بلینکن: آمریکا از افغانستان خارج نمی شود

وزیر امور خارجه آمریکا گفت، حتی پس از تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آمریکا در این کشور حضور جدی خواهد داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه در مصاحبه با برنامه “۶۰ دقیقه” سی‌بی‌اس‌ نیوز گفت: آمریکا ۲۰ سال است که در افغانستان حضور دارد و گاهی اوقات اصلا فراموش می‌کنیم که در جایگاه نخست چرا به آنجا رفتیم. هدف ما برای برخورد با افرادی بود که به ما در یازده سپتامبر حمله کردند و این کار را هم کردیم. اما این نکته که نیروهای ما دارند به خانه بازمی گردند، معنی اش این نیست که ما در حال رفتن از افغانستان هستیم. بلینکن تاکید کرد، سفارت آمریکا همچنان در افغانستان باقی خواهد ماند و آمریکا به تامین حمایت اقتصادی، انسانی و توسعه‌ای در این کشور ادامه خواهد داد.

وی در پاسخ به اینکه آیا طالبان ممکن است کنترل افغانستان را به دست بگیرد؟ گفت: باید برای مقابله با هر سناریویی آماده باشیم و طیفی از آنها وجود دارد.

هفته گذشته کاخ سفید تایید کرد که آمریکا خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را آغاز کرده است. سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که گروه ضربت ارتش در بحبوحه خروج نظامیان آمریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته برنامه‌هایی برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا یازده سپتامبر مصادف با بیستمین سالروز حملات یازده سپتامبر اعلام کرد. این در حالیست که طبق توافق ۲۰۲۰ آمریکا با طالبان، ضرب‌الاجل خروج نیروها برای اول مه ۲۰۲۱ تعیین شده بود.

پاسخ دادن