بررسی شش ویژگی جدید سیستم عامل iOS 14

بررسی شش ویژگی جدید سیستم عامل iOS 14

اپل روز سه‌شنبه اعلام کرد که از تاریخ ۱۶ سپتامبر (۲۶ شهریور) سیستم‌ عامل آی‌او‌اس ۱۴ و آی‌پد او‌اس۱۴ را برای استفاده در گوشی‌های آیفون و آی‌پدها فعال می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر – سیستم‌ عامل جدید و بروزرسانی شده شامل ویژگی‌های جدید از جمله توانایی اضافه کردن ویجت‌ها به صفحه اصلی گوشی (هوم) است. همچنین در سیستم‌عامل جدید آیفون، تمام اپلیکیشن‌ها می‌توانند در قالب بخش جدیدی با نام اپ لایبرری App Library گردآوری شوند و تغییراتی نیز در آی‌مسیج iMessage دیده می‌شود. در این مطلب شش ویژگی جدید آخرین نسخه سیستم‌عامل آیفون را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. تگ کردن افراد در مکالمه‌های متنی
بروزرسانی‌های صورت گرفته در بخش اپلیکیشن پیام‌ها بیشتر روی مکالمه‌های گروهی در آی‌مسیج تمرکز کرده است. در نسخه جدید سیستم‌عامل آیفون، می‌توانید در یک مکالمه متنی گروهی، افراد را برای جلب توجه بیشتر تگ و در واقع منشن کنید و یا به طور مستقیم به پیام پاسخ دهید و یا یک زنجیره در مکالمه خود با فرد مورد نظرتان ایجاد کنید.
به این صورت که تنها با یک حرکت می‌توانید تمام پیام‌های اضافی در مکالمه گروهی را به حالت محو درآورید و پیام‌های خود با یک شخص خاص را به طور مجزا مشاهده کنید. به این طریق تمرکز بهتری روی این مکالمه خواهید داشت. این عملکرد به مانند سایر پیام‌رسان‌ها از طریق علامت @ به همراه نام شخص انجام می‌شود.

۲. پین (سنجاق) کردن مکالمه‌ای خاص، بالای پیام‌ها
پین کردن (سنجاق کردن) مکالمه‌ای خاص در بالای پیام‌ها به این معنی است که برای پیدا کردن مخاطب یا مخاطبین مورد علاقه خود دیگر نیاز ندارید در فهرست طولانی مخاطبان و یا مکالمه‌های گروهی پیمایش کنید و می‌توانید به سرعت به مخاطبی که بیش از سایرین با او ارتباط دارید دسترسی پیدا کنید.

۳. اضافه شدن ترجمه به اپلیکیشن‌های آیفون
آی‌او‌اس ۱۴ دارای یک برنامه ترجمه است که به شما این امکان را می‌دهد به جای استفاده از برنامه گوگل ترنسلیت در گوشی آیفون خود متن را ترجمه کنید و حتی برای زمانی که با فردی غیر از زبان مادری خود مکالمه می‌کنید نیز امکان ترجمه همزمان فراهم شده است. البته این برنامه تمام زبان‌ها را شامل نمی‌شود و در حال حاضر از زبان‌های انگلیسی، چینی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، عربی، پرتغالی و روسی پشتیبانی می‌‌کند.
پس از باز کردن اپلیکیشن دو گزینه خواهید داشت: می‌توانید کلمه یا عبارتی که می‌خواهید ترجمه شود را تایپ کنید یا روی میکروفن در پایین صفحه ضربه بزنید تا صوت به متن ترجمه شده تبدیل شود. با انجام این کار اپلیکیشن حرف شما را به زبانی که انتخاب کردید ترجمه می‌کند.

۴. سازمان‌یافته‌تر شدن صفحه اصلی (هوم) با اپلیکیشن کتابخانه
آیا آرزو می‌کردید آیفون شما هم مثل اندروید برنامه‌ای کشویی داشته باشد؟ در سیستم‌عامل جدید چنین امکانی با اپلیکیشنی به نام کتابخانه App Library فراهم شده است.
اپلیکیشن کتابخانه صفحه جدیدی است که درست در سمت راست آخرین صفحه اصلی شما قرار گرفته و به‌طور خودکار تمام برنامه‌های موجود در گوشی تلفن را در پوشه‌هایی مرتب می‌کند. هدف از این ویژگی این است که پیدا کردن همه برنامه‌های نصب شده در آیفون راحت‌تر شود. این امر همزمان با ویژگی دیگر و جدید صفحه اصلی است که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا برنامه‌هایی را که به ندرت از آن‌ها استفاده می‌کنید، پنهان کنید.

۵. ظاهر و مکان جدید برای ویجت‌ها
امکانی جدید در آیفون که باز هم پیش از این در اندروید موجود بود. در سیستم‌عامل جدید می‌توان ویجت‌ها را روی صفحه اصلی آورد. ویجت‌ها داده‌های بیشتری را در خود دارند و در ابعاد مختلف قابل دسترس هستند.
امکان دسترسی به ویجت‌ها از طریق تودی ویو Today View وجود دارد و می‌توان ویجت‌هایی مانند اخبار یا آب و هوا را از این بخش خارج کرد و به صفحه اصلی برد. بدین ترتیب، اپلیکیشن‌ها به‌طور خودکار تغییر مکان می‌دهند تا جا برای ویجت‌های دیگر باز شود.
همچنین در این بخش آیفون شما می‌تواند با ویژگی دسته‌بندی هوشمند Smart Stack با استفاده از هوش مصنوعی طبق زمان، مکان و نوع استفاده در لحظه ویجت‌های مورد نیاز را به صفحه اضافه کند تا کار شما آسان‌تر شود.

۶. اضافه شدن قابلیت تصویر در تصویر
چند سالی است که آی‌پد قادر به پخش ویدیو در حالت تصویر در تصویر است و سرانجام امکان استفاده از حالت تصویر در تصویر برای آیفون نیز فراهم شد. در آخرین سیستم‌عامل آیفون می‌توانید ویدیوها را با قابلیت تصویر در تصویر همواره روی صفحه نگه دارید. بنابراین اگر به بخش‌های دیگر گوشی سر بزنید، می‌توانید ویدیوی در حال پخش را نیز در هر بخشی از صفحه که می‌خواهید قرار داده و تماشا کنید. حتی می‌توانید ویدیو را پنهان کرده و تنها صدای آن را بشنوید.

در وبسایت اپل می‌توانید تغییرات کامل این سیستم‌ عامل را مشاهده کنید.

پاسخ دادن