بهای بیت کوین از مرز ۵۰ هزار دلار گذشت

بهای بیت‌کوین روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن از ۵۰ هزار دلار عبور کرد که رکورد جدیدی است و نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران و موسسات مالی متعارف به مرور این ارز دیجیتال را می‌پذیرند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۹ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز ، بهای بیت‌کوین روز سه‌شنبه در اوج خود به ۵۰ هزار و ۶۰۰ دلار رسید و نسبت به بالاترین رکورد که حدود ۴۹ هزار و ۵۰۰ دلار بود ۳.۳ درصد افزایش یافت.

ارزش بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۲ درصد افزایش یافته و بخش اعظم این جهش محصول سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری تسلا، شرکت تولیدکننده خودروهای الکتریکی، در این ارز دیجیتال در هفته‌های گذشته بود.

شرکت تسلا در عین حال اعلام کرده که از این پس بیت‌کوین را به عنوان روش پرداخت محصولات خود می‌پذیرد.

تسلا تنها شرکت‌ بزرگ آمریکایی نیست که به بیت‌کوین روی آورده است. تعداد قابل توجهی از موسسات مدیریت مالی و سرمایه‌گذاران خصوصی در ماه‌های اخیر بخشی از دارایی‌های خود را به بیت‌کوین تبدیل کرده و یا از آن به عنوان نوعی پس‌انداز و دارایی ثابت استفاده می‌کنند. در نتیجه این ارز دیجیتال از حاشیه بازار مالی به صورت حساب و معاملات شرکت‌های ثبت شده در بازار سهام آمریکا راه پیدا کرده است.

بیت کوین (Bitcoin) ؛در کنار «بیت کوین» پول‌های دیجیتال دیگری، که شمار آنها به چند صد میرسد، سر بر آورده اند که «اتریوم» و «دش» و «ریپل» در زمره معروف‌ترین آنها هستند.
جیکوب اسکانینگ، از مدیران یک موسسه مدیریت مالی ارزهای دیجیتال، گفت: «وضعیت اخیر بازار چه در فضای ارزهای دیجیتال و چه در بازار مالی بین‌المللی زمینه افزایش قیمت بیت‌کوین را فراهم کرده است. ولی با وجود نظر مثبت خودم در مورد موفقیت بیت‌کوین هشدار می‌دهم که نباید فراموش کرد بهای ارزهای دیجیتال نوسان شدیدی خواهد داشت و بازار بیت‌کوین به شدت متلاطم است».

سال گذشته به دلیل کاهش نرخ متوسط بهره به صفر توسط بانک مرکزی آمریکا و جستجوی سرمایه‌گذاران برای گزینه دیگری به جای دلار، بهای بیت‌کوین حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافت. بهای این ارز دیجیتال پنج سال پیش فقط چند صد دلار بود.

علاوه بر این کارشناسان معتقدند که رقم محدود بیت‌کوین موجود در بازار و تمایل برخی از سرمایه‌گذاران به جایگزینی طلا با ارزهای دیجیتال باعث خواهد شد که بهای بیت‌کوین افزایش یابد.

جان وو، مدیر یک شرکت تبادل و مدیریت ارزهای دیجیتال به نام «آوا لبز»، گفت: «اگر این تمایل در بازار تقویت شود ممکن است بهای بیت‌کوین چندان افزایش نیابد. در حال حاضر بر مبنای قیمت ۵۰ هزار دلار ارزش کل بیت‌کوین موجود در بازار حدود ۹۳۰ میلیارد دلار و معادل ۹ درصد طلای موجود در بازار است».

او افزود: «اگر قرار باشد ارزش تمامی بیت‌کوین موجود با طلای جهان برابری کند بهای هر بیت‌کوین حداقل به ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید».

«جی پی مورگان» یکی از بزرگترین موسسات مالی جهان در ماه ژانویه اعلام کرد که بیت‌کوین به مرور به بدیلی برای طلا بدل شده و اگر به عنوان یک روش پس‌انداز مطمئن پذیرفته شود بهای آن به ۱۴۶ هزار دلار خواهد رسید.

با توجه به خرید حجم بیشتری از بیت‌کوین توسط سرمایه‌گذاران خصوصی و حفظ آن به عنوان یک دارایی پایدار و دراز مدت، میزان عرضه بیت‌کوین در بازار بسیار محدود شده است.

همزمان با این تحولات، بهای «اتریوم» ارز دیجیتال کوچکتر نیز حدود ۱.۱ درصد افزایش یافت ولی هنوز با بالاترین رکورد خود که حدود هزار و ۸۷۴ دلار بود، فاصله دارد.

پاسخ دادن