بهداشت جهانی : دلتا در حال تغییر و تکامل است

کارشناسان ارشد سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند با وجود کشف سویه جدید کرونا موسوم به “مو” سویه دلتای کرونا همچنان در جهان بسیار نگران کننده است.

تهران اقتصاد برتر ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

دکتر ماریا وان کرخوو رئیس تکنیکی سازمان جهانی بهداشت در مورد کرونا گفت: به دلیل افزایش سرایت، سویه دلتا از نظر من بسیار نگران کننده است. میزان سرایت این ویروس در مقایسه با کووید ۱۹ اولیه دو برابر است که این به معنی ابتلای بیشتر مردم است.

وی افزود: سویه دلتا همچنان در حال تغییر و تکامل است و دانشمندان در میان کشف سویه‌های جدید، در حال بررسی نحوه تغییر این ویروس هستند.

سویه مو (Mu) (که به بی. ۶۲۱. ۱ نیز شناخته می‌شود) پنجمین سویه ویروس کرونا است که سازمان جهانی بهداشت آن را در رده «زیر نظر» قرار داده، این جهش ابتدا در ژانویه ۲۰۲۱ در کلمبیا مشاهده شد و اکنون، سویه غالب در این کشور و همسایه‌اش، اکوادور، است.

دکتر مایکل رایان رئیس برنامه اضطراری سلامت سازمان جهانی بهداشت گفت: اساسا ویروس‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. در حال حاضر سویه دلتا در رقابت با سایر سویه‌ها پیشی گرفته است.

سویه دلتای ویروس کرونا برای اولین بار در هند کشف شد. سازمان جهانی بهداشت با هدف جلوگیری از انگ زدن به کشورهایی که انواع جهش یافته ویروس کرونا در آنجا شناسایی شده، تصمیم گرفت تا بجای اسامی پیشین از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری ویروس‌ها استفاده کند.

بر این اساس نام ویروس (B. ۱. ۱. ۷) که برای نخستین بار در انگلیس شناسایی شد، “آلفا” و ویروس (B. ۱. ۳۵۱) که برای اولین بار در آفریقای جنوبی دیده شد “بتا” خوانده می‌شود (P. ۱) هم “گاما” و (B. ۱. ۶۱۷. ۲) هند هم “دلتا” نامگذاری می‌شود. دیگر سویه‌های شناسایی شده به همین ترتیب و براساس حروف الفبای یونانی نامگذاری می‌شود.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، سوی دلتا حداقل در ۱۳۲ کشور در سراسر جهان شناسایی شده است.

سازمان جهانی بهداشت سویه دلتا را “مسری‌ترین سویه از انواع شناسایی شده ویروس کرونا” دانسته است.

در آسیا، تعدادی از کشورها، از جمله تعدادی از آنها که سال گذشته در مهار ویروس کرونا نسبتاً موفق بودند، شاهد افزایش شدید موارد روزانه بوده‌اند.

ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

پاسخ دادن