برای تامین نیاز کشور باید یک میلیون تن برنج وارد کنیم

به گفته مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، با توجه به تولید دو تا ۲.۲ میلیون تن برنج طی امسال، احتمالا برای تامین نیاز کشور باید یک میلیون تن برنج وارد شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۳ آذر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم زارع با بیان اینکه نیاز سالانه کشور به برنج بر اساس برآوردهای صورت گرفته سه میلیون تا ۳.۲ میلیون تن است، افزود: ۴۳۸ هزار و ۳۰۰ تن برنج در دو هفته اخیر برای واردات به کشور، ثبت سفارش شده است. واردات برنج در فصل برداشت برنج داخلی از ابتدای مرداد تا پایان آبان‌ماه ممنوع است، اما در بقیه ماه‌ها برنج بر اساس نیاز کشور وارد می شود. از ابتدای امسال تا ۲۲ آبان ماه نزدیک به ۶۶۰ هزار تن برنج از گمرکات کشور ترخیص شده که بخشی از این برنج ترخیص‌شده مربوط به واردات سال گذشته است. عمده این واردات از کشور هند و بخشی هم از پاکستان و با ارز نیمایی صورت گرفته است. تولید محصولات کشاورزی تابعی از شرایط اقلیمی است و امسال در حوزه برنج در استان‌های شمالی، تنش‌های خشکسالی و دمایی داشته‌ایم.

  • واردات ماهانه ۱۵ هزارتن تخم مرغ به منظور تنظیم بازار 

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی درباره تخم مرغ نیز گفت: در حوزه تولید تخم مرغ مشکلی نداریم، اما برای تنظیم بازار مجوز افزایش واردات ماهانه ۱۵ هزار تن به تناسب نیاز جامعه تا پایان امسال صادر شده که ۱۸۰۰ تن آن تاکنون وارد شده و در صورت نیاز، واردات ادامه خواهد یافت. هر شانه تخم‌مرغ در میادین تره‌بار با قیمت ۴۳ هزار تومان عرضه می شود و تقریبا از هفته پیش، عرضه این محصول با همین قیمت در واحدهای صنفی نیز آغاز شده است. با توزیع گسترده تخم‌مرغ، مغازه ها نیز به تدریج این محصول را با قیمت هر شانه ۴۳ هزار تومان باید توزیع کنند و در صورت عدم رعایت قیمت‌گذاری با آنها برخورد خواهد شد.

  • ترخیص بیش از ۳۷ هزار تن حبوبات از گمرکات طی هشت ماه 

مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در مورد تامین حبوبات اظهارداشت: از ابتدای امسال تا ۲۲ آبان ماه در مجموع ۳۷ هزار و ۴۲۸ تن حبوبات ترخیص شده است. طبق آمارهای موجود وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته ۱۳۳ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۸۳ میلیون تن محصول زراعی و ۲۱ میلیون تن محصولات باغی بوده است که بخش عمده این محصولات در داخل کشور و اندکی برحسب نیاز از محل واردات تامین می شود.

پاسخ دادن