برنامه اقتصادی مقابله با کرونا در ۹۹ نیاز داریم

برنامه اقتصادی مقابله با کرونا در 99 نیاز داریم

احمد خادم المله –  مدیر مسئول  – هر چه پیش می رویم ابعاد خسارت شیوع کرونا بر اقتصاد جهان بویژه ایران بیشتر آشکار می شود .

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ اسفند ۹۸

روزی نیست که در اخبار رسمی و فضای مجازی خبری از میزان خسارات وارده بر کسب وکارهای کرونا زده از ایرلاین های هوایی تا خطوط ریلی ، رستوران ها و … نشنویم ، میلیون ها واحد کسب و کار در نقاط مختلف کشور بخاطر کرونا تعطیل شده و بشدت تحت تاثیر قرار گرفته اند . بسیاری از صنوف که برای اسفند ماه برنامه ریزی کرده بودند و ملزومات کسب و کار خود در ماه پایانی سال را فراهم نموده بودند بخاطر تعطیلی بازار ها و یا رکود کسب و کار تقریبا به ورشکست شده اند .

البته پیش از کرونا نیز کسب و کارهای مختلف با رکود مواجه بودند اما همه امیدشان به رونق بازار شب عید بود که آن هم تحت الشعاع کرونا قرار گرفت و به نا امیدی گرائید ، در بسیاری از کشور ها دولت ها اقدامات حمایتی ویژه برای سرپا نگهداشتن صنوف و حتی مردم ناتوان اجرا می کنند . اما در ایران دولت که بخاطر فقدان در آمد ارزی از محل فروش نفت این روزها شرایط اقتصادی مناسبی ندارد ، قادر به اجرای برنامه حمایتی ویژه از کسب و کارهای کرونا زده نیست و صرفا به تهیه و توزیع بسته های محدود حمایتی اکتفا کرده است که قطعا این بسته ها نخواهد توانست جبران خسارات ناشی از کرونا را پوشش دهد .

در جهان نیز اقتصاد کرونا زده خسارات سنگینی را به کسب و کارهای مختلف وارد کرده است ، بلومبرگ شبکه اقتصادی آمریکا پیش بینی کرد شیوع کرونا اقتصاد آمریکا را با رکود ۵۳ درصدی مواجه خواهد کرد. انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) پیش بینی کرد شرکت ‌های هواپیمایی در سال جاری میلادی ۲۹ میلیارد دلار زیان خواهند کرد؛ عمده این ضرر متوجه شرکت ‌های هواپیمایی چینی و آسیایی است . نایب رئیس یاتا در منطقه آفریقا و خاورمیانه پیش ‌بینی کرد فروش بلیت هواپیما به کشورهای خاورمیانه و دیگر کشورهای جهان در هفته‌ های آینده با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد . به همین دلیل یاتا از دولت‌ های خاورمیانه خواسته است برای مقابله با پیامد های شیوع ویروس کرونای ٢٠١٩، به شرکت‌های هواپیمایی کمک کنند.

در غرب بیشترین خسارت به بازار های سهام خصوصا بازار وال استریت وارد شده است و تلاش ترامپ برای جلوگیری از سقوط ارزش سهام تا کنون به جایی نرسیده و روند شاخص ها در سراشیبی سقوط است. ترودو نخست وزیر  کانادا که همسرش به کرونا مبتلا شده ،  یک میلیارد دلار بودجه برای برنامه های مقابله با کرونا در ایالت های مختلف کانادا اختصاص داد . ترامپ رئیس جمهور آمریکا ۳/۸ میلیارد دلار بودجه برای مقابله با کرونا اختصاص داد . کشورهای دیگر اروپایی نیز وضعیت مشابهی دارند . پیش بینی کارشناسان اقتصادی این است که تداوم این روند اقتصاد جهانی خصوصا اقتصاد کرونا زده غرب را به سوی بحرانی مشابه بحران اقتصادی ۲۰۰۸ خواهد برد که این موضوع به نوبه خود فاجعه ای سخت خواهد بود .

اگر به همه این موضوعات بحث ادعای چین مبنی بر ورود آمریکا به یک جنگ بیولوژیک را نیز اضافه کنیم و تحریم ها را نیز کنار آن بگذاریم ، مفهوم آن این خواهد شد که در سال پیش رو باید در انتظار اقتصاد های بحرانی تر در جهان باشیم . در ایران نیز با ورود ستاد کل نیروهای مسلح به موضوع مقابله با کرونا ، ایجاد قرارگاه بهداشتی درمانی نیروهای مسلح و افزایش احتمالات وجود جنگ بیولوژیک وضعیت دگرگون خواهد شد. همه این نشانه ها حاکی از این است که اقتصاد سال ۹۹ اقتصادی عادی نخواهد بود. و شرایط برای اداره امور کشور و اقتصاد ضعیف ایران بهتر نخواهد شد .

لذا دولت با برنامه عادی ای که برای سال ۹۹ از قبل پیش بینی کرده است قادر به اداره امور نخواهد بود . بنابراین لازم است دولت و خصوصا بخش های اقتصادی کشور ، موضوع اقتصاد در سال ۹۹ را جدی تر از آن اکنون با آن مواجه هستیم ببینند و برنامه خاصی را برای اداره امور کشور تدارک ببینند. برنامه ای که در آن مقابله با اقتصاد کرونا زده ، مشکلات ناشی از تحریم و فروش نفت و حمایت از کسب و کارهای تعطیل شده ، دستیاری از افراد بیکار شده خصوصا معاملات تجاری متوقف مانده و ده ها موضوع اقتصادی دیگر پیش بینی شده باشد. ضروری است از هم اکنون گروه ویژه ای از نخبگان اقتصاد کشور با تشکیل کمیسیون های تخصصی اوضاع سال ۹۹ را پیش بینی و برای عبور از بحران های احتمالی برنامه ریزی کنند .

مدیریت اقتصاد کرونا زده امروز قطعا زمان بر خواهد بود و در صورت خوشبینانه که شیوع کرونا در چند ماه آینده مهار شود قطعا ماه ها و شاید یکی دو سال بطول بیانجامد ، لذا از هم اکنون باید به فکر راهکارهای مقابل باشیم . این مهم از جمله وظایف مجلس نیز هست که متاسفانه هم در پایان دوره فعالیت خود قرار دارد و هم از ترس شیوع کرونا فعلا نیمه تعطیل است .

پاسخ دادن