برندگان جایزه نوبل سال ۲۰۲۱ معرفی شدند

یک سوم برندگان آمریکایی جایزه نوبل، مهاجر بوده‌اند!

آکادمی سلطنتی سوئد جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ را به دیوید مک‌میلان از بریتانیا و بنجامین لیست از آلمان اهدا کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از یورونیوز، ، بنابر بیانیه این نهاد، جایزه امسال به دلیل تلاش‌های این دو شیمیدان در توسعه روش جدیدی برای ساخت مولکول‌های موسوم به «ارگانوکاتالیز نامتقارن» در کاتالیزورهای شیمی آلی به آن‌ها داده شده است.

کمیته نوبل گفته است توسعه این روش با «سرعتی شگفت‌انگیز» صورت گرفته و شیمی را بیش از پیش «سازگار با محیط زیست» کرده است. کاتالیزورها که سرعت‌دهنده واکنش‌های شیمیایی هستند موارد کاربرد زیادی دارند، با این حال ساخت و استفاده از برخی‌ از آن‌ها به دلیل اینکه حاوی فلزات سنگین هستند مضر برای طبیعت محسوب می‌شود.

محققان با استفاده از متد انقلابی جدید می‌توانند به گونه موثرتری و با استفاده از عناصر آلی نظیر کربن و هیدروژن که سبب آلودگی محیط زیست نمی‌شوند، طیف گسترده‌ای از داروهای جدید گرفته تا مولکول‌های جذب نور در سلول‌های خورشیدی را تولید کنند.

برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ اعلام شدند

برندگان جایزه نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

“شیوکورو مانابه” از آمریکا و “کلاوس هاسلمن” از آلمان و “جورجیو پاریسی” از ایتالیا به عنوان برندگان جایزه فیزیک نوبل ۲۰۲۱ معرفی شدند. نیمی از این جایزه به مانابه و هسلمن و نیم دیگر آن به پاریسی تعلق دارد. هر سه دانشمند برای کمک‌های پیشگامانه برای درک ما از سیستم‌های پیچیده فیزیکی برنده جایزه نوبل شدند.

جورجیو پاریسی محقق ایتالیایی برای کشف الگوهای پنهان در مواد پیچیده و نوبل فیزیک امسال را دریافت کرده است و اکتشافات وی یکی از مهمترین مشارکت‌ها در نظریه سیستم‌های پیچیده است.

برندگان جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۲۱ معرفی شدند

دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان، برندگان نوبل پزشکی ۲۰۲۱

دیوید جولیوس و آردم پاتاپوتیان موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۱ شدند. عرصه کار این دو پژوهشگر حسگرهای طبیعی بدن است. این دو زیست‌شناس مولکولی موفق به کشف دریافت‌های حسی بدن در برابر محرک‌های بیرونی شده‌اند.

علت اهدای نوبل

در توضیح کمیته نوبل درباره اهدای جایزه نوبل پزشکی به این دو پژوهشگر آمده است: « کشف این دو پژوهشگر به ما برای فهم این موضوع که سرما، گرما و نیروهای مکانیکی چگونه می‌توانند محرک‌های عصبی در بدن موجودات زنده را برانگیزند، کمک کرده است. دانستن این موضوع می‌تواند فهم این موضوع را ممکن سازد که ما چگونه می‌توانیم جهان پیرامون خود را دریابیم و خود را با آن سازگار سازیم.»

برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۱ رسما مشخص شد

کمیته نوبل ادبیات «عبدالرزاق گورنا» را به سبب «نفوذ سازش‌ناپذیر و دلسوزانه او در تاثیراث استعمار و سرنوشت پناهندگان در شکاف میان فرهنگ‌ها و قاره‌ها» شایسته دریافت جایزه نوبل ابیات ۲۰۲۱ معرفی کرده است.

«عبدالرزاق گورنا» متولد سال ۱۹۴۸ که در بریتانیا زندگی می‌کند و به زبان انگلیسی می‌نویسند تا کنون ۱۰ رمان و یک مجموعه داستان کوتاه با عنوان «مادرم در یک مزرعه در آفریقا زندگی می‌کرد» (۲۰۰۶) منتشر کرده است. رمان «بهشت» از مهم‌ترین آثار او محسوب می‌شود که در سال ۱۹۹۴ به فهرست کوتاه جایزه «بوکر» راه یافته بود. «گریز» (۲۰۰۵) و «کنار دریا» (۲۰۰۱) دو رمان معروف دیگر این نویسنده هستند که هر دو به جمع نامزدهای اولیه جایزه «بوکر» راه یافته بودند. همچنین «زندگی پس از مرگ» (۲۰۲۰) آخرین رمان «گورنا» است که به جمع نامزدهای نهایی جایزه «جورج اورول» راه یافته بود.

پاسخ دادن