بسکتبال ایران به المپیک ۲۰۲۰ صعود کرد

بسکتبال ایران به المپیک ۲۰۲۰ صعود کرد

در حالی که تا پایان دور نخست جام جهانی، امید کسب سهمیه المپیک تیم ملی بسکتبال ایران خیلی کم بود اما ایران توانست با یک پایان خوش در جام جهانی از پکن راهی توکیو شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ شهریور ۹۸

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس، تیم ملی بسکتبال ایران در آخرین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۹ چین از ساعت ۱۶:۳۰ در شهر پکن رو درروی فیلیپین قرار گرفت و با برتری برابر این تیم و با توجه به شکست چین برابر نیجریه سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کرد و اولین تیم ایرانی حاضر در المپیک لقب گرفت. صعود رویایی و دراماتیک تیم ملی بسکتبال ایران در حالی رقم خورد که کمتر کسی فکر می کرد ایران بتواند برای سومین بار سهمیه المپیک را کسب کند.

حدادی، نیکخواه بهرامی، یخچالی، حسن زاده و جمشیدی بازی را برای ایران آغاز کردند.

گزارش بازی:

کوارتر اول ۳۰-۲۴ ایران
اولین دو امتیاز ایران را حامد حدادی در ۲۰ ثانیه نخست برای ایران کسب کرد. در ادامه بازیکنان ایران که می دانستند باید با اختلاف بالا حریف را شکست بدهند ۹ بر ۵ پیش افتادند. در ادامه مسابقه و در فاصله ۵ دقیقه تا پایان کوارتر اول بازیکنان فیلیپین ۳ پرتاب سه امتیازی را بدون دفاع وارد سبد ایران کردند. آماری که عجیب بود؛ آن هم برای تیمی که درکل مسابقه ها آمار ضعیفی در پرتاب های سه امتیازی داشت. دالیستان اولین شوت خود را با کسب سه امتیاز برای تیمش به دست آورد تا بازی ۲۴-۲۲ شود و فاصله کاهش یابد. در نهایت کوارتر اول ۳۰-۲۴ به نفع ایران به پایان رسید. در کوارتر اول فیلیپین ۶ پرتاب سه امتیازی موفق داشت. (کوارتر اول بازی چین و نیجریه هم ۲۱-۱۹ به نفع چین به پایان رسید.)

کوارتر دوم ۱۸-۱۰ ایران
در کوارتر دوم مایک رستم پور به تیم اضافه شد تا در کارهای دفاعی عملکرد بهتری را از سوی ایران شاهد باشیم. در ادامه شاگردان شاهین طبع اختلاف را زیاد کردند و بازی ۴۲-۳۳ به نفع ایران شد. در کوارتر دوم بازیکنان ایران روی پرتاب های سه امتیازی حریف بهتر کار کردند و دفاع خوبی را انجام دادند تا این تیم دیگر نتواند اختلاف را کم کند. در فاصله ۴۱ ثانیه تا پایان ایران ۴۸-۳۳ پیش افتاد. در نهایت نیمه اول این بازی با نتیجه ۴۸-۳۴ به نفع ایران به پایان رسید. (نیمه اول دیدار نیجریه و چین هم با برتری ۳۵-۳۱ نیجریه همراه شد؛ با این نتیجه نیجریه از آفریقا و ایران از آسیا سهمیه المپیک می گیرند) تا پایان نیمه اول حامد حدادی ۱۴ و بهنام یخچالی ۱۱ امتیاز را برای ایران کسب کردند. برای فیلیپین هم بلچ با ۷ امتیاز، امتیازآورترین بازیکن بود.

کوارتر سوم ۲۷-۱۶ ایران
ایران کوارتر سوم را طوفانی آغاز کرد؛ در حالی که به نظر می رسید ایران از نتیجه بازی چین خبر دارد هیجان زیادی روی نیمکت تیم ملی وجود داشت و سه امتیازی بهنام یخچالی بازی را ۵۸-۳۷ کرد تا ایران امیدش برای المپیکی شدن بیشتر از قبل شود. در نهایت این کوارتر هم با برتری ایران همراه شد. (دربازی همزمان نیز نیجریه تا پایان کوارتر سوم ۶۰-۵۱ از چین پیش است.)

کوارتر چهارم ۲۵-۲۰ ایران
مایک رستم پور با یک پرتاب سه امتیازی ایران را به امتیاز ۷۸ رساند در ادامه هم بازیکنان ایران اختلاف را بیشتر کردند تا برای المپیکی شدن چشم انتظار نتیجه دیدار نیجریه و چین باشند. در ۶ دقیقه پایانی بلچ بازیکن خوب فیلیپین ۵ خطا شد و به دلیل دیسکالیفه شدن از بازی بیرون رفت. در نهایت این کوارتر هم با برتری ایران همراه شد. این بازی با نتیجه ۹۵-۷۵ به نفع ایران به پایان رسید.

تیم ملی بسکتبال ایران با پیروزی برابر فیلیپن و شکست چین برابر نیجریه در حالی که امید کمی برای کسب سهمیه المپیک داشت توانست به عنوان نخستین تیم ایرانی سهمیه را کسب کند. این برای سومین بار است که بسکتبال ایران سهمیه المپیک را کسب می کند.

در پایان دور اول و با توجه به نتایج به دست آمده ایران امید کمی برای کسب سهمیه آسیا داشت اما حالا ایران بالاتر از چین میزبان جام راهی المپیک توکیو شد.

نتایج تیم ملی ایران در چهار بازی گذشته:

  • ایران ۸۱- پورتوریکو ۸۳
  • ایران ۶۷- تونس ۷۹
  • ایران ۶۵ – اسپانیا ۷۳
  • ایران ۷۱- آنگولا ۶۲

نتایج تیم ملی فیلیپین در چهاربازی گذشته:

  • فیلیپین ۶۲- ایتالیا ۱۰۸
  • فیلیپین ۶۷ – صربستان ۱۲۶
  • فیلیپین ۸۱ – آنگولا ۸۴
  • فیلیپین ۶۷- تونس ۸۶

جام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپینجام جهانی بسکتبال 2019 - ایران - فیلیپین

پاسخ دادن