برای سفرهای تابستانی کدام وسیله نقلیه مناسب است؟

اقتصاد برتر

همیشه فصل تابستان برای خانواده ها مصادف است با تعطیلی مدارس و سفر، وقتی بحث سفر تابستانی پیش می آید اولین چیزی که به ذهن انسان متبادر می شود وسیله نقلیه است.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، اعضای خانواده هر یک برای انتخاب نوع وسیله نقلیه نظر دارند، یکی خودرو را می پسندد، دیگری هواپیما و برخی قطار را انتخاب می کنند. برای انتخاب نوع وسیله نقلیه موضوعات مختلفی باید در نظر گرفته شود که از آن جمله مقصد سفر و دسترسی هایی که به آنجا وجود دارد، هزینه سفر، زمان سفر و …، مهمترین عنصر در انتخاب وسیله نقلیه تجربه است.

افرادی که تجربه سفر به نقاط مختلف ایران را دارند خوب می دانند چه وسیله نقلیه ای برای کجا مناسب است. برای آشنایی با مسافران تابستانی و این که چطور وسیله نقلیه مناسب سفر را انتخاب کنیم مقایسه ای بین سفر با قطار و هواپیما انجام شده است که در زیر از نظر می گذرد.

 * سفر تجربه ای جذاب

سفر فارغ از اینکه با چه وسیله‌ نقلیه ای انجام شود به خودی خود تجربه ای جذاب و خاص است. چه سفری تفریحی پیش رو داشته باشیم و چه سفر کاری، سفر می‌تواند باعث آشنا شدن با فرهنگ‌ های جدید و خلق لحظاتی بی بدیل شود. بعد از ماهیت سفر، اهمیت پروسه سفر، از زمان شروع تا نقطه‌ی پایان مطرح می‌شود، شاید به عنوان اولین مسئله بتوان وسیله‌ نقلیه را در نظر گرفت. اینکه با چه وسیله ای سفر می‌کنیم تا حدود زیادی به تجربه ما بستگی دارد. اگر علاقه مند به وسایل نقلیه شخصی باشیم طبیعتاً با اتومبیل شخصی‌مان سفر می‌کنیم و چنانچه وسایل نقلیه عمومی را ترجیح دهیم با دو حالت زمینی و هوایی روبرو خواهیم شد. سفرهای زمینی اساساً با اتوبوس و قطار و سفرهای هوایی با هواپیما انجام می‌گیرند. اما این وسایل چه تفاوت‌ها و شباهت‌ هایی با یکدیگر دارند؟ در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

قطار و هواپیما در زمره ایمن‌ترین وسایل نقلیه موجود در جهان به شمار می‌روند. تصادفات و سوانح در ریل‌های قطار بسیار کمتر از جاده‌ است. البته ناگفته نماند این موضوع در برخی کشورها مانند هندوستان کاملاً بر عکس است. در هندوستان سالیانه افراد بسیار زیادی جان خود را در قطار از دست می‌دهند. البته نه در تصادف قطار، بلکه به دلیل پرت شدن از روی قطارهایی که در حال حرکت هستند. بنابراین باید گفت میزان ایمنی تا حد زیادی بر اساس شرایط منطقه و کشور مورد نظر تعیین می‌ شود. از طرف دیگر هواپیما با آمار بسیار کم در سوانح و تصادفات، رتبه‌ قابل قبولی در مبحث ایمنی کسب می‌کند. جالب است بدانید حتی در صورت بروز سانحه برای هواپیما، شانس زنده ماندن سرنشینان آن تا ۹۷ درصد تخمین زده می‌شود.

دومین فاکتوری که به مقایسه آن می‌پردازیم راحتی در طول سفر است. قطارها به طور کلی به دو دسته‌ی کوپه ای و اتوبوسی تقسیم می‌شوند. قطار کوپه ای نیز دارای دو دسته هستند کوپه ۴ نفره و کوپه ۶ نفره هستند. قطارهای امروزی بسیار مدرن و راحت هستند. اگر نسبت به خرید بلیط قطار کوپه ای اقدام کنید باید بدانید که به اندازه‌ ظرفیت هر کوپه تخت خواب داخل کوپه موجود است. بنابراین مسافران هر زمانی که مایل باشند می‌توانند به استراحت بپردازند.

