بلومبرگ: عربستان نمی‌تواند کاهش عرضه نفت ایران را جبران کند

به نوشته بلومبرگ، آمریکا امیدوار است ریاض کاهش عرضه نفت ایران را جبران کند، اما عربستان حتی با ظرفیت کامل خود نیز نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بازار باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ تیر ۹۷

به نوشته بلومبرگ، آمریکا امیدوار است ریاض کاهش عرضه نفت ایران را جبران کند، اما عربستان حتی با ظرفیت کامل خود نیز نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بازار باشد.

به گزارش روزنامه آمریکایی بلومبرگ در گزارشی با اشاره به تلاش آمریکا برای کاهش صادرات نفت ایران نوشت: یک پیامد ناخواسته سیاست جدید دولت ترامپ علیه ایران این است که میلیون‌ها آمریکایی مجبور خواهند شد بنزین را به قیمت بالاتری در جایگاه‌های سوخت خریداری کنند.

در ادامه این مطلب آمده است: طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، قیمت بنزین اکنون در آمریکا ۲۴ درصد گرانتر از سال گذشته است و به همین دلیل، افزایش بهای آن در پی تحریم نفت ایران می‌تواند برای ترامپ در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره دردسرساز شود.

به نوشته بلومبرگ، دولت ترامپ در حال حاضر، عربستان سعودی و سایر متحدان آمریکا در اوپک را برای افزایش تولید خود به منظور جبران کاهش عرضه نفت ایران تحت فشار قرار داده است. اما ظرفیت تولید عربستان محدود است و بویژه با توجه به تقاضای رو به افزایش بازار و شرایط تولید نفت در لیبی و ونزوئلا، حتی با ظرفیت کامل خود نیز نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بازار باشد.

درخواست آمریکا از اعضای شورای امنیت برای تحریم ایران

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشته است: البته ترامپ ممکن است مانند اقدام جنجال‌برانگیزی که بیل کلینتون (رئیس‌جمهور پیشین آمریکا) در آستانه انتخابات ۲۰۰۰ انجام داد، برای باثبات کردن قیمت نفت بخشی از ذخایر استراتژیک آمریکا را به بازار تزریق کند، اما اثر چنین اقدامی موقت و محدود خواهد بود. از این رو، پیش‌بینی می‌شود تحریم نفت ایران با توجه به همزمانی آن با انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر می‌تواند برای ترامپ تبعات سیاسی به دنبال داشته باشد.

ریک پری، وزیر انرژی دولت ترامپ، نیز روز گذشته (پنجشنبه) پیش‌بینی کرد که تحریم صادرات نفت ایران باعث افزایش بهای آن در بازار خواهد شد اما در ادامه ابراز اطمینان کرد که سایر تولیدکنندگان نفت خام با افزایش تولید خود، نیاز بازار را تامین خواهند کرد.

در حال حاضر، اوپک در جلسه هفته گذشته خود تنها با افزایش یک میلیون بشکه‌ای نفت در روز موافقت کرد که البته بخش عمده آن از عربستان سعودی تامین خواهد شد. اما عربستان به تنهایی نمی‌تواند کاهش عرضه نفت ایران را جبران کند.

بلومبرگ در پایان گزارش خود آورده است: صادارات نفت ایران اکنون حدود ۲٫۵ میلیون بشکه در روز است. یک تحلیلگر نفتی با اشاره به نیاز رو به افزایش کشورها به خرید نفت می‌گوید: با حذف نفت ایران از بازار نمی‌توان انتظار داشت که عربستان حتی با تمام ظرفیت تولید خود بتواند قیمت نفت را پایین نگه دارد.

پاسخ دادن