به عرش رسیدن و به گل نشستن در بازار فارکس–طمع و طعمه های سرمایه گذاری

اقتصاد برتر

همانطور که بازار فارکس به شما امکان دو برابر کردن سرمایه را می‌دهد، از طرفی ممکن است سرمایه‌تان نیز نصف شود. آموزش کلید اصلی به عرش رسیدن است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ دی ۹۹

اگرچه بازار فارکس سالهاست که در سطح جهانی و تحت مجوزهای بین المللی در حال فعالیت است، اما عمر آن در ایران، کمتر از دو دهه است. ممنوعیت فعالیت بروکرها در ایران باعث شده تا موسسات و شرکت های متعددی در بازار سیاه فعالیت کرده و خود را نمایندگی فلان بروکر بین‌المللی معرفی کنند. بعضی از این بروکرها که مدعی رگولاتوری نهادهای بین المللی آمریکایی هستند، حتی هیچ ارتباطی با بروکر اصلی نداشته و تنها با سواستفاده از نام و نشان تجاری آن شرکت، تریدرهای از همه جا بی خبر را به دام خود می‌اندازند.

نبودن زمینه‌ی فعالیت رسمی در ایران باعث شده که نظارت و کنترل عملکرد این موسسات نیز عملا غیر ممکن بوده و در صورت بروز مشکل، هیچکس صدای تریدرها را نشنود. همین چندی پیش بود که یکی از بروکرهای معلوم الحال، بخاطر افزایش قیمت دلار در بازار ایران، عملا امکان برداشت از حساب را برای مدتی بست و تریدرها نیز صرفا باید منتظر می‌شدند تا مجوز برداشت ریالی از حساب، مجدد فعال شود. از طرفی دیگر، یکی از بروکرهایی که ادعای داشتن رگولاتوری داشت، عملا هیچگونه مجوز فعالیتی در هیچ جای دنیا نداشت. این ادعای بزرگ باعث شد تا این نهاد ارائه کننده‌ی رگولاتوری، در یک خبر اصلی، هرگونه ارتباط و ارائه‌ی مجوز به این بروکر را صریحا نفی کند.

  • اما آیا همه‌ی بروکر های فعال در ایران مشکل دارند؟

خیر. بسیاری از بروکرهای بین المللی و معتبر برای فعالیت در ایران از رگولاتوری آفشور استفاده کرده و بصورت کاملا قانونی (از منظر بین المللی) در حال فعالیت هستند. اما طبق قوانین ایران، فعالیت این بروکرها غیر مجاز است. این بدان معناست که بروکر از لحاظ بین المللی و قانون جهانی اجازه‌ی فعالیت در ایران را داشته، اما از طرف دولت محلی ایران، اجازه‌ی فعالیت ندارد. در بررسی بهترین بروکر های فعال در ایران، امتیاز و ارزیابی هریک از این بروکرها بیان شده است.

  • چه میشود که تریدر در بازار فارکس به عرش میرسد؟

حتما خود شما هم تا به حال با چند فکر اقتصادی توانسته‌اید که سرمایه‌ی خود را افزایش دهید. مثلا در بازار ایران، همواره در دور اول ریاست جمهوری هر فردی، قیمت دلار، طلا، مسکن و … نسبتا ثابت مانده و در دور دوم انتخاب شدن رییس جمهور، قیمت‌ها جهش عجیبی خواهد داشت. بنابراین، منطقی است که در دور اول افراد با سرمایه‌ی ریالی کار کرده و در دور دوم، ریال خود را به دلار، طلا و … تبدیل کنند. مثال دیگر این است که قیمت طلا عموما در اواخر سال و ماه‌های شعبان و ربیع الاول افزایش یافته و در نقطه مقابل در اواسط بهار و در ماه‌های محرم و صفر با کاهش نسبی روبرو می‌شود.

در بازارهای جهانی نیز شبیه همین الگوها برقرار است. هنگامیکه کشوری در زمینه‌ای موفق شود و اخبار این موفقیت پخش شود، ارزش پول این کشور نسبت به سایر کشورها افزایش یافته. بنابراین، تریدرهای موفق می‌توانند با دنبال کردن این اخبار و تحلیل‌های کوتاه مدت و بلند مدت، روندهای بازار فارکس (و سایر بازارها) را پیدا کرده و در زمان مناسب وارد معامله شوند. پیدا کردن روند و کسب سود، هنری است که در دل آموزش فارکس نهفته است.

