#برنده_باش/ #باید_ببازی!

اقتصادبرتر

وزیر ارتباطات در مورد نظرسنجیِ انتخاب محبوبترین برنامه سال صداوسیما گزارش داد و اظهار کرد: نتایج برای رسیدگی به صداوسیما و پلیس فتا ارسال خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، محمد جواد آذری جهرمی در توئیتر خود نوشت:

اقتصادبرتر

رأی‌گیری درباره انتخاب بهترین برنامه صداوسیما در گروه برنامه‌های شاخص، عصر دیروز متوقف شد.

این توقف ساعاتی پس از آن بود که گروه زیادی از کاربران توییتر فاش کردند که بدون اطلاع آنها، رای‌شان به سبد برنامه «برنده‌باش» ریخته شده است. برخی از این کاربران مدعی شدند که اصلا در این رای‌گیری شرکت نکرده بودند، اما پیامکی به موبایل‌شان فرستاده شده که نشان می‌دهد به برنامه برنده‌باش رأی داده‌اند. مشکل تعدادی دیگر از کاربران عجیب‌تر بود؛ در پیامکی که برای آنها فرستاده شده، یادآوری شده که رأی قبلی‌شان که به برنامه۹۰ بوده، تغییر کرده است.

در جشنواره جام‌جم، برنامه برنده‌باش که از شبکه ۳ پخش می‌شود و مجری آن محمدرضا گلزار است، تا ۲ روز پیش رقابت را به برنامه۹۰ به تهیه‌کنندگی و اجرای عادل فردوسی‌پور باخته بود، اما بعد از اتفاقات جمعه‌شب و صبح دیروز، ناگهان فاصله چند صد هزار رأی بین این ۲ برنامه پر شد و درنهایت هم برنده‌باش از ۹۰ پیش افتاد.

تردید درباره درستی آرای اضافه‌شده به سبد برنده‌باش، زمانی بیشتر می‌شود که به یاد بیاوریم در مهر‌ماه گذشته، به‌دلیل اختلاف نظر مدیران ارشد شبکه۳ با عادل فردوسی‌پور، برنامه۹۰ چند هفته روی آنتن نرفت. فردوسی‌پور، در رای‌گیری جشنواره جام‌جم هم، برخلاف انتظار نامش در میان مجریان شبکه۳ قرار نگرفت. برخی حذف نام او را به اختلافاتش با مدیر شبکه ۳ ربط دادند.

در طرف مقابل برنده‌باش ازجمله برنامه‌هایی است که در دوره مدیریت فروغی در کنداکتور شبکه ۳ قرار گرفته است. با وجود انتقادهایی که در چند ‌ماه گذشته از اجرای محمدرضا گلزار شده، به‌نظر می‌رسد این برنامه همچنان از حمایت مدیران تلویزیون برخوردار است. علی فروغی، پیش از این در گفت‌وگویی، گلزار را از سرمایه‌های کشور خوانده و درباره او گفته بود: «زمینه‌های دینی خوبی دارد و به انقلاب و نظام علاقه‌مند است، چرا ما نباید از وی استفاده کنیم؟»

تشکیک در شیوه رای‌گیری برای انتخاب بهترین برنامه صداوسیما، اعتبار جشنواره جام‌جم را مخدوش کرده است. دیروز سازندگان برنامه «دورهمی» با تهیه‌کنندگی و اجرای مهران مدیری هم در نامه‌ای از ادامه حضور در این جشنواره انصراف دادند. در بخشی از این نامه آمده است: «دورهمی در ۲ سال گذشته توانسته تقریبا تمامی جوایز مردمی و داوری را به‌خود اختصاص دهد. هم برنامه دورهمی و هم آقای مهران مدیری به‌عنوان مجری این مجموعه، توانسته‌اند نتیجه تلاش خود را از مردم این سرزمین به‌دست آورند. به اطلاع می‌رسانیم بنا به درخواست مخاطبان همیشگی دورهمی، از شرکت در این نظرسنجی انصراف می‌دهیم و این رقابت را به دیگر دوستان و برنامه‌ها می‌سپاریم.»

