به زبان ساده: بازارگردان کیست و چه وظایفی دارد؟

به زبان ساده: بازارگردان کیست و چه وظایفی دارد؟

بازارگردان به افراد یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که با هدف کسب سود، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار یا کالاهای اقتصادی می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر بازارگردانان به منظور جلوگیری از نوسانات شدید و کنترل قیمت ورقه بهادار در یک محدوده معین و افزایش میزان نقدشوندگی سهام و بازار و وجود عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار اقدام به خرید و فروش این اوراق در شرایط مختلف می‌کنند. در ادامه قصد داریم به بررسی و پاسخ به این سوالات بپردازیم.

بازارگردان کیست؟ وظایف بازارگردان چیست؟ مهم‌ترین اهداف بازارگردان یا مارکت‌مِیکِر چیست؟ سازمان بورس چه امتیازاتی برای بازارگردان‌ها در نظر گرفته؟

بازارگردان کیست؟
در واقع بازارگردان به افراد یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که با هدف کسب سود، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار یا کالاهای اقتصادی می‌کنند و بنا به ماهیت عملکرد از نوسانات ناخواسته و قیمت دارایی می‌کاهند.

بازارگردان که عبارت انگلیسی آنها Market Maker می‌باشد حجم زیادی از اوراق بهادار را در اختیاردارد و می‌تواند مقدار زیادی از سفارشات را در بازارهای مالی انجام دهد.

وظایف بازارگردان چیست؟
وظیفه بازارگردان‌ها همواره حفظ تعادل سهام می‌باشد. بازارگردان از تشکیل صف خرید و فروش جلوگیری می‌کند. به‌عبارت‌دیگر زمانی که اکثر سرمایه‌گذاران اقدام به فروش دارایی‌های خود می‌کنند و عرضه زیاد می‌شود و از طرفی تقاضا برای خرید سهم کم می‌شود، بازارگردان اقدام به حمایت از سهم و خرید سهم‌های عرضه‌شده می‌کند تا تقاضای همه‌ی فروشندگان تأمین و نقدشوندگی در سهم افزایش یابد.

البته بازارگردان تنها در صفوف فروش اقدام به حمایت از سهم نمی‌کند و در روزهای مثبت و صفوف خرید هم اگر سرمایه‌گذاران به دنبال خرید سهم باشند، بازارگردان دارایی‌های خود را عرضه می‌کند تا تمام سفارش‌های خرید نیز تأمین شود و علاوه بر آن حجم مبنا هم پر شود.

از مهم‌ترین وظایف بازارگردان، افزایش نقدشوندگی در بازار می‌باشد. در واقع زمانی که سهامداران نقدینگی نیاز دارند و تصمیم به فروش اوراق خود در بازار گرفته‌اند، اما به دلیل رکود، خریداری برای سهم‌ها پیدا نمی‌شود؛ بازارگردان اقدام به خریداری این اوراق می‌کند. یا زمانی که افراد برای خرید اوراق به دنبال فروشنده هستند اوراق در اختیار خود را به متقاضیان می‌فروشد.
به طور کلی بازارگردان‌ها مسئولیت تأمین عرضه و تقاضای بازارهای مالی را برعهده دارند.

مهم‌ترین اهداف بازارگردان یا مارکت‌میکر چیست؟

  • کاهش هزینه‌های معاملاتی از طریق کاهش شکاف قیمتی خرید و فروش
  • جلوگیری از نوسانات شدید و کنترل قیمت ورقه بهادار در یک محدوده معین
  • افزایش میزان نقدشوندگی سهام و بازار و وجود عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار

امتیازاتی که سازمان بورس برای بازارگردان‌ها در نظر گرفته است:

۱٫ طبق ماده ۱۸ دستورالعمل بازارگردانی در بورس، «سازمان بورس و اوراق بهادار تهران برای بازارگردانی هر ورقه بهادار یک ایستگاه معاملاتی جداگانه، بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای از این بابت در اختیار بازارگردان خواهد گذاشت. انجام معاملات سایر اوراق بهادار از ایستگاه معاملاتی مخصوص بازارگردان مجاز نیست.»

اما این امتیازی که سازمان برای بازارگردانان قرار داده به چه معناست؟
ایستگاه معاملاتی همان درگاه ثبت سفارش و معاملات می‌باشد که به صورت مستقیم به هسته‌ی معاملات متصل است و سازمان بورس آن را در اختیار کارگزاری‌ها قرار داده است. برای بازارگردانی، سازمان بورس یک ایستگاه به بازارگردان می‌دهد تا از طریق آن فقط در یک نماد ثبت سفارش انجام دهد.

۲٫ طبق ماده ۱۹ دستورالعمل بازارگردانی در بورس، «سقف کارمزد بورس از معاملات بازارگردان ۱۰ درصد سقف کارمزد بورس از معاملات معمول است. بورس می‌تواند کارمزد خود از معاملات بازارگردان را کمتر از سقف مقرر در این ماده تعیین نماید.»

طبق این ماده، سازمان بورس و اوراق بهادار باید از بازارگردان تا سقف ۱۰ درصد کارمزد دریافت کند، البته لازم به ذکر است که امکان کمتر شدن کارمزد نیز وجود دارد.

پاسخ دادن