بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک

سبدگردان آگاه

پیش از آشنایی با بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک بهتر است بدانیم که صندوق های سرمایه گذاری در اصل از ابزارهای مالی هستند که به عنوان واسطی بین محل سرمایه‌گذاری و سرمایه‌‌گذار عمل می‌کنند. صندوق‌ها با بهره‌گیری از متخصصین بازار و با جمع‌آوری سرمایه از افراد مختلف و سرمایه‌گذاری آن‌ها در دارایی‌های مختلف می‌توانند معاملاتی سودساز را رقم بزنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ آبان ۱۴۰۰

روند سرمایه‌گذاری و سودآوری صندوق

صندوق سرمایه‌گذاری مبالغ خرد و کوچک را از افراد حقیقی و حقوقی جمع‌آوری و در سبدی متشکل از اوراق مشارکت، سهام، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند.

روند اصلی سرمایه‌گذاری در یک صندوق‌ سرمایه‌گذاری درست نظیر خریداری یک سهام در بورس است اما در صندوق‌ها به جای سرمایه‌گذاری روی سهمی خاص، در سبدی متشکل از اوراق بهادار و سهامی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنیم، تا با این کار ریسک سرمایه‌گذاری خود را تا حد زیادی کاهش دهیم. در واقع شما با خرید یک سهام در بازار بورس و بر طبق نرخ واحد هر سهم و همچنین میزان دارایی خود تصمیم‌گیری می‌کنید که چه مقدار سهم بخرید.

پس از خریداری سهم می‌توانید به دو صورت سود کسب کنید. اول با افزایش قیمت هر واحد از سهم و دوم از راه تقسیم سود سالانه. البته سودآوری حقیقی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در شیوه تقسیم سود به صورت سالانه است. به‌ عنوان مثال بهترین صندوق سرمایه‌گذاری در حالت پر ریسک این توانایی را دارد تا ۴۰ درصد برای شما سودآوری داشته باشد.

سه نوع مهم از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک عبارتند از صندوق سهامی که در این صندوق‌ها بیشترین سرمایه‌گذاری بر روی سهام بورس است. مدل دیگر صندوق سرمایه‌گذاری، مختلط نام دارد که دارایی‌هایش نیمی اوراق بانکی تضمینی و نیمی سهام است.

نوع آخر صندوق سرمایه‌گذاری نیز صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است که همان‌طور که از نامش مشخص است دارای سودآوری معین و تقریبا مطمئن و تضمین‌شده‌ای است چرا که عمده سرمایه‌گذاری آن بر روی اوراق گوناگون دولتی است. در صندوق درآمد ثابت درصد بازده و ریسک پایین است. در ادامه و پس از بررسی فاکتورهای انتخاب بهترین صندوق، خواهیم گفت که بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک از میان صندوق‌های موجود در بازار سرمایه کدام است.

فاکتورهای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک، لازم است به چهار فاکتور میزان ریسک‌پذیری، بازه سرمایه‌گذاری، شرایط اقتصادی کشور و مقایسه‌ صندوق‌ها توجه کرد.

در بازار سرمایه همواره ریسک و بازده رابطه‌ای مستقیم دارند. به این معنا که هرچه بیشتر ریسک کنید به نسبت انتظار شما از بازدهی پولتان بیشتر است. حال یا این انتظار برآورده می‌شود یا نمی‌شود اما مهم این است که قبل از قدام از میزان ریسک‌پذیری خود مطمئن شوید. یعنی با توجه به روحیاتتان مشخص کنید که شما برای رسیدن به سود مورد نظرتان تا چه حد حاضر به ریسک کردن هستید؟ آیا حاضرید ریسک زیاد را به جان بخرید تا سود بیشتری کسب کنید، یا آدم کم ریسکی هستید و سود ماهیانه مانند سودهای بانکی شما را راضی می‌کند؟

در بررسی بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک خبر خوب این است که در این بازار انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم برای افراد ریسک‌پذیر و هم برای افراد ریسک‌گریز وجود دارد که در بالا از آن‌ها نام بردیم. به عنوان مثال صندوق سهامی مناسب افراد ریسک‌پذیر و صندوق درآمد ثابت مناسب افراد ریسک‌گریز است.

برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک به دو فاکتور مهم توجه کنید. به تعبیر دیگر  صندوق‌های سرمایه‌گذاری دو ویژگی اصلی دارند که لازم است به آن‌ها دقت کنیم. این دو ویژگی است که صندوق را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند. ویژگی اول آن مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌ است. با سرمایه‌گذاری در یک صندوق‌ سرمایه‌گذاری شما از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود بهره می‌برید که البته این کار ریسک شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

ویژگی دوم صندوق‌ها تنوع در سرمایه‌گذاری است. چرا که در یک صندوق سرمایه‌گذاری ده‌ها یا حتی صدها سهم از شرکت‌های مختلف وجود دارد و در اصل شما پولتان را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نمی‌گذارید بلکه  قسمت‌هایی از این شرکت‌ها را خریداری می‌کنید.

بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک

گفتیم که صندوق‌ها بر اساس نوع دارایی خود به سه دسته سهامی و مختلط و با درآمد ثابت تقسم می‌شوند. به طور کلی در کشور ما این سه نوع صندوق‌ سرمایه‌گذاری وجود دارد. به همین خاطر برای بررسی بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک لازم است بر طبق این انواع پیش برویم.

البته توجه کنید که بهترین شاخص رتبه‌ بندی در این جا میزان سود صندوق در بلندمدت است. به همین خاطر صندوق‌های تازه تاسیس به‌ خودی ‌خود از این لیست کنار گذاشته می‌شوند. نکته قابل تامل دیگر در این بررسی ضریب بتای صندوق‌ها است. ضریب بتا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی نزدیک به عدد یک و در بهترین صندوق درآمد ثابت نزدیک صفر است. این یعنی میزان ریسک صندوق سرمایه‌گذاری سهامی بیشتر از دو صندوق دیگر است.

صندوق‌های با درآمد ثابت، سودی ماهانه و اندکی بیشتر از سود بانکی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند و عملکرد صندوق‌های مختلط و سهامی به نوع دارایی و چگونگی مدیریت آن‌ها بستگی دارد.

از جمله بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس که بالاترین سود صندوق سرمایه‌گذاری را به مشتریان خود ارائه کرده‌اند می‌توان به صندوق‌ مشترک آگاه اشاره کرد.

در میان صندوق‌های سهامی، صندوق مشترک آگاه در طی ۱۳ سال فعالیت توانسته سودی بیش از ۳۸ هزار درصد ایجاد کند. این سود چشمگیر نشان از عملکرد مناسب تیم مدیریت حرفه‌ای آن دارد.

صندوق مشترک آگاه بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک لقب می‌گیرد چرا همان‌طور که گفتیم میزان بازدهی ملاک سنجش است و همان‌طور که مشاهده می‌کنیم این صندوق در این زمینه گوی رقبت را از رقبا ربوده است.

  • سخن آخر

در این مقاله با بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک آشنا شدیم. بر اساس میزان بازده بررسی کردیم که بهترین صندوق سرمایه گذاری مشترک در میان انبوه صندوق‌های موجود در بازار سرمایه، صندوق مشترک آگاه است. این صندوق با بازدهی ۳۸۰۰۰ درصدی در طی ۱۳ سال رتبه نخست را در این سنجش دارا است.

پاسخ دادن