بسته سیاستی جدید برای رسوب‌زدایی

بسته جدید سیاستی برای مقابله با رسوب کالا ابلاغ شد. معاون فنی گمرک تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه، به همراه ضوابط مربوطه را به گمرکات اجرایی ابلاغ کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۱ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر از سوی دیگر مطابق مصوبه ستاد تنظیم بازار، گمرک ایران باید تمامی کالاهای اساسی و مواد مورد نیاز واحد‌های تولیدی را که تا‌ تا‌ریخ ۱۰ آبان ۹۹ دارای قبض انبار هستند براساس اولویت‌های اعلامی وزارت صمت (با استفاده از ارز صادراتی، ارز متقاضی یا ارز تا‌مین شده توسط بانک مرکزی) بدون الزام به کد رهگیری ترخیص شوند.

به گفته متولیان، این تصمیم به منظور تسریع در ترخیص کالاهای موجود در گمرکات کشور و با توجه به شرایط حاکم بر کشور اتخاذ شده است.

در محور مهمی از این بسته جدید گمرک ایران مکلف شده است که برای تمام کالاهای اساسی که در صف تخصیص یا تا‌مین ارز هستند و برای ترخیص نیاز به تا‌مین ارز دارند با تشخیص و تا‌یید وزارتخانه مربوطه اقدام به ترخیص کالا تا‌ سقف ۹۰ درصد کنند. همچنین مقرر شده است درخصوص ترخیص کالاهایی که نیاز به اخذ مجوزهای قانونی از دستگاه‌های مختلف دارند، نمونه‌برداری توسط مرجع واحد و مجوز ترخیص نیز توسط همان مرجع صادر و در بستر سامانه به گمرک ابلاغ شود. همچنین جهت تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی نمونه‌برداری در هنگام تخلیه و قبل از اظهار انجام می‌شود.

پاسخ دادن