بدهی جهانی آمریکا تاریخی شد!

اقتصاد برتر

درحالی که ترامپ مدام فعالیتهایش در خصوص ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری و افزایش سهام آمریکا را ستایش می کند اما اقتصاددانان این کشور وی را به دلیل بدهی ملی بیش از ۲۳ تریلیون دلار مورد انتقاد قرار دادند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر به نقل از بلومبرگ، همزمان با آخرین گزارش ترامپ که ایجاد شغل و تأثیر مثبت آن در بورس سهام را می ستود منتقدان به خاطر بدقولی وی برای کاهش مخارج دولت آمریکا که بدهی ملی را بیش از ۲۳ دلار تحت فشار قرار می دهد ، او را نقد کردند.

آمار روز جمعه در مورد اشتغال مبنی بر رشد اقتصاد آمریکا ارائه شد و اینکه بیش از حد انتظاربوده است بطوری که در ماه اکتبر حدود ۱۲۸۰۰۰ شغل ایجاد شده است و این امر باعث افزایش چشمگیر چندین شاخص بازار از جمله داو جونز، نزدک و ای اند پی شد که پیش از این در حال رکود بودند.

اما علی رغم خبرهای به ظاهر خوب ، به دلیل عدم موفقیت ترامپ در کاهش بدهی ملی آمریکا به جهان که در روز هالووین به بالغ بر  ۲۳ تریلیون دلار رسید موجی از ناامیدی را برای دولت ترامپ بهمراه داشت . چرا که این بدهی عمومی جهانی برای آمریکا به یک بدهی تاریخی تبدیل شده است و دولت ترامپ تلاشی جهت تعدیل و بازپرداخت آن نکرده است.

منتقدان می گویند البته این تنها دولت ترامپ نیست که در مهار بدهی آمریکا ناتوان بوده است بلکه دولت باراک اوباما نیز حدود ۹ تریلیون دلار به رقم بدهی ها افزود، در حالی که جورج بوش پسر  تنها  ۶ تریلیون دلارمبلغ بدهی را افزایش داد. با توجه به مبالغ یاد شده دولت ترامپ تا کنون بین ۳ تا ۴ تریلیون دلار در افزایش بدهی  کمک کرده است.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت

پاسخ دادن