بزرگ‌ترین به روز رسانی شبکه بیت کوین انجام شد

شبکه بیت کوین (BTC) پس از توافق ۹۰ درصدی ماینرها و استخرهای استخراج، سرانجام روز یک‌شنبه ۱۴ نوامبر( ۲۳ آبان ) سافت فورک تپ‌ روت (Taproot) را بین بلاک‌های ۷۰۹۴۸۸ و ۷۰۹۶۳۲ با موفقیت فعال کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ آبان ۱۴۰۰

این نقطه عطف مهم، اولین ارتقای بزرگ شبکه بیت کوین از آگوست سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون است. در آن زمان، شبکه لایتنینگ، راه ‌حل اصلی لایه دوم بیت کوین و نظارت مجزا (Segregated Witness) یا همان سگویت (SegWit) در شبکه بیت کوین راه‌اندازی شده بودند.

هدف از ارتقای تپ‌ روت، بهبود قابلیت‌های اسکریپت‌ نویسی و حفظ حریم خصوصی شبکه بیت کوین و، گسترش قابلیت‌های قرارداد هوشمند در این شبکه، عنوان شده است. برای انجام این کار، این سافت فورک مفهوم درخت نحو انتزاعی مرکلی‌شده (MAST) را معرفی کرده است.

در همین راستا، همپوس شوبرگ (Hampus Sjöberg)، یکی از توسعه ‌دهندگان برجسته بیت کوین می‌گوید: مفهوم MAST می‌تواند به کارآمدتر کردن و خصوصی‌تر کردن قراردادهای هوشمند، تنها با افشای بخش‌های مرتبط قرارداد در هنگام خرج کردن، کمک کند.

شوبرگ خاطرنشان کرد فعال‌سازی تپ‌روت نشان می‌دهد که بیت‌ کوین می‌تواند دوباره شبکه را ارتقا دهد که برای طول عمر شبکه این ارز دیجیتال بسیار مهم است. او افزود: من فکر می‌کنم این بزرگ‌ترین پیروزی است.

شوبرگ که توسعه ‌دهنده کیف پول Blixt Wallet و شبکه لایتنینگ بیت‌ کوین است، معتقد است، ارتقای تپ‌ روت همچنین امکان بررسی قابلیت‌های خارج از زنجیره را فراهم می‌کند تا بار زیادی بر نود‌های شبکه بیت‌ کوین شبکه وارد نشود.

وی گفت: مفهوم MAST می‌تواند به بهبود حریم خصوصی شبکه قدیمی‌تر لایتنینگ نیز کمک کند.

شوبرگ افزود: با این ارتقا، دیگر نمی‌توان تشخیص داد که آیا تراکنش تپ‌ روت فقط یک پرداخت معمولی است یا اینکه متعلق به یک کانال لایتنینگ است. این امر برای قابلیت تعویض و در نتیجه، مقاومت در برابر سانسور بیت کوین هم مهم است. در طول تاریخ ۱۳ ساله بیت کوین، شبکه این ارز دیجیتال تحت فورک‌های هارد و سافت جامعه محور متعددی قرار گرفته است. در حالی که ارتقای تپ‌روت هنوز ارزش خود را ثابت نکرده، شبکه لایتنینگ همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

در تاریخ ۲۸ سپتامبر، شبکه لایتنینگ شاهد افزایش ۱۶۰ درصدی تعداد نود‌ها در بازه زمانی ۱۲ ماهه بود. علاوه بر این، جهش ۱۷۰ درصدی در تعداد کانال‌های لایتنینگ نیز از ژانویه سال جاری تاکنون مشاهده شده است.

لازم به ذکر است که تا تاریخ ۱۱ نوامبر و قبل از اجرای سافت فورک تپ‌روت، ظرفیت شبکه بیت کوین در بالاترین سطح خود یعنی ۳،۲۲۰ BTC به ارزش تقریبی ۲۱۰ میلیون دلار قرار داشت.

در زمان انتشار این خبر، بیت کوین با قیمت ۶۴،۸۴۵ دلار معامله می‌شود که نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، ۱٫۶ درصد و طی یک هفته اخیر، نزدیک به ۵ درصد رشد دارد.

در روزهای اخیر برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند، افزایش احساسات مثبت در بازار پس از ارتقای تپ‌روت، می‌تواند قیمت بیت کوین را تا محدوده ۸۵ هزار دلار تا ۹۰ هزار دلار افزایش دهد. به گفته آنها، ارتقای تپ‌روت در زمانی بسیار صعودی انجام می‌شود، هم برای کل بازار کریپتو که اخیراً ارزش آن برای اولین بار از مرز ۳ تریلیون دلار فراتر رفت و هم برای خود بیت کوین که در هفته‌های گذشته چندین رکورد متوالی را ثبت کرده است.

پاسخ دادن