بودجه ۹۹ منطقه ۹ بیش از ۱۰۰ درصد محقق شد

شهرداری اصفهان

مدیر منطقه ۹ شهر اصفهان از تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی بودجه سال ۹۹  این منطقه  تا مهرماه امسال خبر داد و گفت: 

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱  آبان ۹۹

علیرضا رفیعی با اشاره به اینکه از چند ماه پیش دستور کار ویژه برای منطقه ۹ تدوین شده است، اظهار داشت: درصدد هستیم مازاد بودجه امسال را به بهترین نحو برای شهروندان هزینه کنیم.بخشی از انعکاس این کار ناشی از مراجعه معتمدان به شهرداری است.   مدیریت سابق منطقه برای احداث خیابان بهشت تلاش بسیار کرد اما شاهد اتفاقات جدی که سبب گشایش بخش هایی از این خیابان برای کاهش تلفات و آسیب ها باشد، نبودیم.  در این مدت به صورت جدی به پروژه بهشت نگاه عمیق و دقیق داشتیم که در این زمینه تیم شهرداری منطقه ۹ اقدامات خاص و ویژه ای در طی هشت ماهه امسال انجام داده و دستور کار اول ما رفع موانع و مشکلات پروژه های عمرانی بود.

رفیعی با اشاره به اینکه سرفاصله اتوبوس ها در خیابان میرزاطاهر ۲۰ دقیقه و بعضا بیشتر بود، افزود: با پیگیری منطقه و هماهنگی با اتوبوسرانی این مشکل با افزایش تعداد اتوبوس ها به ۱۴دقیقه رسید و در برخی موارد به هشت دقیقه هم کاهش یافت.  یکی دیگر از شیوه های ما برای پرداختن به خواست مردم این بود که اتفاقات رخ داده را رصد، تحلیل، بررسی و به شکل جدید و متمایز از سابق طراحی کنیم، در بازدیدهای محلی متوجه شدیم سالمندان منطقه در نقاطی تجمع دارند که مناسب سازی نشده، بنابراین به صورت جدی به محل های تجمعی سالمندان توجه کردیم. حوزه زیباسازی و اجرایی، طراحی های جدیدی برای این نقاط داشت تا محلی برای تبادل تجربه شکل گیرد که در این راستا، پاتوق تجربه ایجاد و الگویی برای مناطق ۱۵ گانه شد.

مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان تصریح کرد: یکی دیگر از دستورکارهای ما در منطقه، پرداختن به ویژگی ها و مختصات فراموش شده منطقه است؛ در میان مناطق ۱۵ گانه منطقه ۹ ویژگی منحصر به فرد آب و هوایی و فضای سبز دارد که بر همین اساس می توانیم چشم اندازها و افق های خاصی برای منطقه ترسیم کنیم. هر شهرداری در هر منطقه باید در بازه های کوتاه، میان و بلندمدت افق هایی را تعریف کند چراکه شهردار بدون افق در منطقه شهردار بدون فروغ است.

رفیعی با اشاره به اینکه برای منطقه ۹ شهر اصفهان ایده “ماربین شهر” را تدوین کردیم، گفت: نزدیک ۱۷ روستا جزو محدوده خوش و آب و هوای ماربین سابق (منطقه ۹) است؛ ویژگی این منطقه سایه سار بودن آن و این موضوع نقطه عطف در پرداختن به منطقه ۹ بوده است.

  • ایجاد گذر تاریخ حدفاصل کوه آتشگاه تا منارجنبان

وی با اشاره به مفهومی به نام «روان جغرافیا» در توضیح این مفهوم و ارتباط آن با ویژگی های منطقه ۹ تصریح کرد: طبق این مفهوم می توان با پرسه زدن در نقاط فراموش شده، سعی در کسب تجربه از آن نقطه داشته باشیم چراکه ابزار روان جغرافیا پرسه زدن و کشف واقعیات، ورود به زمان و کسب تجربه و اندوخته هایی از تجربیات و انباشت هایی است که فضای شهری برای پروژه ها دارد.  یکی از پروژه های منطقه، گذر تاریخ است، از سال گذشته تاکنون سعی شده حدفاصل کوه آتشگاه تا منارجنبان به محیطی برای گردشگری طبیعی تبدیل شود که این موضوع سبب می شود ما محور گردشگری پیاده راه را به عنوان عنصر اصلی در معرفی منطقه ۹ با پرداختن به نقاط فراموش شده معرفی کنیم.  در دل گذر تاریخ، زیرمجموعه های متعددی وجود دارد.

  • هاب کشاورزی منطقه ۹؛ مرکز تبادل تجربه

رفیعی با اشاره به اینکه در بخشی از منطقه ۹ شاهد ایجاد هاب کشاورزی خواهیم بود، گفت: در این پروژه با استفاده از تجربه کشاورزان و با استفاده از شرایط محیطی، تجربه ها در زمینه کشاورزی به مشارکت گذاشته می شود. همچنین با توجه به اینکه یکی از عرفای کشور به نام عمو عبداله کارلادانی، در منارجنبان مدفون است، باغی را به نام باغ عرفا در این نقطه طراحی خواهیم کرد.

  • ۹ کلنگ زنی و افتتاحیه ویژه در نهم آذرماه در منطقه ۹

مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه پروژه دوم اصلی در منطقه ۹ ایجاد لوپ گردشگری گل و گیاه است، ادامه داد: یکی از پتانسیل های منطقه گلخانه های خیابان های قدس، بهشت و شهید حجازی است که تبدیل یک یا چند خیابان به میدانگاهی برای گردشگری گل و گیاه می تواند برای مردم اثربخشی داشته و شرایط تعاملی بین افراد خانواده ها را افزایش دهد.  یکی دیگر از طرح های منطقه، ایجاد گذر ارگانیک است؛ در شهر اصفهان راسته های متفاوتی مثل لوازم صوتی و تصویری، خوار و بار و ….. وجود دارد اما ایجاد گذر ارگانیک با ماهیت منطقه ۹ سنخیت دارد و فعالیت های مختلفی در زیرمجموعه این گذر پیش بینی شده است.  در روز نهم آذرماه ۹۹ همزمان با افتتاح و کلنگ زنی ۹ پروژه منطقه ۹ اتفاق ویژه ای در این گذر رخ می دهد که در آینده به آن می پردازیم.

وی ادامه داد: حدود ۷۹ میلیارد تومان بودجه سال جاری منطقه ۹ بود که این بودجه ۳۷ میلیارد تومان هزینه های جاری و ۴۲ میلیارد تومان خالص هزینه های عمرانی را شامل می شود؛ از همین رو سرانه هر شهروند بابت هزینه های جاری ۴۸ هزار تومان و برای سرانه عمرانی ۵۵۰ هزار تومان است. منطقه ۹ در مهرماه توانست به تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه خود برسد و اکنون مازاد بودجه داریم که سعی داریم با برنامه ریزی آن را به بهترین نحو برای شهروندان هزینه کنیم. در فرآیند اصلاح بودجه، بودجه عمرانی از ۴۲ میلیارد تومان به ۶۷ میلیارد تومان خواهد رسید که این تفاوت سبب می شود، سرانه هزینه شهروندان از یک میلیون و ۳۵ هزار تومان به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برسد که گامی بلند برای توسعه منطقه است.

مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان با اشاره به افزایش ۲۹ درصدی بودجه بخش عمرانی، گفت: پروژه تملک خیابان کوهانستان ۴۰۰ درصد افزایش بودجه داشته است به طوریکه بودجه پیش بینی شده برای این طرح، سه میلیارد تومان بود که در اصلاحیه به ۱۵ میلیارد تومان افزایش یافت.  همچنین برای تملک خیابان بهشت ۱۸۰ درصد افزایش بودجه داشیم یعنی سه میلیارد تومان را به هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رساندیم. بودجه احداث خیابان بهشت یک میلیارد تومان بود که ۳۵۰ درصد افزایش بودجه برای این کار خواهیم داشت. همچنین اجرای خیابان بهستان ۱۵۰ میلیون تومان مصوبه داشت که به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

رفیعی به افتتاح و کلنگ زنی ۹ پروژه در آینده اشاره و تصریح کرد: افتتاحیه خیابان بهشت، خیابان بهستان، ورودی محله کوهانستان، راه اندازی کلکتور شرقی – غربی، افتتاح بخش جدیدی از بوستان مهر به طوریکه سطح مورد استفاده شهروندان را به ۲ برابر افزایش می دهد، تبدیل سالن فرهنگی یادگار امام (ره) به سالن همایش ها، پروژه فرهنگی – تجاری منارجنبان و احداث ورزشگاه غرب از پروژه های آماده بهره برداری و ساخت است.

  • مراکز تولید و توزیع نهال و گل و گردشگری غذا در منطقه ۹ محل ایجاد درآمدهای پایدار

وی ادامه داد: ما اگر بتوانیم بسترهای کارآفرینی را در منطقه ۹ بسط و توسعه دهیم درآمد پایدار نه تنها برای شهرداری منطقه ۹، بلکه برای شهروندان فراهم می شود و اولین گام را با یکی از پتانسیل های جدی یعنی وجود مراکز تولید و توزیع نهال و گل آغاز کردیم و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.  مسیر آتشگاه گردشگری غذایی است که این موضوع هم یکی از پتانسیل های موجود برای برنامه ریزی در منطقه است.  نگاه جدی به محرومیت زدایی از طریق توسعه شبکه معابر ممکن است، منطقه ۹ دارای سه خیابان اصلی شرقی غربی و چهار خیابان شمالی جنوبی است یعنی مجموع خیابان های آن به هفت مورد می رسد که با این اوصاف، توسعه در منطقه معنا ندارد؛ اگر قرار است توسعه صورت گیرد باید شبکه معابر توسعه یابد و باید درصدد برنامه ریزی برای توسعه معابر باشیم تا فقرزدایی کنیم.

رفیعی در مورد پروژه مشارکتی منارجنبان نیز اضافه کرد: با توجه به حساسیت هایی که این بنای تاریخی دارد، باید مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی دریافت شود که در فاز اول توانستیم مجوزها را دریافت کنیم، به همین منظور قراردادی با شرکت نقش جهان بسته شده و به دنبال دریافت پروانه ساخت هستند که امیدواریم در افتتاحیه های منطقه ۹ یکی از پروژه هایی که آغاز می شود، این طرح باشد.

پاسخ دادن