برای نخستین بار در تاریخ آمریکا یک زن رئیس سیا شد

مجلس سنای آمریکا بامداد جمعه ۱۸ مه، صلاحیت گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهوری این کشور برای به عهده گرفتن ریاست سیا را علی‌رغم نقش او در یک برنامه بحث‌برانگیز شکنجه تأیید کرد. او در جریان گرفتن رای اعتماد از مجلس سنا با انتقاداتی سخت از سوی سناتورهای مختلف هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قرار گرفته بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ اردیبهشت ۹۷

به گزارش یورونیوز،مجلس سنای آمریکا بامداد جمعه ۱۸ مه، صلاحیت گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهوری این کشور برای به عهده گرفتن ریاست سیا را علی‌رغم نقش او در یک برنامه بحث‌برانگیز شکنجه تأیید کرد. او در جریان گرفتن رای اعتماد از مجلس سنا با انتقاداتی سخت از سوی سناتورهای مختلف هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قرار گرفته بود.

در حالی که انتقادهای زیادی از سابقه ابهام‌برانگیز هسپل سبب شده بود، برخی رسانه‌های آمریکایی نسبت به احتمال رای مثبت سنا به وی ابراز تردید کرده بودند. رای مثبت چند سناتور دموکرات موجب شد تا این افسر سابق اطلاعاتی به نخستین زنی در تاریخ آمریکا بدل شود که بر ریاست سازمان سیا تکیه  می‌زند.

سابقه هسپل به ویژه به عملکرد او در سال ۲۰۰۲ در تایلند مربوط می شود که ظاهرا او در یک زندان مخفی، بازداشت‌شدگان را شکنجه می‌کرده است.

گزارش‌ها حاکی است  هسپل در سال ۲۰۰۵، زمانی که رئیس دفتر «سرویس مخفی ملی» بوده دستور تخریب ده‌ها نوار ویدئویی از شکنجه‌گاه جنجالی تایلند را صادر کرده است. او در جلسه تأیید صلاحیتش در سنا، تخریب این نوارها را تأیید کرد و مدعی شد که هدفش پنهان نگاه داشتن هویت برخی از مأموران سیا بوده که چهره‌هایشان در آن فیلم‌ها نمایان بوده‌ است.

مایک پمپئو، رئیس پیشین سیا از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عنوان وزیر خارجه این کشور معرفی شد که تایید این گزینه نیز با بحث‌های فراوانی همراه بود. به این ترتیب خانم هسپل رسما کار خود را به عنوان رئیس سازمان سیا و به جای مایک پمپئو آغاز خواهد کرد.

درباره جینا هسپل بیشتر بدانید

جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه، از پیش اعلام کرده بود که به خانم هسپل به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی رای مثبت نمی‌دهد.

این سناتور که الآن از بیماری لاعلاج رنج می‌برد و در جلسه‌های سنا شرکت نمی‌کند، خودش در بیش از ۵ سال اسارت در ویتنام شکنجه شده بود و در سال‌های گذشته از مخالفان سرسخت و صریح کاربرد شکنجه در آمریکا بوده است.

در همین حال یکی از چهره‌های ارشد دموکرات‌ها در مجلس سنا گفته بود به جینا هسپل رای موافق می‌دهد.

مارک وارنر، سناتور ارشد دموکرات در کمیته اطلاعاتی سنا، گفت به خانم هسپل رای مثبت می‌دهد چون او در جلسه با این کمیته سنا گفته هیچ‌وقت نباید از به‌اصطلاح “روش‌های پیش‌رفته بازجویی” استفاده می‌کرده است.

سناتور وارنر گفت که جینا هسپل قول داده است هرگز از چنین روش‌هایی استفاده نکند حتی اگر رئیس‌جمهور آمریکا چنین بخواهد.

دونالد ترامپ چه در دوره رقابت‌های انتخاباتی و چه در دوره ریاست‌جمهوری‌اش گفته بود باید از سخت‌ترین روش‌ها برای مبارزه با تروریسم استفاده کرد.

آن‌چه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به نام “روش‌های پیش‌رفته بازجویی” استفاده کرده، مثلا ایجاد حالت خفگی مصنوعی با ریختن آب روی صورت زندانی، در گزارش‌های رسمی مجلس سنا شکنجه خوانده شده و با دستور رئیس‌جمهور قبلی آمریکا ممنوع شده است.

پاسخ دادن