به قرارداد ۲۵ ساله با چین خوشبین باشیم

این روزها داغترین خبر سیاسی ، سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین و همچنین روسیه است .

تهران- اقتصادبرتر- ۱۹ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، تمام پیش بینی ها گویای ابر قدرتی چین، در همه زمینه ها در آینده نه چندان دور است .

حتی اگر با عینک بدبینی و توطئه به انتشار خرد کننده کرونا نگاه نکنیم و آن را به طبیعت و تقدیر الهی نسبت دهیم. باز هم بی شک برنده پایان این بازی تلخ ، چین خواهد بود .

فرض کنیم در سال ۱۴۰۱ شمسی هستیم .کرونا تمام شده ، چین قدرتمند تر شده ، آمریکا و دلارش ضعیف تر و روابط سنتی غرب ( آمریکا و اروپا ) بسیار سردتر شده و دیگر پاسخگوی شرایط جدید اقتصادی و سیاسی دنیا نیست .

ایران خسته و نفس زنان، از زیر فشار تحریم ها و بدعهدی های غرب به در آمده است . فارغ ازاینکه حالا چه کسی در کاخ سفید و چه رییس جمهوری در ایران بر سر کار است . نسیم امید بخشی در حال وزیدن است .

چین برای توسعه ایدئولوژی سیاسی و اقتصادی خود ، و برای دهن کجی به تئوری نیمه جان لیبرال دمکراسی غربی ، بهتر است نمایش خوش سیمایی از لبخند رضایت یک ملت خسته از فشار ناجوانمردانه را به جهانیان نشان دهد .

کشوری که پس از ناامیدی کامل از سیستم سرمایه داری غربی ، حالا در آغوش آرام و بزرگ چین جای گرفته و نفس چاق میکند .

با توجه به رزومه قدرتمند چین در برنامه ریزی و آینده نگری ، شاید ساده ترین و عاقلانه ترین و هوشمندانه ترین رویکرد برای چین این باشد . که با دست گیری از ایران مغرور و خستگی ناپذیر در مقابل غرب زورگو ، پیغام روشن و واضحی برای کشورهای دیگر ارسال کند .

دقیقا همان استراتژی که خود امریکا چندین دهه در پیش گرفت .اگر دوست و هم پیمان من باشید . مانند ایران ، مستقل و سربلند؛ و اگر دوست آمریکا باشید ،مانند کشورهای عربی خلیج فارس ، گوساله وار دوشیده خواهید شد.

قطعا معادلات سیاسی اقتصادی جهان دست خوش تغییرات ویژه ای خواهد شد .

باید واقع نگر بود . ایران و ایرانی در طول هزاران سال ، هیچگاه عزت خود را به بیگانه نفروخته ، و این نکته بسیار حائز اهمیت است که کشور چین دارای تاریخی عظیم و فرهنگی غنی است .

قطعا ابرقدرتی چین بسیار با وقار تر و محترمانه تر از آمریکای تازه به دوران رسیده خواهد بود .

این روزها در لابلای تمام خبرهای تلخ و آزار دهنده ، با ذره بین باید به دنبال امید گشت .بیاییم بجای بدبینی و باز نشر خبرها و تحلیلهای تنگ نظرانه ، به سند همکاری ایران و چین خوش بین باشیم .

سند برجام، آخرین امتیاز عزتمندانه ایران به غرب بود . که متکبرانه پاره شد .وقت آن رسیده که واقعیات را به دور از القاعات رسانه ای بازبینی کنیم .

ایران ،غرق در مذهب و ایدئولوژیست . نگاه احساسی و مکتبی شیعه با دمکراسی سرمایه داری غربی سازگار نخواهد شد . بیاییم با ژنتیک باورهای خود بیشتر کنار بیاییم‌ . شاید پذیرش یکسری واقعیات مارا آرام تر و امیدوارتر به آینده کند .

این روزها امید، موثرترین داروی ضد افسردگی برای ملت ماست .خوشبینانه نگاه کردن به سند همکاری ۲۵ ساله قطعا مفید تر از بررسی وسواس گونه نکات منفی آن است.

*محمدرضا هاشم پور- کارشناس مدیریت

پاسخ دادن