برج سعادت آباد تهران برچیده می شود

زمین ۳۰۰۰متری سعادت‌آباد که به‌جای حسینیه تبدیل به برج شد!!
اقتصادبرتر

رئیس دادگستری استان تهران با اشاره به وضعیت برج‌های سعادت آباد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و بر اساس احکام صادره هم روند ساخت این برج‌ها متوقف شده و حکم قلع و قمع آن‌ها صادر شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد حشمتی رئیس دادگستری استان تهران در حاشیه مراسم تشییع شهدای گمنام با اشاره به وضعیت برج‌های سعادت آباد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و بر اساس احکام صادره هم روند ساخت این برج‌ها متوقف شده و حکم قلع و قمع آن‌ها صادر شده است.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره حمایت دستگاه قضا از واحد‌های تولیدی افزود: مخلص تمام واحد‌های تولیدی هستیم.

حشمتی تصریح کرد: رئیس قوه قضائیه با توجه به تمهیدات صورت گرفته تأکید کرد که با همه وجود از مراکز تولیدی حمایت کنیم و این کار در حال انجام است.

رئیس دادگستری استان تهران ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا هیچ یک از واحد‌های تولیدی تعطیل نشوند و مشکلی برای آن‌ها به وجود نیاید؛ اگر کسی مدعی است باید از طریق قانونی پیگیری کند و قوه قضائیه هم کمک می‌کند تا هیچ واحد تولیدی تعطیل نشود.

حشمتی درباره اینکه واحد‌های تولیدی باید به کجا مراجعه کنند؟ بیان کرد: صاحبان واحدهای تولیدی برای دریافت کمک باید به دادستان‌های استان‌ها، مراکز استان‌ها و دستگاه‌های متولی مراجعه کنند، زیرا آن‌ها بر اساس قانون وظیفه دارند تا در این زمینه کمک و حمایت کنند و اگر واحد‌های تولیدی می‌توانند خودشان مشکل را حل کنند، در غیر این صورت از طریق دستگاه‌های متولی و بخش قضایی می‌توانند کمک‌های خوبی را دریافت کنند.

رئیس دادگستری استان تهران با بیان اینکه اصل موضوع این است که اجازه ندهیم در این وضعیت حساس بازار تولیدی مشکل پیدا کند و متوقف شود، گفت: ما با همه وجود در تلاش هستیم که چرخ تولید به حرکت دربیاید و اقتصادمان متکی به واحد‌های تولیدی داخل کشور و تولیدات داخلی باشد و امیدواریم همه نسبت به این امر اهتمام داشته باشند.

او در خصوص برنامه‌های دستگاه قضا برای مقابله با گرانی‌های اخیر گفت: گرانی ارتباط چندانی با ما ندارد، اما دادگستری به عنوان دستگاه متولی قانونی به همراه دادستان‌ها و دادستانی کل کشور این موضوع را رصد و پیگیری می‌کند.

حشتمی با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات حکومتی و همه مجموعه‌ها باید کمک کنند، تصریح کرد: این موضوع به بخش خاصی ارتباط ندارد و باید همه دستگاه‌ها نسبت به تنظیم واردات و وضعیت بازار و تأمین نیازمندی‌های مردم کمک کنند.

زمین ۳۰۰۰متری سعادت‌آباد که به‌جای حسینیه تبدیل به برج شد!!

ماجرا از این قرار است که در سال ۸۵ به تعدادی از نمایندگان وقت مجلس یک قطعه زمین ۳ هزارمتری در خیابان درختی سعادت‌آباد برای احداث حسینیه واگذار می‌شود و این افراد طبق قراردادی که با سازمان ملی زمین و مسکن داشتند، اجازه تغییر کاربری نداشتند و وزارت راه و شهرسازی این اراضی را تنها برای ساخت حسینیه واگذار کرده بود.

با این حال، افراد مزبور این زمین را بدون اینکه حق واگذاری داشته باشند، می‌فروشند و مالک جدید با فرآیندهای نامتعارف، شهرداری را ملزم به صدور پروانه ساخت می‌کند تا اینکه وزارت راه و شهرسازی متوجه تغییر کاربری و فروش اراضی واگذارشده می‌شود و شکایت می‌کند!

جالب‌تر آنکه در زمان طرح شکایت، هیچ سازه‌ای به‌روی این ملک وجود نداشت، اما در حال حاضر یک ساختمان که تا طبقه هشتم هم بالا رفته، احداث و البته جلوی ادامه احداث آن با دستور مقام قضایی گرفته شده است.

