بلاک چین به زبان ساده

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، به زبان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

مفهوم بلاک چین اولین بار با پیدایش بیت کوین به وجود آمد و پادشاه ارزهای دیجیتال از این راهکار برای ذخیره اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

برای درک بهتر بلاک چین به مثال زیر توجه کنید:

من در یک جمع ۱۰۰ نفری، برگه‌ای حاوی اطلاعات را بالا می‌گیرم و همه با تلفن همراه‌شان از آن برگه عکس می‌گیرند. حالا اگر من آن اطلاعات را نابود کنم، یا تغییری در آن بدهم، دیگر برای آن جمع قابل پذیرش نیست، چون آن‌ها یک کپی از نسخه اصلی را دارند، مگر اینکه موبایل همه را بگیرم و آن را حذف کنم.

این جمعی که از آن صحبت کردیم می‌تواند چندین میلیون نفر باشد که در بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بلاک چینی شاهد آن هستیم و یا به صورت خصوصی برای یک گروه خاص استفاده شود.

بلاک چین‌ها می‌توانند به صورت خصوصی و برای اهداف خاص در یک نهاد یا سازمان مورد استفاده قرار بگیرند که به آن بلاک چین سازمانی (Enterprise blockchain) هم می‌گویند. البته به عقیده بسیاری از کارشناسان، بلاک چین‌های سازمانی نمی‌توانند هدف اصلی این فناوری یعنی تمرکززدایی را به ارمغان بیاورند.

کاربرد بلاک چین در خدمات عمومی
برخی مشکلات کلیدی وجود دارند که بلاک‌چین Blockchain می‌تواند آنها را رفع کند. به طور مشخص در زمینه شناسایی: برای رای دادن، برای مسافرت کردن ، برای ثبت حقوق شهروندی و امثال آن.

وقتی که تمام این اطلاعات می توانند به عنوان رکورد در یک بلاک‌چین ثبت شوند، اشخاص حقیقی دیگر نیاز به نگهداری از اسناد دفتری خود نخواهند داشت. آنها تنها باید به یک کد دسترسی داشته باشند تا به سادگی هرچه بیشتر به روشهای مختلف انجام فعالیتهای متفاوت خود بپردازند.

بلاک چین و صنعت بیمه
تقلب یکی از بزرگترین معایب شناخته شده در صنعت بیمه بشمار می رود. هنگامی که ادعاها، پرداخت ها و دیگر اسناد می توانند به شکلی تغییرناپذیری ذخیره شوند، بسیاری از تقلب ها و تخلف ها حذف خواهند شد، که موجب منفعت هر دو طرف، شرکت و مشتری، خواهد شد.

بلاک چین و خدمات بهداشتی، درمانی و پزشکی
امکان ثبت تاریخچه بیمار، با دادن دسترسی به افرادی که تنها آنها اجازه دسترسی به این اطلاعات را خواهند داشت. با ایجاد این تاریخچه نتیجه ای بهتر برای بیمار و بیمه را تجربه خواهیم کرد.

کاربرد بلاک چین در قراردادها
هنگامی که قراردادها می توانند مستقیما میان دو شخص حقیقی یا شرکت / موسسه بسته شوند، احتمال تخلف کردن نیز پایین خواهد آمد، البته باید گفت که هزینه ها نیز کاهش پیدا خواهند کرد. برای مثال به فریلنسرها فکر کنید. مشکلات اساسی اعتماد از هر دو طرف وجود دارد، شرکت هایی که فریلنسرها را استخدام می کنند و فریلنسرهایی که کارشان را انجام می دهند. هردو طرف باید به حسن نیت یکدیگر و یا به واسطه ای که سهم خود را به صورت جداگانه برداشت کرده است اتکا کنند.

پاسخ دادن