برنامه اردوغان برای انسجام اقتصاد ترکیه

رجب طیب اردوغان ، رییس جمهوری ترکیه گفت : قصد دارد قدرت خود در زمینه اقتصاد را افزایش دهد و اگر در ماه آینده در انتخابات پیروز شود اولویت وی بهبود سیاست های پولی خواهد بود.

تهران- اقتصاد برتر- ۱ خرداد ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از بلومبرگ ، اردوغان در مصاحبه خود با تلویزیون بلومبرگ گفت: ارزش لیر ترکیه در مقایسه با ۱۷ ارز اصلی که در سال جاری میلادی رصد شد تنزل کرده است و انتظار داریم بانک مرکزی به کاهش نرخ بهره اقدام کند.

وی افزود: پس از انتخابات، باید نظام ریاست جمهوری را بطور کامل اصلاح کنیم .

بگفته اروغان نرخ کلیدی بانک مرکزی در مقایسه با نرخ تورم که ۱۰٫۹ درصد است ، ۱۳٫۵ درصد می باشد.

رییس جمهور ۶۴ ساله ترکیه گفت :” زمانی که مردم به دلیل سیاست های پولی دچار مشکل می شوند. چه کسانی پاسخگو هستند” طبیعتا آنان رییس جمهور را پاسخگو می دانند. برای همین باید تصویر تاثیرگذاری از رییس جمهور در خصوص سیاست های پولی به آنان ارائه دهیم.”

اردوغان گفت: برخی از تاثیر گذاری رئیس جمهوری بر سیاست های پولی ناراحت می شوند اما چون کسی که در راس حکومت است مسئولیت رفاه شهروندان را بعهده دارد پس باید در سیاست های پولی نقش ایفا کند .

زمانی که اظهارات رییس جمهور ترکیه در خصوص سیاست های پولی منتشر شد، ارزش لیر در برابر دلار به پایین ترین سطح خود رسید و ۱۴ درصد از ارزش آن کاسته شد.

دورماز ییلماز، که بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ ریاست بانک مرکزی ترکیه را عهده دار بود می گوید: حتی تهدید به دخالت سیاسی در تنظیم نرخ بهره می تواند به اقتصاد آسیب برساند.

ییلماز می گوید: این سخنان اردوغان بسیار خطرناک است و اقتصاد ترکیه را در خطر مرگ قرار می دهد. وی با اشاره به اظهارات اردوغان گفت: ترکیه در سال ۱۹۹۴ دقیقا همین کار را انجام داد و با بحران مواجه شد چرا که سیاستمداران در آن زمان با این تفکر که نرخ بهره بالاست با دخالت های خود آن را به بیش از ۴۰۰ درصد افزایش دادند.

از زمانی که تلاش برای انجام کودتا در سال ۲۰۱۶ شدت گرفت اردوغان از حکم اضطراری برای افزایش کنترل خود بر بزرگترین منطقه اقتصاد استفاده کرد و نقش پارلمان را تضعیف نمود .

اردوغان پس از آن زمان گفت: از لحظه ای که ما به سوی یک نظام حکومتی ریاست جمهوری حرکت می کنیم، اثربخشی ما بسیار متفاوت خواهد بود” ما قصد داریم با انجام این کار مسئولیت خود را انجام داده و پاسخگو باشیم.”

رییس جمهور ترکیه با شرکت در نشست لندن با بانکداران و  سرمایه گذاران در خصوص بحران اقتصادی ترکیه گفتگو کرد و روز سه شنبه قرار است ملاقاتی با وزیر خارجه انگلیس و ملکه الیزابت دوم نیز داشته باشد.

روابط ترکیه با متحدان ناتو روبه پایان است و تمرکز دیپلماتیک این کشور به سمت روسیه و ایران گرایش دارد. در حال حاضر ترکیه با خطر بی سابقه ای از تحریم های آمریکا روبرو است  و این خطر موجب نابودی اردوغان خواهد شد.

اردوغان در پاسخ به این سوال که آیا با خرید سیستم دفاع موشکی از ولادیمیر پوتین برای تحریم های آمریکا آمادگی دارید یا خیر گفت: ما نمی توانیم روابطمان را با روسیه قطع کنیم. و اگر با آمریکا متحد هستیم پس باید همکاری کنیم و نیازی به تحریم نیست.

به گزارش اقتصاد برتر ، سرعت تغییرات در سیاست های اقتصادی و خارجی ترکیه اعتماد سرمایه گذاران را مختل کرده است که امری بسیار مهم است چرا که کسری بودجه ترکیه مستلزم ورود سرمایه های خارجی به این کشور است. کسری بودجه در سه ماهه جاری بیش از ۱۶ میلیارد دلار بوده که تقریبا دو برابر همان دور در سال گذشته است.

اقتصاددانان چه می گویند؟

زید داوود ، اقتصاددان ارشد خاورمیانه می گوید: احساسات دلیل اصلی کاهش ارزش لیر در سال جاری بوده است و نظرات اردوغان هم نمی تواند آن را بهبود بخشد. سرمایه گذاران در مورد مداخله دولت در سیاست پولی نگران هستند چرا که سیاست های پولی مستلزم استقلال بانک مرکزی است. آخرین اظهارات رییس جمهور باعث نگرانی است. اگر اردوغان می خواهد لیر را تثبیت کند ، با ناخشنودی سرمایه گذاران راه به جایی نخواهد برد.

اردوغان همواره بانک مرکزی را بخاطر نرخ بالای بهره مورد انتقاد قرار می دهد و می گوید این امر باعث افزایش تورم شده است اما نظر مراد ستین کایا ، رییس بانک مرکزی ترکیه مخالف اردوغان است و می گوید: نرخ بالاتر بهره به تثبیت نرخ لیر کمک می کند.

رییس جمهور ترکیه می گوید: البته که بانک مرکزی ما مستقل است اما نباید از استقلال خود سو استفاده کند و نظرات رییس جمهور را که رهبر اجرایی است نادیده بگیرد و آنها را کنار بگذارد. اردوغان افزود: من معتقدم اجرای این نظرات در آینده بسیار سودمند خواهد بود.

پاسخ دادن