برگزاری مراسم عزاداری آری یا خیر؟

حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان که هفته نخست اسفند ماه سال گذشته از عادی شدن شرایط کرونایی «از شنبه» خبر داده بود، امروز بر لزوم برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری محرم سخن می‌گوید.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۸ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویداد۲۴ ،جنحال بر سر برگزاری یا عدم برگزاری مراسم عزاداری محرم در کشور بالا گرفته است. روزانه بیش از ۲۰۰ نفر در ایران جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست می‌دهند، کادر درمان دیگر تاب آوری خود را از دست داده است، مردم نگران سلامتی خود هستند، اما در این بین عده‌ای تاکید می‌کنند که مراسم عزاداری محرم باید همانند گذشته برگزار شود. این در حالی است که تحت تاثیر این پندمی، مراسم حج عمره امسال به صورت محدود و نمادین برگزار خواهد شد. رویداد ۲۴ در این گزارش به ۵ نکته درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در شرایط کنونی اشاره می‌کند.
برگزاری مراسم عزاداری در شرایط کرونا
حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان که هفته نخست اسفند ماه سال گذشته از عادی شدن شرایط کرونایی «از شنبه» خبر داده بود، امروز بر لزوم برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری محرم سخن می‌گوید. سخنانی که با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری همراه شد. روحانی در حالی در قامت رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری محرم همزمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارد که اساسا چنین چیزی امکان پذیر نیست.

در حالی نزدیک به ۶ ماه از اعلام رسمی ورود ویروس کرونا به کشور می‌گذرد که روزانه بیش از ۲۰۰ نفر در سراسر کشور به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، آماری که با وجود آمدن تابستان و گرم شدن هوا، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و همچنین اجباری شدن استفاده از ماسک در کشور، بسیار بالا و وحشتناک است. رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در حالی از برگزاری شکوهمند مراسم عزاداری محرم می‌گوید که وزارت بهداشت ۱۲ استان را در وضعیت قرمز و ۱۳ استان را در وضعیت هشدار اعلام کرده است. به عبارت روشن‌تر، از ۳۱ استان کشور ۲۵ استان به صورت جدی درگیر کرونا هستند. هم اکنون در همه کشور‌هایی که درگیر ویروس کرونا هستند، شرایط ویژه‌ای حکمفرما است. نه از برگزاری نمایشگاه‌ها و نشست‌های بین المللی خبری است نه از برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی المپیک چرا که تجمع بیش از تعدادی مشخص، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم استفاده از ماسک و حضور پرتعداد در یک فضا از عمده‌ترین دلایل ابتلا به کرونا محسوب می‌شود.

۲۰ روز مانده به محرم، جنحال بر سر برگزاری این مراسم در کشور بالا گرفته است و به ویژه پس از سخنان رئیس جمهور، اظهار نظر‌های متفاوتی در این زمینه مطرح شد. عده‌ای از اظهارات رئیس جمهور انتقاد کردند و در مقابل عده‌ای دیگر نیز از وی به دلیل این سخنان تشکر کردند. در این بین مداحان پا را فراتر گذاشته و اظهارات تند و تیزی را مطرح و اعلام کردند حتی اگر عده‌ای نیز بمیرند، مراسم عزاداری محرم باید برگزار شود. نکته جالب توجه درباره این نوع موضع گیری این مداحان، اینجاست که این افراد برای حضور در هر شب از مراسم عزاداری محرم چیزی در حدود ۵ تا ۱۰۰ میلیون دستمزد دریافت می‌کنند؛ بنابراین مداحی که قرار است احتمالا در جایگاهی با فاصله و جدا از عزادارن قرار بگیرد و با خودرو شخصی به مراسم بیاید و برود شاید خیلی هم از اینکه آمار روزانه کشته شدگان در اثر کرونا افزایش پیدا کند، نگران نباشد.

جنجال بر سر برگزاری مراسم عزاداری محرم در کشور در حالی است که مراسم حج ۹۹ در عربستان سعودی امسال به صورت محدود و نمادین برگزار می‌شود. این در حالی است که سالانه بیش از ۲ و نیم میلیون نفر از سراسر جهان در مراسم حج عمره در عربستان شرکت می‌کنند و در آمد کل مراسم حج و حج عمره در طول سال برای کشور عربستان چیزی بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار است. اما شرایط بحرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان منجر به آن شده است که عربستان، امسال برگزاری مراسم حج واجب را به صورت نمادین و محدود برگزار کند. همین جا در همسایگی ایران، عراق که هر ساله میزبان مراسم عزاداری اربعین حسینی است نیز هم اکنون در قرنطینه سراسری به سر می‌برد و به گفته مقامات این کشور، برگزاری مراسم اربعین با توجه به شرایط ویروس در این کشور بسیار ضعیف است.

پاسخ دادن