بورس املاک!؟|بهروز ملکی|تلگرام

بورس املاک!؟|بهروز ملکی|تلگرام

چند صباحی است که بحث ایجاد بورس املاک (مسکن) شکل گرفته و اخیراً هیئت موسس آن نیز معرفی شده است. نسبت به تاسیس این بورس اقناع نشده‌ام و معتقد نیستم بتواند گرهی بگشاید.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۰ تیر ۹۹

چند صباحی است که بحث ایجاد بورس املاک (مسکن) شکل گرفته و اخیراً هیئت موسس آن نیز معرفی شده است. نسبت به تاسیس این بورس اقناع نشده‌ام و معتقد نیستم بتواند گرهی بگشاید.

آخرِ کارکرد این بورس، تامین مالی با ابزارهایی چون صندوق زمین و ساختمان، صندوق املاک و مستغلات، فروش متری مسکن و … است که اساساً نیاز به ایجاد بورس جدید نداشته و در حیطه فعالیت و وظایف نهادهای موجود خصوصاً شرکت‌های تامین سرمایه قرار می‌گیرد. ضمن اینکه با وجود بورس‌های کنونی فعال در کشور، هیچ خلائی احساس نمی‌شود. به زبان خیلی ساده، همه کارکردهایی که برای بورس املاک می‌توان تعریف نمود، توسط ساختار موجود نیز قابل انجام است. ظاهراً دوستان عزمشان را جذم کرده‌اند مشکل هویت بورس املاک را با سرمایه فوق سنگینِ ۵ هزار میلیارد تومانی جبران نمایند!

هیئت موسس۷ نفره این بورس جدید نیز جای بسی تامل دارد. نگاهی به ترکیب این هیئت، نیاز به توضیح اضافی ندارد: ۱. بنیاد مستضعفان ۲. اتاق تعاون ۳. ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۴. اتاق بازرگانی ۵. تامین اجتماعی ۶. بخش خصوصی ۷. نماینده بخش غیردولتی؛ که استثنائا نماینده دولت در شورای عالی بورس هم هست!

با لحاظ جمیع جهات، ایجاد بورس املاک در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از شناخت ناکافی طراحان آن نسبت به اقتصاد مسکن خصوصاً مساله بسیار مهم ناهمگنی مسکن و در بدبینانه‌ترین حالت درست کردن هیئت مدیره و دفتر و دستک در یک ساختار موازی خواهد بود. اگر نگاهی به صحبت‌های طراحان آن بیندازیم درخواهیم یافت که حتی خود ایشان نیز دقیقاً نمی‌دانند قرار است بورس املاک چه گرهی بگشاید.

کاش قبل از پذیره نویسی بورس املاک، این طرح چکش‌کاری شود خصوصاً که در این زمینه، هیچ تجربه موفقی نیز در جهان قابل‌مشاهده نیست. با عرض پوزش از طراحان این بورس، می‌ترسم این نوزاد یا مرده به دنیا بیاید یا پیش از بلوغ و ثمردهی، تلف شود.

امیدوارم اشتباه کرده باشم.

✍️ بهروز ملکی


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن