بایدن رسما رئیس جمهور آمریکا شد

با مشخص شدن تکلیف چهار رأی الکترال باقی‌مانده، روند رأی‌گیری از مجمع گزینندگان آمریکا (الکترال کالج) به پایان رسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، طبق آمار اعلام شده توسط روزنامه «نیویورک‌تایمز»، ۴ گزیننده (الکتور) ایالت هاوایی نیز به بایدن رأی دادند تا شمارش آراء الکترال وی به ۳۰۶ رأی برسد.

 ترامپ نیز در همان ۲۳۲ رأی الکترال باقی ماند (طبق ارزیابی‌های قبلی بر اساس آراء مردمی و ایالت‌هایی که در آن پیروز شده بود.

جو بایدن، رئیس جمهور منتحب ایالات متحده، شامگاه دوشنبه ۲۴ آذر ساعاتی پس از آن که کالج انتخاباتی کشور، پیروزی او در انتخابات را به رسمیت شناخت، طی نطقی از مردم آمریکا خواست که از عصر دونالد ترامپ بگذرند و فصل تازه‌ای را آغاز کنند.

 بایدن با اشاره به رای کالج انتخاباتی آن را نتیجه «پیروزی دموکراسی» دانست و گفت که اصول حاکم بر کشور «مورد فشار، آزمون و تهدید قرار گرفت»، اما فرو نریخت.

وی افزود: «اگر کسی پیش از این نمی‌دانست، اکنون متوجه شده است. آن‌چه در اعماق قلب مردم آمریکا می‌تپد، این است: دموکراسی، یعنی حق شنیده شدن صدایتان، این که آرایتان شمرده شود، این که رهبرانی برای این ملت انتخاب کنید و بتوانیم خودمان را اداره کنیم.»

جو بایدن که در این دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با بیش از ۸۱ میلیون رای رکورد تازه‌ای بر جای گذاشت، همچنان تلاش می‌کند نیروی کمپین انتخاباتی خود را حفظ کند چرا که دونالد ترامپ تاکنون از قبول شکست خودداری کرده و به جای آن ادعاهای بی‌پایه‌ای مبنی بر تقلب گسترده در انتخابات مطرح می‌کند.

این ادعاها را اما قضات آمریکایی با گرایش‌های سیاسی متفاوت و همچنین وزارت دادگستری و دیوان عالی ایالات متحده رد کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که اگرچه اقدامات ترامپ به مثابه تهدیدی علیه هنجارهای دموکراتیک ایالات متحده از جمله انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بوده است، اما بایدن استدلال کرد که نظام حکمرانی آمریکا همچنان سالم است.

پاسخ دادن