برای افزایش سطح اطلاعات حقوقی چگونه از مشاوره حقوقی استفاده کنیم؟

اقتصاد برتر

همان طور که می دانید موضوعات حقوقی پیچیدگی ‌های فراوانی دارند و صرف این ادعا که شما ذی حق می باشید برای قاضی کافی نیست. بنابراین در هنگام رویارویی با موارد حقوقی مختلف، دریافت یک مشاوره حقوقی خوب می تواند موجب افزایش اطلاعات حقوقی شما شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

موضوع مهم دیگری که استفاده از خدمات مشاوره حقوقی را قبل از هر اقدام حقوقی دیگری ضروری می ‌کند، مخارج سنگین رسیدگی قضایی و طولانی شدن پروسه های مربوط به رسیدگی پرونده های مختلف است. به زبان ساده تر، عقلانی ترین کار در این موارد آن است که با پرداخت هزینه ای بسیار اندک از اطلاعات یک مشاور حقوقی متخصص در این زمینه استفاده شود. اگر چه مشاوره حقوقی در خلال رسیدگی هم امکان پذیر است اما مشورت با وکیل و یا مشاور حقوقی اگر قبل از هر اقدام قضایی صورت پذیرد، مشاوره حقوقی پیشگیرانه نامیده می‌ شود که موجب پیشگیری از فوت وقت و مخارج غیر ضروری خواهد شد.

تاثیر مشاوره حقوقی در تسریع روند پرونده ها

اگر تا کنون به مراجع قضایی مراجعه کرده‌ اید و به پروسه رسیدگی به یک پرونده دقت کرده باشید، خواهید دید برای اینکه یک پرونده روی میز قاضی قرار گیرد، یک روال و پروسه را از لحظه نگارش دادخواست تا ثبت در دفتر دادگاه طی می‌ کند. در مشاوره حقوقی قبل از طرح دعوا، موضوعاتی بیان می ‌شود که اطلاع از آن ها و رعایت یکایک موضوعات مذکور، سبب می‌ شود خللی در پروسه مذکور پیش نیاید. به عنوان مثال چنانچه ابهامی در نگارش دادخواست وجود داشته باشد، ممکن است از سوی دفتر دادگاه پذیرفته نشود و برای اصلاح مندرجات آن به خواهان عودت داده شود. بنابراین اگر به هر دلیلی اصول قانونی در نگارش دادخواست رعایت نگردد، بی ‌شک وقفه ‌ای در روند رسیدگی بروز خواهد کرد. پس بنابراین ضروری است قبل از رسیدگی، برای رزرو یک جلسه مشاوره حقوقی مبادرت نمایید.

اهمیت مشاوره حقوقی تخصصی در روند پرونده ها

مشاوره حقوقی یک نوع اطلاع رسانی است که به شخص یا اشخاصی ارائه می ‌شود که قصد دارند یک پرونده را در مراجع قضایی به جریان بیندازند. در این مشاوره تنها به بیان راه کارهای کلی بسنده خواهد شد مگر این که مدت زمان مشاوره افزایش پیدا کند تا در این صورت اطلاعات جزئی تری در اختیار افراد مراجعه کننده قرار گیرد. زمان و وقت کافی، سبب می گردد مشاور حقوقی یا وکیل دادگستری، بتواند وارد جزئیات شود و با اطلاع یافتن از جزییات موضوع حقوقی کسب شده از سوی مراجعه کننده، تمام فرضیه های احتمالی و راه کارهای احقاق حق را به ایشان اعلام و ابراز نماید. البته مشاوره حقوقی همان طور که از نام آن مشخص است یک مشورت است و هیچ اجبار و الزامی در به کار بردن راه‌ حل‌ های ارائه شده توسط مشاور نمی باشد و مراجعه کننده شخصی است که به عنوان تصمیم‌ گیرنده نهایی، مختار در اعمال نظر مشاور خواهد بود. بنابراین مشاوره حقوقی با وکیل اهمیت بسیاری دارد و مهم بودن این مسئله مذکور بر هیچکس پوشیده نمی باشد.

