با حلوای بایدن دهن شیرین نمی شود

بایدن ، در صورت پیروزی در انتخابات ، قطعا ، راه همواری برای توافق با ایران در پیش رو نخواهد داشت .

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، در تمامی اظهار نظرهای سیاسیون ، در داخل آمریکا ، چه جمهوری خواه و چه دموکرات ، یک نکته مشترک وجود دارد .

 بایدن در صدد توافق قوی تری با ایران است ،توافق قوی تر از دید غرب یعنی ، اضافه کردن شروط سخت تر. و‌حالا در این سوی توافق ، ایران زخم خورده از برجام است ، که با کمترین اعتماد و فقط از روی ناچاری و بر خلاف تمام ارزشهای تاریخی خود ، با با مخالفان سر سخت داخلی ، قصد ورود به مذاکره مجدد ، و به قول رییس جمهور ، قصد استفاده از فرصت را دارد . چرا که زمان فرصت سوزی نیست .

وندی شرمن ، مذاکره کننده ارشد سابق آمریکا در مذاکرات هسته‌ای گفت: دولت بایدن برای بازگشت به میز مذاکرات هسته‌ای با ایران بی‌تردید مسیر دشواری را پیش رو دارد.
این نقطه نظر را از طرف روسیه ، چین و کشورهای اروپایی هم میشنویم .

این دشواریها و ناهمواریها چیست ؟

شرایط اقتصادی :

۱-مهمترین موضوع ، بحث‌ نفت است . در شرایط حال حاضر ، بازار نفت به هیچ عنوان گنجایش ورود نفت ایران را به بازار ندارد . و در این میان بزرگترین مخالفان ما ، کشورهای عضو اوپک، روسیه و خود آمریکا خواهد بود .

۲- زمزمه توافقات جدید ایران و چین ، که قطعا در شرایط غیر تحریمی شتاب بیشتری خواهد گرفت . و این موضوع به مذاق بسیاری از کشورهای منطقه و همچنین کشورهای غربی ، خوش نخواهد آمد .

»شرایط بسیار پیچیده سیاسی :

توافق برجام در تیر ماه سال ۹۴ به ثمر نشست و در این ۵ سال تحولات بسیاری اتفاق افتاده ، از این رو قطعا شرایط جدید سیاسی ، مذاکرات جدیدی را می طلبد . که متاسفانه در هیچ بخشی از آن ، ما دست بالا نداریم .

۱- ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی ، که به لیست موارد کینه توزانه بین ایران و آمریکا افزوده شده و سایه سنگین آن بر مذاکرات احتمالی حاکم خواهد بود.

۲-ادامه جنگ یمن ، که از چند ماه قبل از برجام آغاز شده و هیچ چشم اندازی برای آن وجود ندارد .

۳- تحولات سوریه و به عقب راندن ایران در بخشهای زیادی از برنامه های استراتژیک سپاه قدس در سوریه.

۴- تغییرات فعلی در عراق و نزدیکی بیشترش به غرب.

۵- حمله های صورت گرفته به عربستان و تزلزل در سیاست خویشتن داری ، بین ایران و عربستان و عریان تر شدن تعارضات تاریخی بین دو کشور قدرتمند منطقه ، که یکی بهترین دوست و شریک اقتصادی آمریکا و دیگری تقریبا بزرگترین دشمن منطقه ای آمریکاست .

۶- توافق چند کشور عربی با اسراییل ، که قطعا سر آغاز تحولات مثبتی از نظر غرب ، در راستای صلح خاورمیانه است . مسئله ای که بزرگترین حساسیت سیاست خارجه ایران است . و قطعا در هیچ صورت ، حکومت ایران روی خوشی به این توافق مهم نشان نخواهد داد .

۷- شاید یکی از مهمترین مسائل ، قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی است .

اهمیت این مسئله بیشتر از جنبه سیاسی آن ، جنبه اقتصادی دارد .

با وجود تحریم بزرگترین نهاد سیاسی و اقتصادی حکومت ایران ، تصویت FATF ، تقریبا غیر ممکن است . و عدم خروج ایران از لیست سیاه FATF , یعنی زدن قفلی بزرگ بر تمام پنجره های امید ، جهت رفع تحریم هاست .

مثال ساده آن ،مراودات اقتصادی بین ایران و عراق است .

تا قبل از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدامات مالی ، در واقع کشور عراق یکی از روزنه های تنفسی اقتصاد ایران به حساب می آمد .

ولی در یک سال گذشته ، با وجود معافیت عراق از تحریمهای آمریکا ، خریدهای عراق به قوت خود باقیست . ولی برگردان پول برای ما بسیار سخت شده

۸- و در نهایت ، شروع دولت جدید آمریکا ، مصادف است با ماههای پایانی دولت حسن روحانی ، از شواهد و قرائن ، اینگونه به نظر میرسد . که توافق مجدد ، زمان بر و بسیار پر چالش خواهد بود . پس طرف آمریکایی ، احتمالا مانند ما منتظر تغییر دولت خواهد ماند .

این روزها مسئولان در کشور ، بدون در نظر گرفتن این مسایل ، قصد دارند که پیروزی بایدن را به گونه ای انقلابی ، پیروزی حق علیه باطل و پاداشی برای تحمل و شکیبایی در برابر فشارهای ناجوانمردانه غرب ، نشان دهند .همان رفتارهای احساسی و هیجانی که در بازار سرمایه مشاهده کردیم .

متاسفانه گویا دولتمردان ما نمی خواهند واقعیات را ببینند و با مردم صادق باشند .

با حلوا حلوای بایدن کاممان شیرین نخواهد شد .

ای کاش ، بجای ایجاد انتظارات واهی ، تصمیمات جدی تر و واقعی تری گرفته میشد .

*محمدرضا هاشم پور. کارشناس مدیریت

پاسخ دادن