با وجود جنگ تجاری قیمت نفت بالاست

تحلیلگر بانک آمریکایی گلدمن ساکس با وجود وخامت یافتن اختلاف تجاری میان آمریکا و چین، همچنان انتظار دارد قیمت وست تگزاس اینترمدیت تا پایان امسال ۷۰ دلار در هر بشکه باشد.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۰ مرداد ۹۷
جفری کوری، مدیر بخش کالاها در گلدمن ساکس با وجود کاهش هفتگی وست تگزاس اینترمدیت به دلیل تشدید اختلاف تجاری آمریکا و چین، معتقد است رشد اقتصادی جهانی از قیمت‌های بالاتر نفت در سال میلادی جاری پشتیبانی خواهد کرد.

وی به شبکه “سی‌ان‌بی‌سی” گفت: زمانی که به دورنمای عرضه و تقاضا نگاه می‌کنیم، واقعا تغییر نکرده است با این حال به دلیل ریسک پیرامون تعرفه‌های واردات، فروش قابل توجهی وجود دارد اما مسائل عرضه و تقاضا واقعا بدون تغییر مانده است.

چین با وجود اینکه اعلام کرده تعرفه‌های آمریکا را با اعمال تعرفه روی واردات کالاهای آمریکایی پاسخ خواهد داد، از اعمال تعرفه روی واردات نفت آمریکا خودداری کرده است. تحلیلگرانی مانند کوری این اقدام را با توجه به شرایط فعلی منطقی ارزیابی می‌کنند.

چین با توجه به میزان نفتی که وارد می‌کند، با هیچ واردکننده دیگری قابل جایگزینی نیست. اگر چین روی واردات نفت آمریکا تعرفه اعمال کند، برای تولیدکنندگان آمریکایی یافتن سریع بازارهای جدید برای نیم میلیون بشکه در روز نفتی که در ژوئن به چین فروختند، دشوار خواهد بود.

اما به نظر می‌رسد که از نظر تحلیلگر گلدمن ساکس، مهمترین عامل، تقاضا است. تقاضا برای نفت در حال حاضر قوی است و این امر ممکن است به کمبود ذخایر جهانی منجر شود به خصوص که عربستان سعودی میزان عرضه نفت را به سرعتی که انتظار می‌رفت، افزایش نداده است.

* ایسنا

پاسخ دادن