شاید مهم‌ترین بخش این نامه جمله پایانی آن باشد؛ ابراز امیدواری برای برگزاری یک رقابت سالم!

انتقاد محسن تنابنده از آرای اعلام شده سریال «پایتخت» در جشنواره جام‌جم

محسن تنابنده از آرای اعلام شده سریال «پایتخت» در جشنواره تلویزیونی جام‌جم انتقاد کرد.

اقتصادبرتر

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم از تشکیل جلسه کمیته فنی دبیرخانه جشنواره در راستای صیانت از آرای مردمی از بامداد جمعه خبر داد و تاکید کرد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد یکی از شرکت‌های مجوزدار آی سی تی (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) در جذب و شمارش آرای مردمی در ۲۴ ساعت منتهی به روز شنبه هفته جاری سهل‌انگاری کرده و مرتکب تخلف شده است.

مسعود احمدی افزادی با تاکید بر حفاظت از تک‌تک آرا و نظرات مردم در این بخش افزود: در حال حاضر کمیته بررسی فنی و مرکز صیانت و حفاظت سازمان صدا و سیما با همکاری پلیس فتا در حال پیگیری قانونی این موضوع برای برخورد با عامل یا عاملان تخلف در شرکت مذکور هستند.

وی تاکید کرد: همچنین گزارش تخلف این شرکت به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شده و خواستار برخورد قانونی آنها نیز شده‌ایم و امیدواریم با حساسیتی که وزیر ارتباطات درخصوص حفاظت از حق‌الناس دارد، شاهد پیگیری قاطع این وزارتخانه هم باشیم.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم با بیان این که دستگاه‌های مسؤول در حال بررسی دقیق ابعاد این تخلف هستند، تصریح کرد: سازمان صداوسیما در عین حال با تشکیل پرونده این موضوع از متخلف یا متخلفان به پلیس فتا شکایت کرده و خواستار اقدام قانونی لازم است.

احمدی افزادی به سامانه چلچله به عنوان بستر نظرسنجی مردمی جشنواره تلویزیونی جام جم اشاره کرد و افزود: این سامانه توسط یکی از شرکت‌ها توسعه داده می‌شود و این شرکت در بخش کد دستوری از زیرساخت USSD مربوط به یکی دیگر از پرمخاطب ترین شرکت‌های پردازنده کدهای دستوری کشور استفاده کرده و طبیعتاً تحت نظارت فنی سازمان تنظیم مقررات و فرکانس‌های رادیویی ( ICT ) که در از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مجوز دارد، همه امور خود را به انجام می‌رساند.

وی تلاش کمیته فنی دبیرخانه جشنواره برای صیانت از آرای مردمی را به موقع و دقیق دانست و تصریح کرد: همه آرای وارده از این آی پی غیرمجاز در فاصله زمانی ۲۴ ساعت مشخص شده شناسایی و از مجموع آرای مردمی کسر شده است و با رفع اختلال به وجود آمده از غروب امروز رأی گیری دوباره ادامه خواهد یافت.

احمدی افزادی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی قبلی دوشنبه ۱۳ اسفند ساعت ۲۱، در پایان برنامه «خیابان جام جم» زمان رأی گیری پایان خواهد یافت و پس از جمع‌بندی نتایج نهایی در کنار سایر برگزیدگان بخش‌ها و کمیسیون‌های جشنواره اعلام خواهد شد.

دبیر جشنواره تلویزیونی جام جم رأی میلیونی مردم به برنامه‌ها و افراد شاخص تلویزیون در بخش‌های مختلف را مایه مباهات دانست و تصریح کرد: این رأی بالا پیوند ناگسستنی مردم با رسانه ملی را نمایان و البته مسئولیت ما اهالی تلویزیون را نیز بسیار سنگین‌تر می‌کند تا بتوانیم با تلاش بیشتر و دقیق‌تر این پیوند را هرچه بیشتر مستحکم کنیم.

پاسخ دادن