بحران انرژی خاص در دنیا!

ممکن است در نیمه دوم سال شمسی، یک بحران انرژی خاص در تمام دنیا ببینیم که برنده آن، فروشندگان انرژی هستند. ما هم به این میهمانی دعوتیم اما کشورهایی نظیر روسیه نقش مهمی بازی خواهند کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، امروز ما در خصوص بحران انرژی در جهان، ادراکی داریم شبیه آنچه پیش از کرونا وجود داشت. ما امروز فقط می دانیم اروپا و چین در حال حاضر و آمریکا در زمستان با کمبود با اهمیت انرژی مواجهند.

چین به دلیل مباحث آلایندگی و در پیش بودن المپیک از استراتژی کاهش تولید در صنایع آلاینده دست نمی کشد.

یک زنجیره ای وجود دارد که با خشکسالی آغاز شده است. کمبود منابع آبی، تولید برق را در تابستان تحت تاثیر قرار داد و روسیه نیز با تزریق کمتر گاز به اروپا موجبات کسری ذخائر گاز را پدید آورد. حالا خشکسالی باعث کمبود گاز شده، کمبود گاز باعث مصرف زیاد LNG شده، کسری LNG باعث استفاده از سوخت های جایگزین مانند مازوت شده و تحت این شرایط زغالسنگ حرارتی و کک شو افزایش قیمت با اهمیتی را تجربه کرده اند.

امروز ما فقط در اخبار می خوانیم که صنعت غذایی انگلیس به دلیل کمبود گاز و برق در حال تعطیل شدن است! امروز فقط می خوانیم که چین دست از تامین انرژی کارخانه ها کشیده و به تولیدکنندگان گاز و زغال دستور داده تا فقط در پی تامین احتیاجات خانوارها باشند!

ما شاهد عدم تامین برخی اقلام در زنجیره تولید خواهیم بود که امروز تاثیر آن را نمی توانیم تحلیل کنیم. مثلا در زمستان قبل پلی پروپیلن قیمت هایی را دید که انتظار آن را نداشتیم و ناشی از سرمای شدید در آمریکا بود.

برای کشوری مانند ایران و برای صنایعی در بورس ایران، افزایش قیمت انرژی در جهان یک خبر بسیار مثبت است. کسری عرضه گاز در کشوری مانند اوکراین، یک خبر خوب برای تولیدکنندگان فولاد ایران است!

قطعی گسترده گاز در آمریکا و کسری PVC یک خبر بسیار خوب برای تولیدکنندگان ایرانی است تا در ترکیه جولان دهند. علت این است که در صنایع ایران حاشیه سود بالا بوده و نرخ محصولات بیش از نرخ انرژی و مواد اولیه رشد می کند ضمن اینکه عمده شرکت های ایرانی، ابتدای زنجیره تولید هستند.

به هر حال، ما یک بحرانی در دنیا داریم که ممکن است باعث شود فدرال رزرو آمریکا در زمان آغاز تیپرینگ تجدید نظر کند و از طرفی تزریق وام در اقتصادهایی مانند انگلستان صعودی شود. همه این ها به معنای بحران در اقتصادهای بزرگ و کاهش GDP است اما باعث می شود تا بالادست زنجیره (که عمدتا تولیدکنندگان ایرانی هستند) با رشد نرخ مواجه شود.

در پالایشی ها، مازوت از زیان به سود رسیده است! در فولاد، هزینه انرژی آنقدر بالا است که کاهش نرخ شدنی نیست. در آلومینیوم همین حالا کسری عرضه وجود دارد و حالا قطعی گسترده برق، چه شود! متانول تبدیل به سوخت جایگزین شده و تحت تاثیر خشکسالی ، اقلام غذایی صعودی شده و تقاضای اوره توسط دولت ها به شدت رشد کرده است.

ممکن است در نیمه دوم سال شمسی، یک بحران انرژی خاص در تمام دنیا ببینیم که برنده آن، فروشندگان انرژی هستند. ما هم به این میهمانی دعوتیم اما کشورهایی نظیر روسیه نقش مهمی بازی خواهند کرد.

*ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه

پاسخ دادن