تخریب برج ۳ هزار متری سعادت آباد و تبدیل دوباره آن به حسینیه / بسیاری از واگذاری‌ها در تهران تبدیل به برج سازی شده است

حسین معصوم مشاور حقوقی سابق وزیر راه و شهرسازی و مسئول پیگیری این موضوع درباره تخلف در تغییر کاربری یک قطعه زمین در سعادت آباد که برای ساخت حسینیه واگذار شده بود، گفت: در سال ۸۵ به تعدادی از نمایندگان وقت، قطعه زمینی در خیابان درختی سعادت آباد با کاربری تجهیزات شهری برای ساخت حسینیه واگذار شده بود، اما این افراد برخلاف قانون، کاربری آن را تغییر داده و در حال ساخت طبقات با کاربری نامعلوم مسکونی یا تجاری هستند.

او ادامه داد: این افراد زمین را بدون اینکه حق واگذاری داشته باشند به فروش می‌رسانند و آن‌ها هم با فرآیندهای نامتعارف، شهرداری را ملزم به صدور پروانه می‌کنند. کاربری این قطعه زمین تجهیزات شهری بوده و افراد این زمین را برای ساخت حسینیه از وزارت راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن) گرفته بودند.

نماینده سابق تام الاختیار وزیر در شورای حفظ حقوق بیت المال تاکید کرد: مالک طبق قراردادی که با سازمان ملی زمین و مسکن داشته، حق تغییری کاربری نداشته و وزارت راه این اراضی را تنها برای ساخت حسینیه خارج از مزایده واگذار کرده بود. زمانی که هم سازمان مربوطه متوجه تغییر کاربری می‌شود و شکایت می‌کند هیچ سازه‌ای بر روی این اراضی وجود نداشت .

او ادامه داد: کاربری این زمین کماکان در پروانه تجهیزات شهری بوده، اما این افراد با توسل به یک رای، کاربری را برای ساخت و ساز تغییر دادند.

معصوم با تاکید بر اینکه ساخت و ساز با هر کاربری دیگر در این اراضی برای وزارت راه و شهرسازی امکان فسخ قرارداد را ایجاد می‌کند، ادامه داد: در این مدت هر چه بیشتر اقدامات قانونی برای مهار این تخلف انجام شد مالکان با جدیت بیشتر ساخت و ساز را دنبال کردند.

معصوم با بیان اینکه بر اساس حکم دادگاه، پرونده حسینیه قائم در منطقه سعادت آباد تهران بسته شد، گفت: طبق حکم دادگاه هر آن‌چه که در این پروژه اتفاق افتاده باید به وضعیت اول بازگردانده شود و تمامی روند ساخت در این پروژه باید قلع و قمع شود.

او ادامه داد: امیدواریم وزارت راه و شهرسازی هرچه سریع‌تر حکم را اجرا کند.

معصوم با بیان اینکه از ابتدا کاربری پروژه راه اندازی تجهیزات شهری بوده است، گفت: ممکن است تجهیزات شهری شامل ساخت حسینیه و یا ساخت مراکز فرهنگی باشد و ما حکمی به نام حسینیه نداریم، اما با بازگرداندن این پروژه به حالت اول، از ساخت برج در آن جلوگیری می‌شود.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: دولت باید اسناد را انتقال داده و قراردادهای این پروژه را باطل کند و با قلع و قمع تمامی پلاک‌های این پروژه به وضع سابق بازگردانده شود.

او افزود: در قرارداد این پروژه علی رغم آن که اعلام شده بود که نمی‌توانند این اراضی را بفروشند، ولی فرد خریدار آن را فروخته و سازنده تبدیل به برج کرده بود.

معصوم گفت: در قراردادی که بین وزارت راه و شهرسازی و فرد خریدار منعقد شده بود، امکان تغییر کاربری وجود ندارد، ولی فرد آن را فروخته و تبدیل به برج لاکچری کرده است؛ خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی سریعا متوجه تخلف شده و آن را پیگیری کرده و هم اکنون با رأی دادگاه حکم تخریب آن صادر شد.

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: متأسفانه واگذاری‌های محفلی جامعه را به سمت تباهی هدایت کرده و باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی در این بخش شده است.

او اظهار کرد: چنین اقداماتی در جامعه در قالب واگذاری‌های گروهی افزایش یافته به طوری که بسیاری از واگذاری‌ها در تهران باید تبدیل به پروژه‌های فرهنگی، بیمارستانی و سایر پروژه‌های عمرانی میشدند که متاسفانه تبدیل به پروژه‌های مسکونی برج سازی شده اند.

پاسخ دادن