برای نوشتن سفته به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای نوشتن سفته به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای نوشتن سفته به عنوان یکی از اسناد تجاری باید حتما به نکات مهم و حقوقی توجه داشته باشیم.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، سفته یکی از اسناد تجاری است که به وسیله آن معاملات تجاری بسیاری انجام می‌شود، اما برای نوشتن آن باید مراقب باشیم تا نکات حقوقی مهم را رعایت کنیم.

⁠⁣
برای نوشتن سفته باید ابتدا روی سفته در قسمت مشخص شده نام و نام خانوادگی ، شماره کارت ملی، شماره تماس و آدرس محل زندگی متعهد نوشته شود.

پس از نوشتن این مطالب اولیه باید به سقف مبلغ سفته که چاپ شده حتما توجه داشته باشید و البته می توانید قسمت در وجه را خالی بگذارید یا در وجه خودتان بنویسید. البته در صورت امکان حتما شخص ثالث به عنوان ضامن در پشت سفته فقط قسمت ضامن را پر کند و مشخصاتش را بنویسد و امضا کند.

توجه داشته باشید که اشتباهی پشت سفته قسمت انتقال را به جای ضامن پر نکنید و در قسمت ضامن مشخصات را نوشته و امضا کنید.

اگر آدرس شخص شهرستان است باید محل صدور سفته منطقه‌ای که شما ساکن هستید را قید کنید .

علاوه بر رعایت موارد بالا باید توجه داشته باشید که در قسمت تاریخ اعم از تاریخ دریافت و تاریخ سر رسید ترجیحا خالی بماند.

حتما در حضور خودتان، متعهد سفته و ضامن را امضا کند و کلمه یا جمله‌ای مانند بابت ضمانت، قرض الحسنه، یا از دست جملات روی سفته نوشته نشود و حد المقدور رسیدی بابت دریافت سفته به متعهد ندهید.

نکات مهم

یادتان باشد در صورتی که شما سند تجاری مورد نظر را بدون درج موارد گفته شده به گیرنده آن تحویل دهید، خود را با خطرات زیادی مواجه کرده اید. در واقع به گیرنده این اختیار را داده اید که آن را بر طبق سلیقه خود پر نماید! لذا در صورتی که طرف مقابل بر اخلاق پایبند نباشد، ‌‌می‌تواند برای تکمیل سفته فقط منافع خود را در نظر گیرد.

نکته دیگر اینکه اگر شما به پرداخت مالیات توجه نکنید و مبلغی را در سفته ذکرکنید که از سقف تعیین شده در آن بیشتر باشد و در واقع از پرداخت مالیات شانه خالی کنید، خیلی زود با جریمه مالیاتی مواجه خواهید شد.

2 نظر از مردم

  1. با سلام
    من برای جایی به عنوان مانیتور کردن تجهیزات شبکه کار می کنم و آنجا از من سفته می خواهد و به این صورت است که شخص دیگری باید به عنوان ضامن آن سفته را بگذارد توی سفته دقیقا باید چه مواردی را رعایت کنم که دچار مشکل نشود.

    • سلام،
      به هر حال در سفته دادن همیشه باید احتیاط کنید. چون اگر فرد مطمئن نباشد مشکلات زیادی برای شما و بیش از شما برای ضامن به وجود خواهد آمد. نوشتن سفته به این روش هم هیچ تفاوتی با اینکه خودتان سفته بدهید ندارد و در هر حال همان ریسک‌ها را خواهد داشت.

پاسخ دادن