بایدن بیاید صادرات نفت ایران افزایش می یابد؟

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از جو مونیگل، رئیس مجمع جهانی انرژی گفته است که در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، صادرات نفت ایران افزایش چشمگیر خواهد یافت.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸ مهر ۹۹

به گزارش اقتصادبرتر، مونیگل  در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی آمریکا گفته است که تحریم های دولت آمریکا باعث شده تا تولید نفت ایران به زیر دو میلیون بشکه در روز تنزل داده و پیروزی آقای بایدن این وضعیت را تغییر خواهد داد.

آقای مونیگل افزوده است که انتظار ندارد با پیروزی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، صادرات نفت ایران فورا دو میلیون بشکه افزایش پیدا کند و احتمالا افزایش فوری تا نیم میلیون بشکه پیش بینی می شود.

به گفته رئیس مجمع جهانی انرژی، افزایش صادرات نفتی ایران از جمله امتیازاتی است که آقای بایدن برای ترغیب ایران به مذاکره به آن کشور خواهد داد.

بلومبرگ همچنین به نقل از رئیس بخش خاورمیانه و آفریقای بانک ام اف یو جی ژاپن گفته است که پیروزی جو بایدن باعث افزایش صدارت ایران تا ۲٫۴ میلیون بشکه در روز خواهد شد.

اگرچه این افزایش تولید به معنی دستیابی دولت ایران به منابع ارزی قابل توجه و کاهش فشار است اما می تواند مشکلاتی را در بازار نفتی جهان ایجاد کند. در حال حاضر، بازار نفت با کاهش تقاضا مواجه است و ورود نفت ایران به بازار اوپک و سایر کشورهای تولید کننده را وادار خواهد کرد تا در مورد کاهش سطح تولید تصمیم گیری کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و تحریم های گسترده ای را علیه ایران به اجرا گذاشته است.

وی در مبارزات انتخاباتی سیاست خود علیه جمهوری اسلامی ایران را در محدود کردن فعالیت های آن موفقیت آمیز توصیف کرده و گفته است که مقامات ایرانی در انتظار پیروزی رقیب او و لغو فشارهای کنونی هستند. مقامات ایرانی در مورد ترجیج پیروزی هیجیک از نامزدهای این انتخابات اظهار نظر علنی نکرده اند.

آقای بایدن، که در زمان دستیابی به برجام معاون رئیس جمهوری آمریکا بود، گفته است در صورت پیروزی در انتخابات، بار دیگر آمریکا را به برجام باز خواهد گرداند که به معنی لغو تحریم هاست.

پاسخ دادن