بهترین استراتژی سرمایه گذاری چیست؟(۱)|مجتبی لشکربلوکی|تلگرام

بهترین استراتژی سرمایه گذاری چیست؟(1)

در طول زمان آموخته ایم که به جای آنکه در داخل یک کلاس دارایی دنبال بهترین ها باشیم باید مطمئن شویم که بهترین کلاس دارایی را انتخاب کرده ایم.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ فروردین ۱۴۰۰

بهترین استراتژی سرمایه گذاری چیست؟ – یادداشت شماره یک

*دکتر مجتبی لشگر بلوکی  رئیس هیات مدیره مدیریت سرمایه دایموند
استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف

واقعیت آن است که افراد زیادی سوال می کنند که کجا سرمایه گذاری کنیم؟ و آیا اینجا و آنجا سرمایه گذاری کنیم یا نه؟
اگر بخواهم خیلی خیلی ساده جواب بدهم باید به این نکات اشاره کنم:
◻️سبد سرمایه گذاری هر فردی با فرد دیگر (حتی خواهر یا برادر دوقلویش) متفاوت است. چرا؟ به پنج دلیل؛

دلیل اول: هدف من با هدف شما تفاوت دارد. مثلا هدف من این است که ارزش پولم را در برابر تغییرات نرخ ارز حفظ کنم و هدف شما این است که ماهانه یک مبلغ ثابتی از سرمایه گذاری خود درآمد ثابت داشته باشید.

دلیل دوم: میزان ریسک پذیری من با میزان ریسک پذیری شما متفاوت است. ممکن است من خیلی استرسی باشم و شما خیلی شجاع دل! بنابراین سبد سرمایه گذاری مان با هم متفاوت خواهد بود.

دلیل سوم: نیاز من به نقدینگی با نیاز شما متفاوت است؛ مثلا ممکن است من تا چهار سال نه به اصل پول و نه به سود (فرع پول) احتیاج نداشته باشم اما ممکن است شما اولا هر ماه نیاز به پول داشته باشید و همچنین ممکن است پس از شش ماه لازم داشته باشید که اصل سرمایه تان را هم نقد کنید و به امور دیگر تخصیص دهید.

دلیل چهارم: مقدار سرمایه گذاری من با شما متفاوت است. مثلا من ۱۰۰ میلیون پول دارم و شما ۱۰ میلیارد. پس سبد سرمایه گذاری مان نمی تواند مساوی باشد.

دلیل پنجم: افق زمانی سرمایه من و شما متفاوت است. مثلا من هفتاد سالم است و شما چهل سالتان و فرزندتان ۱۸ ساله است پس قاعدتا در حوزه های مختلفی سرمایه گذاری میکنیم.

بنابراین باید سبد سرمایه گذاری ای داشته باشیم که با هدف، افق و میزان مقدار سرمایه گذاری ما متناسب باشد و همچنین با توان قلب ما (میزان ریسک پذیری شما) همخوانی داشته باشد.

◻️ما سبد سرمایه گذاری بهینه نداریم چرا؟
چون در هر ماه و فصل و سال، برخی کلاس های دارایی (به طلا، اوراق، سهام، کریپتو، املاک و مستغلات و … می گویند کلاس دارایی) بازدهی بالاتری دارند و برخی بازدهی پایین تر یا منفی. بنابراین بسته به افق سرمایه گذاری باید سبد سرمایه گذاری تان را پیکربندی مجدد یا به اصطلاح ریبالانس کنید.

◻️کلاس تان را درست انتخاب کنید.
در طول زمان آموخته ایم که به جای آنکه در داخل یک کلاس دارایی دنبال بهترین ها باشیم باید مطمئن شویم که بهترین کلاس دارایی را انتخاب کرده ایم. به عنوان مثال هر روز هزاران نفر در مورد سهام بازار بورس سیگنال می دهند و می گیرند و حتی سیگنال می خرند و حرص و جوش می خورند و ماکزیمم به بازده ۵% می رسند اما در یک کلاس دارایی دیگر بدون هر گونه تلاش و فقط با سرمایه گذاری غیرفعال به بازده ۳۰% می رسند. (⭕️مثلا تفاوت بازده را اینجا (https://t.me/DiamondCMG/32) ببینید) مثلا وقتی شما با کسی که متخصص بازار سرمایه است یا با یک سبدگردان مشورت می کنید، او به شما خواهد گفت که پولت را بگذار در بازار سهام یا پیشنهاد سبدگردانی اختصاصی به شما می دهد و این می تواند خطرناک باشد. شما باید با دقت زیاد سرمایه تان را به کلاس های دارایی برنده اختصاص دهید. تجربه تاریخی نشان داده است کسانی که کلاس دارایی برنده را درست تشخیص داده اند از متخصصان درون یک کلاس دارایی بیشتر بازده گرفته اند.


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن