بایدن در یک قدمی کاخ سفید

بایدن در یک قدمی کاخ سفید

با ادامه شمارش حدود ۸۰۰ هزار رای ایالت پنسیلوانیا و در شرایطی که فاصله آرا در این ایالت کلیدی به کمتر از ۸۰ هزار رسیده، جو بایدن تا چند ساعت دیگر با دست‌کم ۲۷۳ رای الکترال پیروز انتخابات و رئیس جمهوری آمریکا می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از نیویورک تایمز، بدون در نظر گرفتن آرای الکترال ایالات آریزونا، نوادا و جرجیا و در شرایطی که بایدن ۲۶۴ الکترال کالج دارد، کافی است ۲۰ رای الکترال پنسیلوانیا نیز به حساب نامزد دموکرات برود. به این ترتیب او از مرز ۲۷۰ الکترال کالج لازم برای پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ می‌گذرد و دانلد ترامپ را در این رقابت سخت و نفسگیر شکست می‌دهد.

فاصله ترامپ با رقیب خود در پنسیلوانیا تا روز گذشته بیش از ۱۰ درصد بود اما با آغاز شمارش حدود ۱.۴ میلیون رای پستی و غیابی همه چیز ناگهان آبی شد و همین دگرگونی اساسی اعتراض‌های تند و تیز رئیس جمهوری آمریکا را برانگیخت. ترامپ در ساعت‌های اخیر چند توییت با موضوع تقلب و توقف شمارش آرا زد که همه آنها برچسب گمراه‌کننده گرفتند. توییتر در این سه روز به حدود ۴۰ درصد توییت‌های نامزد عصبانی جمهوری‌خواه برچسب زده است.

در شرایطی که کار شمارش آرا در ایالت‌های مهم و کلیدی همچنان ادامه دارد، فاصله ترامپ و بایدن در پنسیلوانیا به حدود یک درصد کاهش یافته و تنها یک معجزه در حد آتش گرفتن تمام ۸۰۰ هزار رای باقیمانده می‌تواند جلوی ناکامی ترامپ را در این ایالت سرنوشت‌ساز بگیرد. با اینکه در جرجیا هم فاصله به فقط دو دهم درصد و کمتر از ۱۰ هزار رای رسیده اما اگر تکلیف ۲۰ الکترال کالج پنسیلوانیا روشن شود، بایدن به آرای چهار ایالت باقیمانده نیاز نخواهد داشت.

مجموع آرای مردمی بایدن بیش از ۷۳ میلیون و تقریبا چهار میلیون بیشتر از ترامپ است. چهار سال پیش هیلاری کلینتون با وجود داشتن نزدیک سه میلیون رای مردمی بیشتر، در آرای الکترال رقابت را به ترامپ باخت.

ترامپ: انتخابات را دزدیدند | رای‌های قانونی را بشمارید به آسانی انتخابات را می‌برم!

به نقل از گاردین، ترامپ بدون ارائه شاهدی گفت: «اگر رای‌های قانونی را بشمارید، من به آسانی برنده می‌شوم.»

ترامپ بار دیگر از نحوه شمارش آرا شکایت کرد و به طور بی‌پایه‌ای ادامه شمارش آرای پستی که به طور قانونی اخذ شده را نامشروع خواند. او به طور بی‌اساسی از «دزدیده شدن» انتخابات بوسیله «آنها» خبر داد و ادعا کرد که ایالت‌های میشیگان و ویسکانسین را که در آن بازنده اعلام شده، به راحتی برده است.

ترامپ بدون ارائه شاهدی مدعی شد که از حضور ناظران شمارش آرا از حزب جمهوری‌خواه در فیلادلفیا (در ایالت پنسیلوانیا) و دیترویت (در ایالت میشیگان) جلوگیری شده است.

او در حالی که ادامه شمارش آرا در ایالت‌هایی مانند پنسیلوانیا و جورجیا که در آن از بایدن جلو است را غیرقانونی می‌خواند، مدعی شد با ادامه شمارش آرا در ایالت آریزونا که در آن عقب است، در این ایالت پیروز خواهد شد!

او بی‌توجه به پرسش‌های متعدد خبرنگاران، بدون هیچگونه پاسخی اتاق را ترک کرد.

پاسخ دادن