با ورود ربات ها۲۰ درصد شغل صنعت نفت از بین می رود

 تا سال ۲۰۳۰ این احتمال وجود دارد که معادل یک پنجم فرصت‌های شغلی در صنایع نفتی و گازی به خاطر ورود ربات‌ها از بین برود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از شهر خبر، تحقیقات جدید موسسه ریستاد انرژی، حاکی از آن است که رفتن شرکت‌های نفتی به سمت کاهش هزینه‌ها و اتوماسیون بیشتر ممکن است باعث شود طی ۱۰ سال آینده ۲۰ درصد فرصت‌های شغلی در صنایع نفتی و گاز از بین برود. این موسسه در گزارشی که اوایل این هفته منتشر شد، می‌گوید:  حداقل ۲۰ درصد از فرصت‌های شغلی در بخش‌های مختلف صنعت نفت و گاز از جمله حفاری، پشتیبانی عملیاتی و نگهداری و تعمیرات تا سال ۲۰۳۰ به صورت ماشینی انجام خواهد شد.

این موسسه می‌گوید:‌ این مسئله ۴۰۰ هزار فرصت شغلی را در کشورهای اصلی تولیدکننده انرژی در جهان تحت تاثیر قرار داده و از بین خواهد برد. محاسبات موسسه ریستاد انرژی نشان می‌دهد که کارگران روسی و  آمریکایی بیشترین آسیب را از محل توسعه استفاده از ربات‌ها در صنایع نفتی خواهند دید و این امکان وجود دارد که ۲۰۰ هزار کارگر روس و ۱۴۰ هزار کارگر آمریکایی شغل خود را از دست بدهند.

البته در این گزارش نسبت به از بین رفتن فرصت‌های شغلی در عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان در نتیجه ورود ربات‌ها به این صنایع بحثی به میان نیامده است. در حال حاضر برخی پیمانکاران نفتی نظیر نابورز در آمریکا در حال تولید ربات‌هایی برای جایگزین کردن کارگران در برخی مشاغل حساس در صنعت نفتی و گازی هستند. وبسایت این شرکت نشان می‌دهد که ربات‌های تولیدی آن می‌توانند جایگزین کارگران به خصوص در سکوهای حفاری شوند.

پاسخ دادن