بهره گیری از خدمات مشاوره حقوقی دارای چه مزایایی می باشد؟

مشاوره حقوقی با وکیل و یا مشاور حقوقی متخصص دارای مزایای فراوانی می باشد که می توان برای آن موارد بسیاری را نام برد. اما به طور کلی برخی از مهم ترین مزایای بهره گیری از خدمات مشاوره حقوقی شامل موارد زیر می شوند:

– افزایش علم و آگاهی فرد از قوانین مرتبط با موضوع مورد مشاوره

– کار آمدی و صرفه جویی در زمان و تسریع در به نتیجه رسیدن در کار پیش روی مراجعه کنندگان

– استفاده از این خدمات موجب می شود با هزینه اندک از تجربه ها و دانش اشخاص متخصص در این زمینه بهره مند گشته و در آینده نیز دچار تحمل هزینه های مالی و روحی بزرگ تر نخواهید شد.

– انجام نحوه صحیح گرد آوری ادله و مستدلات جهت انجام شکایت و تنظیم دادخواست

– اتخاذ تصمیمات صحیح و قدرت تصمیم فوری و اطمینان و اعتماد شخص از انجام یا عدم انجام کار در دست اقدام

– احتمال ایجاد صلح و سازش و حل و فصل اختلاف بین طرفین با استفاده از تدبیر و نطق و دانش وکیل که در نهایت باعث کاهش پرونده های موجود در دادگستری می شود.

– مدیریت زمان و جلوگیری از اطاله دادرسی

– تهیه متن قرارداد ها طبق قوانین مربوط به آن حوزه

نتیجه گیری

با توجه به تغییر و اصلاح اکثر قوانین در گذشت زمان و به روز شدن آن ها و تطبیق آن با وضعیت جامعه و پیچیدگی ها و ظرافت های قانون، این امر لازم و ضروری می باشد که مردم پیش از انجام هر کاری مانند نوشتن هرگونه سند و عمل حقوقی و قرارداد، ملکی، تجاری، ارث، اختلافات خانوادگی و به جهت جلوگیری از ضررهای مالی و تلف شدن وقت و ضایع شدن احتمالی برخی از حقوق در خصوص موضوعات حقوقی پیش آمده و نیفتادن در دام کلاه برداران حرفه ای، با مشورت گرفتن از یک وکیل و انجام مشاوره حقوقی تخصصی و همچنین آینده نگری، مسیر پیش روی خود را هموار تر کرده و موجب برطرف کردن سوءتفاهم های معمول در ازدواج، طلاق، ثبت قرارداد ها، مشارکت های گوناگون مالی و دیگر موضوعات حقوقی و کیفری در آینده شود. و همچنین راه را برای اقدامات مناسب بعدی تا دست یافتن به حقوق قانونی خود باز نماید چرا که در هر حال رجوع به اهل فن و متخصص، راه را در حل و فصل دعاوی ضروری می کند و از آن جا که دفاع از حق کار ساده ای نیست و بیشتر مراجعان به محاکم با اصطلاحات حقوقی و رویه های قضایی آشنایی ندارند و اکثر اوقات برای رسیدن به حق راه خود را اشتباه انتخاب می کنند، بهترین اقدام در این زمینه دریافت مشاوره حقوقی می باشد. برای دریافت مشاوره حقوقی به دادیاب مراجعه نمایید تا بتوانید خدمات مشاوره حقوقی در تهران و سایر شهرستان ها را استفاده نمایید. در سامانه دادیاب شما می توانید به خدمات حقوقی متناسب با مشکلات حقوقی خود دسترسی پیدا کرده و جهت حل این مشکلات با اشخاص متخصص مشورت کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

پاسخ دادن