برچسب هوشمند اندازه‌گیری فشار خون!

برچسب هوشمند می‌تواند وضعیت رگ‌های خونی تا عمق ۴ سانتی‌متری زیر پوست را هم مورد بررسی قرار دهد و نظارت دقیق به آنها داشته باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ شهریور ۹۷

اوایل سال جاری میلادی اعلام شد که دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت یک برچسب انعطاف‌پذیر هوشمند شده‌اند که گیرنده ماورای صوت برای دریافت فرکانس‌های اولتراسونیک را شامل می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد ساختار درونی اشیا نامنظم را به صورت کاملا واضح مشاهده کنند. این گروه از دانشمندان هم اکنون برچسب مشابهی ساخته‌اند که پس از قرار گرفتن روی پوست می‌تواند اعضای داخلی بدن را تحلیل کند و از این طریق فشار خون را به دست آورد.

روش استاندارد اندازه‌گیری فشار خون مرکزی از طریق قرار دادن یک کانتر در نزدیکی رگ خونی گردن، کشاله ران یا بازو انجام می‌شود و سپس به سمت قلب هدایت می‌شود. ولی این روش دشواری‌های فراوان دارد و افراد به سادگی نمی‌توانند با ابزارهای خانگی آن را اندازه‌گیری کنند.

در این زمینه همچنین یک روش دیگر هم وجود دارد که در آن یک دستگاه مخصوص اندازه‌گیری فشار روی پوست در مقابل رگ‌های خونی بزرگ قرار می گیرد که البته این ابزار می‌تواند بر اساس استحکام و زاویه قرارگیری، همراه با مقدار فشاری که کاربر روی آن اعمال می‌کند و پوست او فشار داده می‌شود با اختلال مواجه شود. همچنین این روش به گونه‌ای است که طی آن بیمار می‌بایست برای مدت طولانی بی‌حرکت باقی بماند.

همه این مشکلات باعث شد تا دانشمندان به فناوری‌های مافوق صوت روی بیاورند و از این طریق بتوانند به صورت کالا دقیق فشار خون افراد را بسنجند.

برچسب هوشمندی که دانشمندان اختراع کردند یک ورق نازک انعطاف‌پذیر سیلیکونی را شامل می‌شود که در آن جزایر کوچک الکترودی به چشم می‌خورد و سیم‌های مسی پیزوالکتریک آنها را به یکدیگر متصل کرده‌اند. این پل‌های سیمی کاملا انعطاف پذیر هستند و به ورق سیلیکونی امکان می‌دهند تا به راحتی خم شود و بدون آنکه مدارهای الکترونیکی آن آسیب ببیند، اطلاعات مورد نیاز را دریافت کند. این ساختار هوشمند اصطلاحا جزیره-پل نامگذاری شده است.

این برچسب هوشمند که روی پوست بدن انسان چسبانده می‌شود به سیم‌های توانمندی مجهز شده است که به منبع انرژی و واحد پردازش داده متصل شده‌اند و با تولید امواج ماورای صوت،‌ به صورت مستمر قُطر رگ‌های خونی را به صورت جزء به جزء تحلیل می‌کنند. برچسب هوشمند می‌تواند وضعیت رگ‌های خونی تا عمق ۴ سانتی‌متری زیر پوست را هم مورد بررسی قرار دهد و نظارت دقیق به آنها داشته باشد. سیستم پردازنده داده می‌تواند اطلاعات دریافتی مربوط به فشار خون مرکزی را در آن واحد تحلیل کند.

محققان هم اکنون در تلاشند تا منبع تامین انرژی ویژه را به همراه پردازنده و سیستم ارتباطی بی‌سیم در اختیار برچسب هوشمند بگذارد تا امکان تولید انبوه و استفاده عمومی از آن فراهم شود. این برچسب می‌تواند به صورت شبانه روزی و بی‌وقفه وضعیت فشار خون در بدن افراد را تحلیل کند و احتمال بروز هرگونه اختلال قلبی را به سرعت به او پاسخ دهد.

*موبنا

پاسخ دادن