بودجه سیلابی نیاز داریم

سیل98
اقتصادبرتر

*احمد خادم المله – مدیرمسئول -هر چه از روزهای سیلابی کشور می‌گذرد آمار تلفات، بی خانمانی و خسارات وارده به زیر ساخت ها، ساختمان ها، کشاورزی و صنعت در بیش از نیمی از کشور افزایش می‌یابد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۹۸

 به گفته اکثر مسئولانی که از مناطق سیل زده بازدید کرده اند میزان خسارات وارد به ۲۴ استان سیل زده کشور بالا است و بازسازی آنها نیازمند اعتبار فراوان و زمان طولانی است.

تلفات و خسارات کلی وارده به مردم، تاسیسات، ابنیه و تجهیزات شهری هنوز دقیق برآورد نشده است و دستگاه‌ها به‌تدریج گزارش‌های اولیه خود از برآورد خسارات را مطرح می‌کنند.

 محمد موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید سیل تا ۱۷ فروردین حدود ۶ هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان به بخش کشاورزی در ۱۶ استان خسارت جدی زده است که قطعا رقم اصلی خسارت در ۲۴ استان کشور بیش از این خواهد بود.

سیل به ۴۶٫۳ درصد بخش زراعی، ۱۲٫۲ درصد بخش باغبانی، ۱۹ درصد بخش دام، طیور و آبزیان و ۲۲٫۵ درصد بخش آب و خاک، امور زیربنایی و تاسیسات و شبکه‌های انتقال آب خسارت زده است.

۸۰ درصد خسارت‌ها مربوط به چهار استان گلستان، خوزستان، لرستان و مازندران است و استان‌های دیگر خسارات کمتری متحمل شده اند.

رحمانی‌ فضلی وزیر کشور گفته است بیشترین آسیب وارده متوجه راه‌های مواصلاتی و ارتباطی است. پل‌ها و جاده‌های تخریب شده نیز چون متصل به کوه هستند بازسازی و مرمت آنها دشوار است.

 وزیر کشور از تمامی دستگاه‌های اجرایی خواسته است ارزیابی‌های خود از خسارات سیل را سریعتر به وزارت کشور اعلام کنند تا میزان خسارات سیل در استان‌ها ی کشور جمع بندی و به دولت ارائه شود.

گزارش‌هایی که تا کنون از استان‌های سیل زده دریافت شده نشان می‌دهد آمار خسارات سنگین است، لذا با توجه به شرایط دخل و خرج دولت در بودجه ۹۸ و فرصتی که دولت تا رسیدن به زمستان بعدی در اختیار دارد، سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه‌ها باید بازنگری اساسی در بودجه ۹۸ داشته باشند و بودجه جدید را با رویکرد بازسازی ویرانه‌های ناشی از سیل ببندند. به عبارتی دولت نیازمند بودجه جدید سیلی است.

ضمن اینکه پر شدن سد‌های کشور به نوعی پایان خشکسالی در بسیاری از استان‌های کشور محسوب می‌شود، دولت باید برنامه جامعی برای بهره گیری از منابع آبی سد‌ها تهیه کند تا از این محل نیز بتواند بخشی از خسارات وارده به زیر ساخت‌ها و مردم را جبران کند. تجربه دیگری که در سیل اخیر به دست آمد مسیر خروجی سیلاب‌ها در شهرها و روستاهای مختلف کشور در جریان سیل بود، لازم است دولت نقشه مسیل‌های آبرفت سیل در مناطق مختلف را تهیه کند و با توجه به مختصات مناطق سیل خیز و آب گرفتگی‌های گسترده، مناطق مسکونی و تاسیسات روستاها و شهرهای جدید را در نقاطی بسازد که مردم در سیلاب‌های احتمالی آینده دوباره گرفتار سیل مشابه نشوند.

امیدواریم با توجه به زیان‌ها و خسارات روحی، معنوی و مادی سنگین وارد شده به مردم مناطق سیل زده دولت از هم اکنون که در مرحله استقرار آسیب دیدگان ناشی از سیل و خدمت رسانی به آنان هستیم، موضوع بازسازی مناطق مسکونی در فصل خوب آب و هوا را جدی بگیرد و تا قبل از فرا رسیدن زمستان آینده سر پناه مناسبی را برای مردم سیل زده تامین کند.

پاسخ دادن