بایدن در گروه ۷: واشنگتن آماده مذاکره هسته ای است

جو بایدن در نخستین حضور خود در عرصه جهانی به عنوان رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد، واشنگتن آماده اعمال دیپلماسی و مذاکره درباره برنامه هسته‌ای تهران است.

تهران – اقتصاد برتر – یکم اسفند ۹۹

بایدن در نخستین حضور بین المللی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه ۷ به صورت مجازی شرکت کرد. وی در سخنرانی خود مدعی شد که می‌خواهد، به اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه پایان دهد.

بایدن گفت : آمریکا مایل به دیپلماسی است و می‌خواهد به حرف‌های مقامات ایران گوش دهد. وی گفت: «باید جلو برویم و درباره موضوع هسته‌ای ایران مذاکره کنیم. این اقدامی است که ما را در مسیر درست قرار می‌دهد.» دولت جو بایدن در آستانه نشست گروه ۷، در نامه‌ای به شورای امنیت موضع دولت ترامپ درباره فعال شدن مکانیزم ماشه و احیای تمامی تحریم‌ها علیه ایران را پس گرفت. آمریکا محدودیت تردد دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک را لغو کرد. ایران از این اقدام استقبال کرده و می‌گوید تحریم‌ها نیز باید لغو شود. آمریکا اعلام آمادگی کرد در اجلاس آتی اعضای برجام شرکت کند. با این حال بایدن گفته است ما باید در رابطه با «موضوع بی‌ثبات کننده» ایران در منطقه تدابیری اتخاذ کنیم.

ایران در واکنش به صرف ‌نظر کردن آمریکا از مکانیسم ماشه گفت : موافقیم ولی تحریم‌ها را بردارید، از سویی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که برلین تلاش می‌کند تکان جدیدی به برجام بدهد. وی سپس توصیه کرد که آمریکا و ایران از جدال بر سر اینکه کدام یک باید اول به تعهدات هسته‌ای باز گردند، اجتناب کنند.‎

پاسخ دادن