بررسی ۱۹ ایراد شورای نگهبان به بودجه ۹۸

ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه ۹۸رفع شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۱۹ ایراد شکلی و عبارتی لایحه بودجه ۹۸ کل کشور رابرای تامین نظر شورای نگهبان رفع کردند. در ادامه مروری بر موارد اصلاحی خواهیم داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه ۹۸رفع شد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۱۹ ایراد شکلی و عبارتی لایحه بودجه ۹۸ کل کشور رابرای تامین نظر شورای نگهبان رفع کردند. در ادامه مروری بر موارد اصلاحی خواهیم داشت.

* مجلس کدام ایراد‌ات شورای نگهبان در بودجه را اصلاح کرد؟

اولین دستورکار جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، بررسی ایرادات شورای نگهبان به مصوبه بودجه ۹۸ بود که پس از بحث و بررسی نسبت به اصلاح بخش‌های مورد نظر پراختند.

مجلس ۱۹ ایراد شورای نگهبان در مصوبه مجلس در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را اصلاح کرد.

نمایندگان در جلسه علنی دیروز یکشنبه خانه ملت، ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را بررسی و برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این جلسه در بند الف تبصره یک این لایحه، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و خالص صادرات گاز را ۲۰ درصد تعیین کردند.

نمایندگان همچنین همچنین در بند و تبصره ۶ این لایحه مقرر کردند: سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مودیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند مقررات این بند در خصوص دوره‌هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود، ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.

همچنین در اصلاحیه تبصره ۱۶ مقرر شد: به منظور تسویه بدهی دریافت کنندگان تسهیلات ریالی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی که تمام یا بخشی از تسهیلات دریافتی خود را تا پایان سال ۹۷ پرداخت نکرده اند، کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی موظفند حسب تقاضای تسهیلات گیرندگان عمل کنند، در مورد تسهیلاتی که قرارداد اولیه آنها بیش از پنج میلیارد ریال بوده است در صورتی که بانک یا موسسه اعتباری مدعی باشد که بدهکار بدون عذر موجه از پرداخت بدهی خود استنکاف کرده است، می‌تواند دلایل مستندات خود را ظرف مدت ۱۵ پس از مراجعه مشتری به هیات موضوع تبصره ماده ۶۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ارائه کند.

گفتنی است طبق مصوبه نمایندگان، در صورتی که مرجع یاد شده تشخیص دهد که بدهکار عذر موجهی در پرداخت نداشته باشد، بدهکار موظف است باقی مانده بدهی خود را مطابق آخرین قرارداد منعقده به بانک پرداخت کند، مهلت هیات یاد شده سه ماه است، در صورتی که هیات در مهلت مذکور پاسخ ندهد بدهکار مورد نظر مشمول حکم این بند خواهد بود.

تعیین شرایط تهاتر و تسویه بخشی از بدهی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی، شمول مجازات‌های انتظامی قوانین مقررات پولی و بانکی برای بانک‌های دولتی و خصوصی، درآمد هزار میلیاردی از عوارض تولید پسماند مخرب محیط زیست به وزارت کشور و امکان انتشار ۸۰ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی برای شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته از دیگر موارد اصلاحی در این جلسه بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخی ایرادات شکلی و عباراتی را که در این لایحه از سوی شورای نگهبان مورد ایراد قرار گرفته بود نیز برطرف کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به محض دریافت نظر شورای نگهبان درخصوص اصلاحات لایحه بودجه، معاونت قوانین آن را برای نمایندگان ارسال می‌کند، خاطرنشان کرد: در کمیسیون تلفیق مجدداً مسیر فعلی طی می‌شود، نمایندگان از روند بررسی و اصلاح ایرادات شورای نگهبان مطلع باشند که در آینده ایرادی گرفته نشود.

*نظر رهبر معظم انقلاب در بودجه ۹۸ اعمال شده است

«علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور اعمال شده است.

