بهره گیری از بلاکچین برای کاهش فساد دولتمردان

بهره گیری از بلاکچین برای کاهش فساد دولتمردان

اغلب در مواردی که تضاد منافع در تصمیم گیری وجود داشته باشد ، وجود پتانسیل فساد در سرتاسر جهان منجر به سوء استفاده از بودجه عمومی می شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۵ آذر ۹۸

گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)از رشوه خواری خارجی نشان می دهد، ۵۷٪ از موارد رشوه خواری ها برای به دست آوردن قرارداد تدارکات عمومی اتفاق افتاده است . OECD گزارش می دهد ،هنگامی که صحبت از تخصیص بودجه های تهیه تدارکات ملی است، تخمین زده می شود در سطح جهان ، ۲۰-۲۵٪ از این بودجه با فساد دولت از بین برود.

بسیاری از قراردادهای سیستم های تأمین عمومی، بخش مهمی از هزینه های یک کشور هستند ، که می تواند چندین میلیون دلار ارزش داشته باشد. در کلمبیا ، جایی که مجمع جهانی اقتصاد و شرکای کلیدی در حال تهیه یک پروژه جدید نوآورانه برای رفع ابهام در شفافیت دولت هستند ، نشان می دهد نسبت تولید ناخالص داخلی منتسب به بخش تدارکات عمومی ۱۲٫۵٪ است که ۳۵٫۷٪ از کل هزینه های دولت را شامل می شود .

تخمین زده می شود که هزینه سالانه فساد در کلمبیا ۱۷ میلیارد دلار باشد که معادل ۵٫۳٪ تولید ناخالص داخلی کشور است . تخمین زده می شود، از این میزان ۷٫۲ میلیارد دلار یا ۱۰٪ بودجه سالانه دولت به دلیل فساد در بخش دولتی از جمله تدارکات عمومی از بین می رود.

با توجه به بخشی از روندهای پیچیده مناقصه ای و تعامل نزدیک بین مقامات دولتی و تعداد زیادی از ذینفعان تجاری ، مناقصه های دولتی اغلب محل پیشرو فساد بخش دولتی در کشورهای درحال توسعه است.

تهیه وعده های غذایی در مدارس کلمبیا نمونه کوچکی از سواستفاده و اختلاس در بخش دولتی است که در بخش تدارکات عمومی دچار فساد می شود. گزارش شده است از لحاظ تاریخی همواره در بخش عمومی قیمت های سنگینی برای کالاهای استاندارد پرداخت شده است. به عنوان مثال ، روزنامه کلمبیایی محلی ال تایمپو دریافت که سینه مرغ با نرخ  چهار برابری قیمت سوپرمارکت های محلی به مدارس فروخته می شود.

حتی گزارشهای نگران کننده ای مبنی برعدم تحویل کالاهای خریداری شده عنوان شده است بطوری که بدون آنکه کالایی تحویل مدارس شود، پول آن را دریافت کرده اند. شهردار سابق کارتاژنا به اتهام معامله غیرقانونی در قراردادی به مبلغ بیش از ۲۳ میلیون دلار به  حدود ۷هزار دلار کلاهبرداری متهم شده است ، که در آن ۲٫۶ میلیون نان خریداری شده بود و یک میلیون از این مقدار هرگز تحویل مدارس نشده است.

وعده های غذایی مدرسه برای بسیاری از کودکان فقیر کلمبیا وعده غذایی اصلی است. این وعده های غذایی به کجا می روند؟ ال تایمپو می گوید بودجه تهیه شده توسط آنها  به جیب افراد و مقامات رسمی و همچنین تعداد کمی از پیمانکاران مواد غذایی رفته است.

مجمع جهانی اقتصاد با همکاری بانک توسعه بین آمریکایی و دفتر بازرسی کلمبیا به توزیع فناوری لیبرگ پرداخته است تا به بهبود شفافیت عمومی و صداقت در تهیه وعده های غذایی در مدارس کمک نماید.

این پروژه که امسال در حال اجراست ، چند وجهی است و شامل اجرای نرم افزاری با فناوری blockchain برای انتخاب فروشندگان مواد غذایی مدرسه است. این شرکت با چندین شریک از آکادمی ، صنعت فناوری اطلاعات و برخی اقتصاددانان و دانشمندان رایانه ای از شرکت مشاوره اقتصاد ، دانشگاه ملی کلمبیا ، UC برکلی طراحی شده است.