بازار فارکس محدود به معامله‌ی زوج ارزها نبوده و بسیاری از کالاها و دارایی‌های دیگر نیز در آن به فروش می‌رسد. برای مثال، رمز ارزها یا همان کریپتوکارنسی‌ها نیز در این بازار ارائه شده و تریدرها می‌توانند سودهای کلانی را از معامله بدست بیاروند. زمانی تریدر میتواند به عرش برسد که تحلیل درستی داشته باشد و دقیقا در زمان مناسب وارد معامله شود. همین چند وقت پیش، یکی از رمزارزها (Dogecoin) بیش از ۲۰۰ درصد سود را تنها در مدت زمان ۴۸ ساعت به تریدرها داد. پیدا کردن نقطه ورود تنها پس از گذراندن دوره معتبر آموزش فارکس عملی است.

  • تریدرهایی که به گل نشستند

همانطور که آموزش معتبر و مناسب به شما یاد میدهد که در لحظه‌ی مناسب وارد معامله شده و سود خوبی را بدست آورید، آموزش‌هایی که منشا غیر علمی داشته و تنها برای جذب مخاطب ارائه شده باشند، می‌توانند دارایی‌های شما را در کمتر از ۲۴ ساعت، نصف کنند. اینگونه است که تریدرها به سرعت سرمایه‌ی خود را از دست داده و اصطلاحا به گل می‌نشینند. کال شدن حساب و از دست رفتن موجودی، بدترین کابوسی است که ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد.

همین چند وقت پیش بود که بیتکوین پس از صعود بی سابقه‌ی خود، کاهش قیمت ۳۰ درصدی را تجربه کرد. این بدان معناست که اگر تریدر در زمان نامناسب وارد معامله شده باشد، ممکن است در چشم بهم زدنی، ۳۰ درصد از سرمایه‌ی خود را از دست بدهد. بنابراین، کلاه خود را سفت بچسبید و فریب افرادسودجو را نخورید. بهتر است بدانید که به هر سیگنالی نمی‌توان اعتماد کرد و رمز موفقیت، داشتن دانش تحلیلی، کمک گرفتن از سیگنال‌های معتبر و پیگیری لحظه‌ای اخبار است.

  • آموزش معتبر فارکس

بازار فارکس، افراد بسیاری را به خود جذب کرده است. بعضی از این افراد مستقیما وارد ترید و معامله کردن شده و بعضی دیگر نیز راه بهتری پیدا کردند. این افراد، با دانشی که بدست آورند، به جای پذیرش ریسک و معامله در بازار فارکس، تلاش می‌کنند تا با آموزش دادن فارکس، درآمد بدون ریسکی را برای خود ایجاد کنند. اما بهتر است به هر مدرس فارکسی اعتماد نکنید. تنها به کسانی اعتماد کنید که خودشان نیز در کنار ارائه‌ی آموزش، در حال معامله کردن بوده و آموزش را بر مبنای دانش، تجربه و سرمایه‌ی خودشان ارائه می‌کنند.

یکی از موسساتی که علاوه بر ارائه آموزش رایگان، معامله نیز انجام می‌دهند، مدرسه معامله‌گر ایرانی است. سید محمد تبادکانی بیش از ۱۵ سال سابقه‌ی فعالیت در بازارهای سرمایه‌گذاری جهانی از جمله فارکس را داشته و با کوله‌باری از تجربه، آموزشگاه معامله گر ایرانی را با هدف ارتقاع دانش تریدرهای ایرانی، راه‌اندازی کرده است. شعار معامله گر ایرانی این است: “معامله گر بدون دانش، قماربازی بیش نیست”.

هدف این مجموعه، ارائه‌ی آموزش رایگان فارکس در سطوح مختلف بوده تا تمامی افراد بتوانند قدم به قدم وارد دنیای سرمایه‌گذاری جهانی شوند. آموزش‌های ارائه شده در این سایت در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته بوده تا پاسخگوی نیاز همه‌ی افراد باشد. علاوه بر ارائه‌ی آموزش، این موسسه هر ساله، لیست بروکرهای معتبر فعال در ایران و همچنین نمره‌ی ارزیابی هر یک را با توجه به مهمترین پارامترهای ارزیابی، ارائه می‌کند. ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان، خدمت دیگری است که این موسسه به تمامی تریدرها ارائه کرده است.

پاسخ دادن