علی لاریجانی پس از سخنان «غلامرضا تاجگردون»، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس در مورد لایحه بودجه ۹۸ کل کشور اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب فرموده بودند که بودجه باید با توجه به شرایط فعلی تنظیم شود و نظر رهبری نیز اعمال شده است.

رئیس مجلس افزود: مقام معظم رهبری فرموده بودند که بودجه ۹۸ متناسب با شرایط فعلی تنظیم شود و طی چهار ماه اصلاحات آن انجام شود؛ نظرات ایشان مورد توجه کامل قرار گرفته است.

این سخنان در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان ابراز شد. تاجگردون در جلسه علنی دیروز مجلس گفت: هیات عالی مجمع تشخیص مصلحت نام‌های را در خصوص بودجه به شورای نگهبان داده است و ایراداتی را از حیث سیاست‌های کلی بیان کرده است شورای نگهبان نیز نوشته است عینا جهت اقدام لازم بررسی شود، ما نیز اصل را بر این قرار دادیم که شورای نگهبان ایراد گرفته است.

وی افزود: یک ایراد در خصوص نیروگاه‌ها وجود دشت که آیا صرفا نیروگاه‌های جدید مشمول تخفیفات می‌شود یا تمامی نیروگاه‌ها مشمول تخفیف می‌شوند که در این زمینه هم اصلاحات لازم انجام شد.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ اضافه کرد: مسأله اصلی مجمع تشخیص مصلحت این بود که بودجه از حیث کسری بودجه و منابع متناسب با فرمایشات رهبری نیست و ممکن است کسری داشته باشد.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای خدمت اعضای مجمع تشیخص و شورای نگهبان تغییرات را مطرح کردم و گفتم که ما نمی‌توانیم در بودجه تغییراتی دهیم و قرار شد اگر جلسه‌ای دیگر گذاشتند بنده جداول، اعداد و چگونگی تغییرات را خدمت آنها شرح دهم.

تاجگردون همچنین گفت: بودجه امسال مانند سال‌های پیش تنظیم شده و اعداد و ارقام در نظر گرفته شده است به‌عنوان مثال ما فروش نفت را ۱٫۵ میلیون بشکه در نظر گرفته‌ایم که می‌تواند کم یا زیاد شود.

*هنوز میزان حقوق کارگران مشخص نشده است

«نادر قاضی پور»، نماینده ارومیه نیز در اخطاری با استناد به اصل ۸۵ قانون اساسی، به موضوع تعیین تکلیف حقوقو کارگران اشاره کرد. وی خطاب به رئیس مجلس گفت: شما تهدید کردید اگر بررسی لایحه ۹۸ بودجه طول بکشد، باید بمانیم. بگذارید بمانیم ما که بچه نیستیم که قهر کنیم، از کارگران و کشاورزان می‌گیرند و به ما حقوق می‌دهند که از حقوق آنها صیانت کنیم نه اینکه به دنبال مرخصی‌های عید و سیاحت خود باشیم.

قاضی پور افزود: امروز ۱۹ اسفند است، هنوز میزان حقوق کارگران تعیین نشده است، حداقل بندی می‌آوردید که این را مشخص می‌کرد.

گفتنی است «علی لاریجانی» نیز در مورد مصوبه مجلس در مورد افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق کارکنان دولت گفت: تصمیمی که مجلس در مورد حقوق گرفت، ۴۰۰ هزار تومان جزو ضریب محسوب می‌شود، مقصود مجلس این بوده که این ضریب را ممشخص کند

وی افزود: بنا بود (مجلس) ضریب ۲۰ درصد اضافه را مشخص کند که طبق این مصوبه یک قسمتی را مشخص کرد و قرار شد بقیه هم در چارچوب همین مشخص شود. نباید اشتباه برداشت شود و نباید محل اختلاف شود.

بر اساس این گزارش نمایندگان در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور مقرر کردند که به حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان ۴۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ اضافه شود.

شایان ذکر است «محمد باقر نوبخت»، رئیس سازمان بودجه در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در مواردی برای اجرایی شدن این مصوبه مشکلاتی وجود دارد که ممکن است اجرایی نشود.

پاسخ دادن