مجمع جهانی اقتصاد در مورد blockchain چه کاری انجام می دهد؟

فناوری Blockchain سه مزیت اصلی اقتصادی را در بسیاری از فرایندها فراهم می کند: تعهد ، هماهنگی و کنترل. با توجه به ویژگی های ثبت رکورد مقاوم در blockchain ، اولین مزیت یعنی تعهد ، می تواند با افزایش صحت ثبت اطلاعات و اعتبار اطلاعات در دسترس عموم ، ریسک فساد با تهیه  آن در دستگاه دولت را کاهش دهد. این امر به ویژه در امکان انتخاب پیمانکار و نظارت بر عملکرد مفید خواهد بود.

در مرحله انتخاب پیمانکار ، که محور پروژه اولیه انجمن است ، blockchain می تواند به بهبود شفافیت ، انصاف و رقابت در روند پیشنهادات کمک کند. با وادار کردن مناقصه گر مبنی بر تعهد عمومی نسبت به شرایط قرارداد و معیارهای انتخاب قبل از انتخاب پیشنهاد ، و باعث می شود تا درخواست پیشنهاد یا معیارهای انتخاب پس از انتشار، متناسب باشد و رانت خواری و انتخاب پیمانکاران خاص را از بین ببرد.

برای فروشندگان رقیب ، یک راه حل مبتنی بر blockchain سوابق پیشنهاد دائمی و ضد انحراف ایجاد می کند تا مانع از توانایی شرکت برای تغییر پیشنهادات ارائه شده پس از دریافت اطلاعات جدید در مورد پیشنهادهای رقابتی شود. علاوه بر این ، این شفافیت می تواند با افزایش درک منصفانه و احتمال پیروزی یک شخص خارجی با استفاده از معیارهای انتخاب واضح و مشخص ، فروشندگان را جذب کند.

اقدامات و تصمیمات در حراج و ارزیابی فروشنده به طور خودکار با روشی ثبت می شود که در معرض دید عموم باشد و روند کار حسابرسی آسان باشد. در نتیجه ، یک سیستم ضبط شده کاملاً دقیق است که به بخش دولتی متکی نیست. نکته مهم این است که راه حل می تواند شامل یک رابط کاربری برای عموم باشد تا اقدامات و تصمیمات مربوط به  فسادپذیری را در زمان واقعی رصد کند وبه مقامات نظارتی همانند دفتر بازرسی کل این امکان را می دهد تا قبل از پایان مناقصه ، فعالیت های احتمالی فاسد را بررسی کنند.

از نظر نظارت بر عملکرد پیمانکار منتخب نیز ، blockchain می تواند اطمینان حاصل کند که اطلاعات مربوط به تحویل خدمات و کالاها بطور واقعی در دسترس ذینفعان کلیدی از جمله والدین ، ​​معلمان ، مقامات اجرای قانون و مطبوعات قرار گرفته باشد. شرکت کنندگان مانند معلمان می توانند از این سامانه برای گزارش درمورد تحویل و کیفیت غذا در زمان واقعی استفاده کنند. بهبود مشاهده در فرایند تحویل و امکان نظارت و مشارکت ذینفعان باعث افزایش مسئولیت پذیری رسمی و غیر رسمی پیمانکاران خواهد شد.

نکته مهم آنکه روند ذکر شده برای مقابله با چالش های پیچیده انسانی مانند فساد  همراه با اقدامات قانونی و نهادی است که به خلاء و ظرفیت های نهادی لازم می پردازد. فن آوری به تنهایی نمی تواند چنین چالش های پیچیده ای مانند فساد را حل کند. باید توجه داشت در عین توسعه فن آوری زیر بنایی blockchain به منظور کاهش فساد و احتمال استفاده از راه حل های جدید ، همچنین طراحی اقتصادی و ترغیب مؤثر نیز مورد نیاز است.

براساس گزارش سازمان تجارت جهانی ، معرفی فرایندهای دولت  به شکل کارآمدتر و شفاف تر می تواند تأثیر بسزایی در اقتصاد یک کشور داشته باشد و با پس انداز حداکثر ۱۰ درصدی در این بخش می تواند کسری بودجه برخی از کشورها را جبران و نیز مبلغ حاصل از مراحل تهیه را برای اروپایی ها به مازاد بودجه تبدیل کند.

پروژه جدید طراحی شده مجمع جهانی اقتصادی برای بهبود تهیه وعده های غذایی در مدارس دولتی ، ابتکاری هیجان انگیز در دولت الکترونیکی است که نحوه آزمایش بخش عمومی با راه حل های دیجیتالی جدید در انقلاب چهارم صنعتی را گسترش می دهد. راه حل و درس های آموخته شده از این پروژه می تواند در سایر حوزه های قضایی در آمریکای لاتین مورد استفاده قرار گیرد ، و شیوه ای جدید برای سایر کشورهای جهان بعنوان راه حل های مبتنی بر فناوری برای شفافیت دولت و یکپارچگی فرایندها در سراسر جهان بکار گرفته شود.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن