برف در ۱۸ استان ، کشور را به هم ریخت

با ورود سامانه جدید بارشی به کشور ۱۸ استان کشور سفید پوش شد و هزاران دستگاه خودرو در جاده های اصلی کشور گرفتار شدند .

تهران – اقتصاد برتر – ۸ بهمن ۹۶

به گزارش خبرنگار اقتصاد برتر، با ورود سامانه جدید بارشی به کشور، بیشتر استان های کشور سفید پوش شدند.و با توجه به هشدارهای چند روز پیش سازمان هواشناسی مسئولین به خواب رفته و در بیشتر جاده های مواصلاتی و بین شهری و همچنین درون شهری مردم در برف گیر کرده و بعضا از سرما و نبود برق و سوخت گله مند هستند.

بر اساس گزارش راهداری و خبرگزاری های مختلف در کشور محور های شریانی آزاد راه زنجان قزوین ، رشت محور قدیم قزوین رشت ، جاده هراز ، ساوه بوئین زهرا ، قزوین – همدان ، تهران قم ، تهران – کرج ، تهران – ساوه ، جاده چالوس بخاطر برف مسدود شدند و هزاران خودرو در مسیر های یادشده گرفتار شدند و برخی از مردم مجبور شدند شب را در مساجد بین راهی سپری کنند.

شنبه شب تهران خصوصا در مناطق شمالی کاملا مسدود شد و مردم ساعت ها در ترافیک سنگین گرفتار شدند .

برق در مناطق شمال غرب ( منطقه سعادت آباد ) بیش از هشت ساعت قطع شد .

گزارش اداره هواشناسی حاکی است ارتفاع برف در برخی مناطق شمالی ایران تا یک متر می رسد .

مردم که از بارش برف پس از مدت ها و کاهش آب سد ها خوشحال بودند اما از این که مسئولان نتوانستند تدابیر لازم را برای عبور از جاده ها فراهم کنند عصبی و ناراحت هستند .

پروازهایی که قرار بود شنبه شب در فرودگاه امام خمینی فرود بیایند بدلیل وضعیت بد جوی مجبور شدند به فرودگاه کشورهای همسایه بروند .

پرواز فرانکفورت به تهران که قرار بود شنبه شب در تهران بنشیند مجبور شد در فرودگاه باکو بنشیند و بیش از ۳۰۰ نفر ساعت ها است که در این فرودگاه سرگردان هستند و در انتظار بهبود وضعیت جوی تهران و بازگشت به تهران هستند .

مهمترین مشکلی که مسافران گرفتار شده در جاده ها عنوان می کردند این بود که در ابتدای جاده هیچیک از نیروهای دولتی به آنان اطلاع نداده بودند که وضع جاده خوب نیست و سفر نکنند .

برخی از پمپ بنزین های بین راهی بنزین نداشتند و نتوانستند نیاز خودرو ها را تامین کنند .

برخی از خودرو ها بنزین ، برخی زنجیر چرخ ، امکانات گرم کننده کافی ، لاستیک مناسب و مواد غذایی کافی برای عبور از برف نداشتند و این مسایل در تشدید ترافیک موثر بودند.

رانندگانی که از ساعت ها معطلی در جاده ها به ستوه آمده بودند ، مسیر های امدادی و گاه مسیر های مقابل را هم مسدود کرده بودند و گره کور ترافیکی ایجاد نموده بودند ، بگونه ای که نیروهای امدادی هلال احمر ، ارتش ، نیروی انتظامی و راهداران مجبور بودند مسافتی را پیاده طی کنند تا بتوانند به خودرو های گرفتار امداد رسانی کنند .

بالگرد های امداد گر نیز نتوانستند پروازهای امدادی انجام دهند و به مردم گرفتار در برف کمک کنند .

برخی معتقد بودند هواشناسی پیش بینی برف را کرده بود اما نه در این حجم و متاسفانه پیش بینی های هواشناسی باعث نشده بود که مسئولان امدادی هشدار های لازم را به مردم بدهند و تدارکات کافی فراهم کنند .

در تهران بارش برف از شنبه شب ادامه دارد و تمام معابر اصلی برفی و توام با ترافیک است . کلیه مدارس تعطیل شده و ادارات با دو ساعت تاخیر از ساعت ۱۰ صبح فعالیت خود را آغاز کردند. برخی از کارکنان دولت ساعت ده هم نتوانستند در سر کار خود حضور یابند .

برق در محدوده جنت آباد و سعادت آباد تهران قطع است. شوفاژ خانه هم از کار افتاده و مردم در سرما به سر می برند .

معابر تهران کاملا لغزنده است ، اورژانس بیمارستان های تهران مملو از افرادی است که بدلیل سر خوردن دچار شکستگی از ناحیه پا شده اند .

یک مسافر جاده قم با انتشار تصویر ترافیک سنگین جاده تهران – قم نوشت : نهمین ساعتی است که در یک نقطه در جاده قم با صدها ماشین گرفتاریم و یک متر تکان نخورده‌ایم. صبح شد.. نه خبری از باز شدن راه هست و نه کمکی.

مردم انتظار داشتند دولت امکانات کافی امداد رسانی بسیج کند و غالبا می گویند چگونه است که مدیران دستگاه های دولتی در زلزله ، باران ، برف و … همیشه غافلگیر می شوند و کسی نیست در کشور ریشه این غافلگیری های را یک بار بررسی کند ببیند چرا ایران کشور غافلگیری ها شده است .

مردم بتدریج اعتماد خود را به مدیران امداد و نجات در کشور از دست داده اند و همیشه در زلزله، باران، برف، آتش سوزی باید بدنبال مدیران بحران بگردند ! و این سئوال را مطرح کنند که مدیریت بحران کجاست و چه زمانی به کار می آید ؟

استاندار تهران کجاست؟

تنها خبری که از استانداری تهران مخابره شده تعطیلی است! ما برای آلودگی تعطیل می کنیم، برای اجلاس های مهم تعطیل می کنیم، برای برف تعطیل      می کنیم . ولی کارهای دیگر هم در ایام برفی باید انجام داد آقای استاندار! این مثل آلودگی هوا نیست که هیچ اقدامی جز تعطیلی انجام ندهید و دعا کنید که باد بیاید. مردم در برف و سرما خواهند مرد… به دادشان برسید.

با توجه به غیبت استاندار تهران از شنبه شب خواهشمندیم جناب آقای مقیمی اعلام کنند ، کجا هستند ؟ نیروهای امدادی ایشان کجا هستند و چرا بقیه شهرها بحران را مدیریت کرده اند اما در استان تهران اتفاقی نیفتاده است.

در حالی که مسیر مربوط به استان البرز (تا تیر ۲۰۰) توسط راهداری و استانداری باز شده است، مشخص نیست چرا استاندار تهران و راهداری تهران به مسئولیت های خود عمل نکرده اند.

مشابه این برف و بسیار سنگین تر از آن در بسیاری از نقاط کشور در مقاطع گوناگون می بارد و با حداقل امکانات مدیریت می شود. معلوم نیست چرا بارش برف باید تبدیل به بحران مرگ و زندگی برای مردم آن هم در قلب پایتخت شود.

مسئولین توانیر که در آماده باش کامل بودند!!

مردم شکایاتی به این مضمون داشتند “برق در بسیاری از مناطق استان البرز قطع شده ، وسایل گرمایشی  مثل پکیج غالبا با برق کار میکنند، برای گرم شدن چه کار باید بکنند؟”

یخ زدگی سامانه خطوط دلیل اسارت مسافران قطارهای مشهد تهران در بیابان

مسافران قطارهای مشهد – تهران که قرار بود در حرکت های مختلف از ساعت ۵ صبح به ایستگاه تهران برسند با گذشت ٣ ساعت و نیم هنوز به تهران نرسیده اند و قطارها در میان برف حوالی گرمسار تا شهر ری توقف کرده اند.

بنا به اظهار مسولین فنی دلیل این ترافیک بی سابقه قطارها یخ زدگی سامانه سوزنبانی است.

توقف قطار ها در خط مشهد تهران به گونه است که قطار غزال که ساعت ١٨ دیروز مشهد را ترک کرده بود از ساعت ۴ بامداد از ورامین به تهران نرسیده است.

پلیس راه راهور ناجا: مردم از تردد در محورهای تهران – کرج، تهران – قم و تهران – ساوه تا اطلاع ثانوی خودداری کنند

مدیرکل مدیریت بحران استان البرز:

جاده کرج – چالوس شنبه شب مسدود شد و کسی در این محور گرفتار نیست.

همه در حال تلاش برای بازگشایی محورهای استان هستیم اما چون هم ترافیک سنگین است و هم با کمک دست و هل دادن ماشین این کار در حال انجام است، بازگشایی قدری زمان‌بر خواهد شد.

هنوز آماری از خسارات و تلفات احتمالی سرمازدگی وجود ندارد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن