بورس، سیاسی است؛ نیست؟

بورس ما سیاسی است، هم بازیگران بزرگی دارد که سیاست را می‌فهمند وهم مردمی که نسبت به عامل سیاسی واکنش نشان می‌دهند.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ تیر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، اینکه بازار بعد از انتخابات رو به بهبود می‌رود را می‌شود به دو شکل تفسیر کرد:

اول اینکه سایه‌ی سیاست و ابهام از سر بورس کنار رفته و شاهد یک دست شدن ارکان قدرت هستیم پس بورس هم اصطلاحا “خاطر جمع” شده و معامله‌گران هم به بازار برگشتند.

 تفسیر دیگر این است که بورس ما همیشه سیاسی بوده است و حتی بهبود بعد از انتخابات ریاست جمهوری، خودش گواه بر سیاسی بودن بورس ما است. اینکه بورس ما نسبت به رشد قیمت‌های جهانی و گزارش شرکت‌ها تا زمان انتخابات بی تفاوت بود، دیدگاه بورس سیاسی را تقویت می‌کند. بنابراین،در این دیدگاه می‌توان این‌طور تفسیر کرد که رشد قبلی بورس هم ناشی از دخالت دولت و سیاست در بورس بود، پس ریزش قبلی هم با دخالت صورت گرفت. در نتیجه الان هم بازیگرانی که وارد بازار شدند متعلق به طیف خاصی از سیاسیون هستند و یا حداقل سرمایه‌گذارانی هستند که دیدگاه سیاسی دارند!

دیدگاه سومی وجود دارد که من به شخصه این دیدگاه را تایید می‌کنم.

 بورس ما سیاسی است، هم بازیگران بزرگی دارد که سیاست را می‌فهمند وهم مردمی که نسبت به عامل سیاسی واکنش نشان می‌دهند. بورس ما اقتصادی هم هست اما اقتصاد برایش در اولویت دوم است،فقط زمانی آن را در محاسباتش دخیل می‌کند که اوضاع سیاسی بر وفق مرادش باشد. سیاسیون بورس هم این را به خوبی می‌دانند.
لیدرِ بورس توده‌ی سرمایه‌گذاران نیستند.،نه در ریزش ها و نه در صعود‌ها. استارتِ صعود و نزول توسط افراد دیگری زده می‌شود و مردم در میانه‌های راه و با ظهور عوامل بیشتری پا به صحنه می‌گذارند.

به نظرم الان جنگ سیاسی داخلی رو به اتمام است و با ورود پول‌های درشت استارت برگشت بازار زده شده است. به مرور با آرام گرفتن اوضاع سیاسی، شاهد واکنش بیشتر بازار به گزارش‌ها و اتفاقات بنیادین بازار خواهیم بود. گزارش عملکردها بیشتر به چشم خواهند آمد و روند بازار منطقی‌تر خواهد شد.

اهداف شاخص کل

در مسیر برگشت که می‌تواند در قالب یک X موج اتفاق بیفتد شاخص با نوساناتی در محدوده‌ی ۱۲۵۰ هزار واحدی توانایی رساندن خود به محدوده‌ی ۱۴۰۰ را دارد. در این بین مقاومت‌هایی وجود دارد که گه‌گاه باعث افزایش عرضه‌ها و نوساناتی در بازار خواهد شد. بعد از مشخص شدن ساختار موج‌ها با اطمینان بیشتری می‌توان در خصوص اهداف بعدی شاخص سخن گفت.

سرنوشت سهام کوچک

من همیشه سعی کرده ام در خرید سهام ،نقدشوندگی را ملاک قرار دهم. اگرچه که سهام بزرگ هم در بعضی مواقع قابلیت نقد شدن ندارند.
سهامداران سهام کوچک که هنوز سهامشان بعدا افت زیاد صف فروش است هم بهتر است امیدوار باشند. بازار به سمت این گروه هم خواهد چرخید و به نظرم بازیگران این سهم‌ها در صورت بهبود بازار کم کم مدیریت این سهام را به دست خواهند گرفت. به یاد داشته باشیم سهام کوچکی که هم اینک هم بسیار جذاب شده است همیشه یکی از گزینه‌های ورود بازیگران بازار است (سهام پروژه ای را کنار بگذاریم) کمی صبر کنید تا بازار روند پیدا کند،خواهید دید که این سهامی که در صف فروش هستند چگونه در مدت کوتاهی از صف فروش راهی صف خرید خواهند شد.(سهام بنیادی و کوچک) تغییر روند در سهام کوچک با توجه به شناوری پایینِ این گونه سهام معمولا بسیار زود اتفاق می‌افتد و سهم فقط مدت کوتاهی متعادل می‌ماند.

*محسن_عباسی- دکترای مدیریت مالی از دانشگاه علامه طباطبایی

پاسخ دادن