برکناری ترامپ توسط مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای غیرالزام‌آور خواستار برکناری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور با استفاده از اختیاراتی شد که معاون او ذیل متمم ۲۵ قانون اساسی دارد. این قطعنامه با ۲۲۳ رای موافق و ۲۰۵ رای مخالف به تصویب رسید.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایندیپندنت ، این درحالی است که تنها یک هفته تا پایان دولت ترامپ باقی مانده است و ناظران این اقدام را نمادین توصیف کردند.

دونالد ترامپ پیش‌تر در مورد پیامدهای اقدام به برکناری و استیضاح خود برای آمریکا و دولت بایدن هشدار داده بود.مایک پنس هم در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده بود.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند با استفاده از متمم ۲۵ و در صورتی که حمایت اکثریت کابینه را داشته باشد، برای برکناری رئیس‌جمهور اقدام کند.

اما پنس در نامه‌ای که ساعاتی پیش منتشر شد، می‌نویسد، همانگونه که تسلیم فشار ترامپ برای جلوگیری از جلسه کنگره به منظور تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ نشد، در برابر بازی سیاسی مجلس نمایندگان به منظور برکناری ترامپ نیز تسلیم نمی‌شود.

موضوع استیضاح و برکناری ترامپ پس از آشوب در کنگره آمریکا دوباره مطرح شد. چهارشنبه گذشته همزمان با برگزاری جلسه تایید پیروزی بایدن، گروهی آشوبگر وارد ساختمان کنگره شدند. در جریان درگیری‌ها پنج نفر شامل دو مامور پلیس و یک زن که کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا بود، جان خود را از دست دادند.

پلوسی پس از جلسه امروز مجلس نمایندگان، ترامپ را به دامن زدن به اغتشاش‌ها متهم کرد. ترامپ تا پیش از حمله به کنگره پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری را نپذیرفته بود. او اکنون بر انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و صلح تاکید دارد.

پاسخ دادن