بزرگان نفت جهان ۲۰ درصد کاهش هزینه می‌دهند

شرکت‌های نفتی بزرگ جهان از جمله شل و بی پی اعلام کردند، بخاطر بحران‌های ناشی از کرونا مجبورند هزینه‌های خود را ۲۰ درصد کاهش دهند و در اولین گام شل ۷-۹ هزار نیروی خود را اخراج می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ مهر ۹۹

شرکت نفت و گاز “رویال داچ شل” قصد دارد به دلیل مشکلاتی مانند افت تقاضای نفت به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، ۷ تا ۹ هزار شغل را ببندد. سخنگوی شرکت بزرگ نفتی شل گفته است روند تعدیل نیرو که تا سال ۲۰۲۲ میلادی کامل می‌شود شامل ۱۵۰۰ نفر نیز می‌شوند که داوطلبانه بخواهند بازخرید شوند. شل درباره اینکه تعدیل نیرو در کدام بخش‌ها صورت می‌گیرد، توضیحی نداده است. این شرکت پنج ماه پیش، برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، سود سهامش را قطع کرد. رویال داچ شل، شرکت نفت و گاز بریتانیایی- هلندی است که ۸۳ هزار نیروی کار در سراسر جهان دارد، ازجمله شش هزار نفر در بریتانیا. سود این شرکت از زمان شیوع ویروس کرونا، افت شدیدی داشته است. شل در سه‌ ماهه اول سال جاری میلادی شاهد ۴۶ درصد کاهش درآمد بود، یعنی درآمدش به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تقلیل یافت. این کاهش در سه‌ ماهه دوم به ۸۲ درصد رسید. شرکت شل پیش‌بینی می‌کند درآمد سه‌ ماهه سوم آن “بین ۸۰۰ میلیون دلار تا ۸۷۵ میلیون دلار باشد”. این شرکت قرار است با کاهش هزینه‌ها تا سال ۲۰۲۲، سالانه دو تا دو و نیم میلیارد دلار صرفه‌جویی کند. شرکت‌های بزرگ دیگر نفتی هم با چالش‌های مشابهی روبرو هستند. شرکت نفت و گاز بی‌پی هم سود سهامش را قطع کرده و اخیرا اعلام کرد که از مجموع ۷۰ هزار نیروی کاری که در سراسر جهان دارد، ۱۰ هزار شغل را تعطیل می‌کند. شرکت‌های بزرگ نفتی ۲۰درصد هزینه‌های خود را کاهش خواهند داد. از جمله شرکت بی پی در پی ضرری تاریخی؛ سود سهام خود را نصف کرد

بن ون‌بوردن، مدیر اجرایی شرکت شل می‌گوید”ما باید به سرعت و با قاطعیت عمل کنیم و تصمیم‌های مالی سختی بگیریم تا اطمینان حاصل کنیم که مقاوم و انعطاف‌پذیر باقی می‌مانیم”.

“این تصمیم‌ها بسیار دشوار اما به‌جا و مناسب هستند. کووید-۱۹ به طرق دیگری هم به ما آسیب زده است، ما شش کارمند و شش همکار پیمانکار را به دلیل این ویروس از دست دادیم”.

ون‌بوردن درباره تعدیل نیرو گفت “خیلی دردناک است که بدانید نهایتا باید با چندین همکاران خوبی خداحافظی کنیم اما مجبوریم این کار را بکنیم، چون اقدام درستی برای حیات آینده شرکت است”. وی گفت شرکت شل باید “سازمانی ساده‌تر و رقابتی‌تر باشد، چابک‌تر عمل کند و بتواند براساس وضعیت بازار و مشتریان واکنش نشان دهد”. آقای ون‌بوردن تصریح کرد، شل قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، یک شرکت انرژی با خالص صفر انتشار گازهای گلخانه‌ای شود. او گفت “ما میزانی از نفت و گاز را هم همراه با تولیدات دیگر انرژی تا سال ۲۰۵۰ خواهیم فروخت، ولی عمدتا برق کم‌کربن و سوخت‌های زیستی کم‌کربن خواهد بود؛ همچنین راه حل‌های هیدروژنی و انواع دیگری هم مد نظر است”.

پاسخ دادن