بهینه سازی فرآیندهای گمرکی ایران خودرو

بهينه سازي فرآيندهاي گمركي ايران خودرو

به منظور رفع مشکلات و بازنگری در فرآیندهای فیمابین ایران خودرو و گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای تسهیل در امور اجرایی و هموار کردن مسیر تولید و همچنین رفع موانع موجود در امور گمرکی، نشستی با حضور مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایکوپرس،‌ در این نشست، تصمیماتی مبنی بر بهبود امور و رفع موانع موجود در مسیر ترخیص قطعات و کالاهای ایران خودرو از گمرک اتخاذ شد.

برمبنای این گزارش، استفاده از تسهیلات خودروهای فرسوده مربوط به سنوات قبل و پرداخت مطالبات ایران خودرو بابت اسقاط این خودروها در طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری در قالب استفاده از تخفیفات ترجیحی در پرداخت حقوق ورودی کالاهای وارداتی گروه صنعتی ایران خودرو از جمله این توافقات است.

در همین پیوند،‌ تسریع در ترخیص برخی کالاها و قطعات مانده در گمرک از جمله بخشی از قالب های محصول جدید ایران خودرو در دستور کار گمرک قرار گرفته است.

طبق مذاکرات صورت گرفته، گمرک جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را با افزودن سرویس کاری در روزهای تعطیل و یا پایان ساعت کاری عادی، برای تسریع در فرآیند امور گمرکی و ترخیص کالاهای ایران خودرو اعلام کرده است.

همچنین گمرک جمهوری اسلامی ایران همکاری لازم برای ترخیص کالا به صورت نسیه تا ۹۰ درصد از ارزش محموله های ایران خودرو و همچنین ترخیص درصدی با حداقل اسناد گمرکی را خواهد داشت. ایجاد و تحقق فعالان مجاز اقتصادی برای تسریع در حل مسایل گمرکی و ترخیص ایمن نیز از دیگر تفاهمات صورت گرفته ایران خودرو با گمرک است.

گفتنی است،‌ تصمیمات اتخاذ شده در حوزه ترخیص کالا و قطعات شامل زنجیره تامین ایران خودرو و قطعه سازان نیز می شود.

پاسخ دادن