برقراری کانال انتقال پول مستقل از ۱۳ آبان

 عضو فراکسیون امید مجلس گفت: باید پیگیری شود تا کانال انتقال پول مستقل از سوئیفت، پیش از ۱۳ آبان ماه اجرائی شود تا اثر تحریم‌های آمریکا کمرنگ شود.

تهران- اقتصاد برتر- ۱ آبان ۹۷

 حمید گرمابی با اشاره به تعهد اروپایی‌ها در خصوص ایجاد ساز و کار مالی برای حفظ برجام بدون آمریکا، اظهار داشت: در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دیداری بین وزرای خارجه ۱+۴ و وزیر امورخارجه ایران برگزار شد و در آنجا مقرر شد تا کانال انتقال پول مستقل از سوئیفت بین اروپا و ایران برقرار شود.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحریم‌های بعدی آمریکا نیز در راه است که کار را برای ایران سخت‌تر می‌کند، بیان داشت: خوشبختانه اقدامات لازم برای برقراری کانال انتقال پول مستقل از سوئیفت انجام شده و مطابق قول طرف مقابل تا پیش از ۱۳ آبان ماه، قرار است این کانال اجرایی شود.

وی افزود: اینکه بعضا گفته می‌شود تا قول و قرارهایی که کشورهای اروپایی‌ داده‌اند اجرائی نشود، تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران انجام نمی‌شود را قبول ندارم، بلکه بهتر است این دو موضوع را به یکدیگر ربط ندهیم.

گرمابی با بیان اینکه ایجاد کانال انتقال پول مستقل از سوئیفت در چهارچوب برجام است، ادامه داد: کشورهای اروپایی به دنبال حفظ برجام هستند و ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در ایران نیز مشکلی ندارد، زیرا ایران با کشورهای اروپایی روابط دیپلماتیک دارد و بدون مشکل می‌توانیم دفتر اتحادیه اروپا را نیز فعال کنیم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس با بیان اینکه اگر قرار است با کشورهای اروپایی تعامل داشته باشیم که تصمیم نیز بر ارتقای روابط با کشورهای اروپایی است، باید زمینه توسعه روابط را تسهیل کنیم، گفت: نیازی نیست پیش نیاز تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران را انجام تعهدات اروپا بدانیم. وی افزود: البته باید پیگیری شود تا کانال انتقال پول مستقل از سوئیفت پیش از ۱۳ آبان ماه اجرائی شود تا اثر تحریم‌های آمریکا کمرنگ شود.

فایده تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران چیست؟

گرمابی با بیان اینکه اگر ما تنها کشوری هستیم که اتحادیه اروپا تمایل به تاسیس دفتر در آنجا را دارد، باید به این پیشنهاد مشکوک بود ولی در شرایط فعلی با کشورهای اروپایی روابط دیپلمایتک داریم و سفارتخانه‌های طرفین فعال هستند، اظهار داشت: اتحادیه اروپا نیز جمع کشورهای اروپایی است و نگرانی از این جهت وجود ندارد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران قطعا برای ارتقای روابط این اتحادیه با تهران مفید است و همه فوایدی که ایجاد سفارتخانه‌ها دارد، تاسیس دفتر اتحادیه اروپا نیز به همان میزان مفید است، بیان کرد: با هر کشوری که سفارتخانه نداریم به مشکلاتی بر می‌خوریم و در هر کشوری که سفارتخانه ایجاد کرده‌ایم نیز ارتباط خوبی برقرار شده و مشکلات کم می‌شود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: برای حفظ همه منافع کشور باید همه حواس مسئولین کشور جمع باشد ولی لازم است با اتحادیه اروپا روابط خود را ارتقز دهیم تا مشکلی ایجاد نشود.

*خانه ملت

پاسخ دادن