بورس آماده یک رشد ملایم

فیلم: جدیدترین تحلیل سهام گروه خودرویی - 4 مهر 99

در دومین هفته آذر بازار‌های پایه نوسانات مختلف داشتند، بورس اندکی رشد کرد، بازار ارز و سکه روند صعودی داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ آذر ۹۹

بورس تهران که صعود ملایمی داشت، شاهد رشد شاخص کل بود. قیمت سکه که روند صعودی داشت از کانال ۱۰ میلیون تومان به پله ۱۲ میلیون تومان صعود کرد و ارز برخلاف هفته گذشته به کانال قیمتی بالاتری رسید.

روند افزایش قیمت طلا و سکه با شیب ملایم همراه بود و حتی در برخی ساعات شاهد کاهش قیمت طلا و سکه بودیم اما در روزهای پایانی هفته دوم آذر بازار طلا و سکه گوی سبقت را ربودند و میزان افزایش قیمت آنها شدت گرفت از طرف دیگر بازار سرمایه همانند هفته اول آذر روند صعودی را از سر گرفت و در اواسط هفته میزان افزایش شاخص کل بورس کاملا مشهود بود.

  • نرخ یورو بیش از یک هزار تومان افزایش یافت

در دومین هفته آذر نرخ ارز روند افزایشی داشت به طوری که دلار و یورو در اولین روز هفته به ترتیب با قیمت ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان و ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان به فروش رسیدند که دلار با افزایش ۷۲۰ تومانی به قیمت ۲۵ هزار و ۴۷۰ تومان رسید و یورو یک هزار و ۳۵۰ تومان گران شد و با مبلغ ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان داد و ستد شد.

  • افزایش یک میلیون تومانی نرخ سکه در دومین هفته قرنطینه

بازار طلا و سکه از افزایش قیمت جا نماند و همسو با بازار ارز روند صعودی را پیش گرفت به طوری که سکه با افزایش یک میلیون تومانی از قیمت ۱۰ میلوین و ۹۰۰ هزار تومان به کانال ۱۲ میلیون تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در ابتدای هفته به قیمت یک میلیون و ۴۱ هزار تومان رسیده بود که به نرخ یک میلیون و ۱۲۰ تومان افزایش یافت.

  • افزایش قیمت طلا و سکه در دوران رکود شدید معاملات

محمد کشتی آرای نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در باره علت تغییرات قیمت طلا و سکه گفت: با توجه به اینکه هفته دوم قرنطینه سپری شد و در این ایام با توجه به اینکه مراکز فروش طلا و سکه تعطیل بود و داد و ستد‌ها به شدت کاهش یافته بود، اما نکته قابل توجه این است که بر خلاف ۱۰ روز گذشته که قیمت جهانی طلا روند نزولی داشت، اما در چند روز اخیر نرخ اونس جهانی روند افزایشی را به خود گرفت به طوری که حدود ۶۰ دلار اونس جهانی افزایش یافت. او افزود: قیمت ارز یکی از عوامل اثر گذار بر تغییر نرخ طلا و سکه بود به طوری که قیمت ارز در هفتته گذشته سیر نزولی به خود گرفته بود و همین امرسبب شد نرخ طلا و سکه کاهش یابد، اما در چند روز گذشته با افزایش تقاضای به وجود آمده برای ارز سبب افزایش قیمت آن شد که به دنبال آن نرخ طلا و سکه افزایش یافت. کشتی آرای تصریح کرد: تغییرات قیمت اونس جهانی طلا و ارز سبب شد روند نزولی نرخ طلا و سکه تغییر کند چراکه سکه که با کانال ۱۰ میلیون تومانی تومانی نزدیک شده بود در اواخر این هفته به ۱۲ میلیون تومان رسید این در حالی بود که معاملات به طور عمده تعیل بود و با داد و ستد‌ها در حداقل قرار داشت البته به طور کلی داد و ستد در کشور جریان داشت و خیلی از شهر‌های در وضعیت نارنجی و سفید بودند که در این شهر‌ها معاملات انجام می‌شد، اما این معاملات به میزانی نبود که تاثیری بر روی قیمت طلا و سکه بگذارد.کشتی آرای گفت : او بیان کرد: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در این هفته حدود یک میلیون تومان افزایش قیمت داشت نیم سکه نیز تقریبا ۴۰۰ هزار تومان نوسان قیمت را تجربه کرد همچنین ربع سکه با افزایش ۲۵۰ هزار تومانی همراه بود. کشتی آرای گفت: سکه‌های یک گرمی در این هفته حدود ۱۰۰ هزار تومان نوسان داشت و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۱۶۰ هزار تومان گران شد.

پاسخ دادن