در طرف دیگر سفر با هواپیما و کلاس‌های پروازی متفاوت وجود دارد. همانطور که می‌دانید بهترین جایگاه یک هواپیما صندلی‌ها و یا سوئیت‌های رتبه یک آن است. مسافران ویژه در برخی از ایرلاین‌ها می‌توانند از فضای کاملاً شخصی و راحت که گاهاً حتی به سرویس بهداشتی شخصی نیز مجهز است بهره ببرند. بیزینس کلاس، دومین کلاس پروازی، نیز از صندلی‌های بسیار راحت و عریضی که اغلب کامل تخت خواب شو هستند برخوردار است. صندلی‌ها در کلاس اکونومی کمی کوچک‌تر بوده و فقط کمی به عقب خم می‌شوند، اما به طور کلی راحت هستند.

قطارهای جدید و مدرن مجهز به امکانات بسیار زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امکانات داخل کوپه اشاره کرد. تمامی این قطارها به سیستم تهویه‌ مطبوع، سیستم صوتی و تصویری مدرن و برخی از وسایل سرگرمی مجهز هستند. هر واگن از سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی برخوردار است و قطارها از رستوران‌هایی بسیار مجهز و لوکس بهره مند می‌باشند. با توجه به تمامی مواردی که ذکر شد می‌توان گفت مسافران قطار از امکانات قابل قبولی برخوردار خواهند بود. اما اگر فردی هواپیما را ترجیح داد و نسبت به خرید بلیط هواپیما اقدام کرد نیز از امکانات قابل توجهی بهره مند خواهد شد؟

صندلی‌ها در رده های پروازی عادی و ویژه تمامی ایرلاین‌ها به مانیتور شخصی و سیستم صوتی مدرن مجهز هستند. لازم به ذکر است صندلی‌های کلاس اکونومی نیز در برخی ایرلاین‌ها مانند شرکت هواپیمایی قطر و یا ترکیش ایر از این امکان برخوردار هستند. کابین هواپیما دارای سرویس بهداشتی است و همانطور که ذکر شد سوئیت ‌های رتبه یک  برخی از ایرلاین‌ها مانند شرکت هواپیمایی امارات، به سرویس بهداشتی و حمام شخصی مجهز هستند.

دو فاکتور دیگری که قصد داریم به آن بپردازیم سرعت و هزینه سفر است. ناگفته پیدا است که هواپیما سریع‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل در جهان به حساب می‌آید. علی الخصوص با ورود هواپیماهای جت، نه تنها سفر به مقاصد دورتر میسر شده، بلکه سرعت سفرهای هوایی نیز بیشتر شده است. در آن کفه ترازو قطار قرار گرفته است. شاید در گذشته قطار به عنوان وسیله ای کندرو شناخته می‌شد، اما امروزه اصلاً این چنین نیست. قطارهای پیشرفته و سریع السیر در مسیرهای پرتردد مانند تهران مشهد، بهترین و پرسرعت ترین سرویس‌ها را به مسافران عرضه می‌کنند.

گزینه ای که اخیراً تا حدود زیادی باعث تسهیل پروسه سفر شده خریدهای آنلاین است. خریدهای آنلاین به افراد امکان مقایسه می‌دهند؛ اگر بلیط هواپیما یا قطار می‌خرید می‌توانید نه تنها قیمت‌ها را مقایسه کنید بلکه به مقایسه‌ی شرکت‌ها و یا حتی مدل قطار و یا هواپیما نیز بپردازید. سایت هایی مثل علی بابا یا مِستر بلیط دو نمونه وب‌سایت ‌فروش آنلاین بلیط قطار، هواپیما و اتوبوس هستند. این سامانه امکان مقایسه و همچنین دسترسی به لیست کاملی از ارزان‌ترین و بهترین بلیط‌های وسیله‌ی نقلیه‌ی مورد نظرتان را فراهم می‌آورد. در نهایت به فاکتور هزینه می‌رسیم. در ذهن اکثر افراد سفرهای هوایی با هزینه‌ی زیادی همراه است. شاید این گفته تا حدودی درست باشد، اما چنانچه از راهکارهای یافتن بلیط‌های ارزان هواپیما استفاده کنید شاید بتوانید هزینه ای کمتر از بلیط قطار برای یک پرواز بپردازید. در طرف دیگر نیز قطار همواره به عنوان وسیله ای مقرون به صرفه مطرح بوده است.

سفرهای زمینی با قطار و سفرهای هوایی با هواپیما می‌توانند خالق لحظات و تجربه ‌های زیبا و ارزشمند باشند. این دو وسیله‌ی نقلیه ایمن، پرسرعت، راحت و مقرون به صرفه قلمداد می‌شوند.

پاسخ دادن