بورس ترسیده ، دولت به فکر باشد!

تحلیلگران معتقدند در روزهایی که بورس وضعیت نا امید کننده ای دارد ، دولت باید تصمیمات جدی ای اتخاذ کند که اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند.

تهران – اقتصاد برتر ۳۰ مرداد ۹۹

تداوم سیر نزولی شاخص سهام در روزهای اخیر باعث ترس شدید سهامداران از وضعیت آینده بورس شده و بسیاری از سهامدارانی که با اعتماد به سخنان مسئولان کشور وارد بورس شده بودند در روزهای گذشته در صفه‌های طویل خرید به‌دنبال خروج از بازار بودند. سخنان رئیس جمهوری و رئیس سازمان بورس با این پیام که بورس افت و خیز دارد و سهامداران باید ریسک افت در بازار را بپذیرند نیز برای خصوصی‌های بورس پیام خوبی نداشت و برداشت مفهومی این سخنان این بود که مسئولان آنگونه که از ابتدای سال ۹۹ از بازار سرمایه حمایت می‌کردند، دیگر قصد حمایت ندارند و مردم باید در انتظار افت و خیز بازار باشند و دولت که تا کنون مسئولیت همه چیز را در بورس می‌پذیرفت اکنون دیگر مسئولیتی در قبال افت شاخص بازار ندارد! مردم دیگر مثل چهار ماه گذشته هیجانی برای دریافت کد بورسی و خرید سهام ندارند و بنظر می‌رسد رفتار مسئولان و حقوقی‌ها باعث شده مردم اعتماد خود را به این بازار مهم مالی نیز از دست بدهند.

شاخص کل با ۳۹٬۰۸۰٫۹ واحد کاهش در روز چهارشنبه نسبت به روز قبل به مقدار ۱٬۷۸۶٬۲۷۳٫۳ رسید. مردم از افت شدید بورس ناراحت هستند و مسئول آن را دولت می‌دانند که تا کنون مشوق حضور مردم در بورس بود.

سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به سقوط روزهای اخیر شاخص بورس و قیمت سهام اکثر شرکت‌ها در توئیتر نوشت، جریانی مشکوکی، به‌صورت مستمر و خزنده به دنبال زمین زدن بورس است. یک روز طرح کاهش دامنه نوسان از ۵ به ۲ درصد را مطرح می‌کنند و روز دیگر دعوای زرگری راه می‌اندازند تا بورس زمین گیری شود که ظاهرا موفق هم بوده و توانسته بازار را زمین گیر کند. لارگانی می‌گوید، ۳۰ تا ۵۰ درصد سرمایه صدها هزار سهامدار معمولی از بین رفته و زمینه نارضایتی شدید سهامداران را فراهم کرده است. وی گفت : اتفاقاتی که در ‎بورس در حال رقم خوردن است، عادی نیست. دولت باید جواب منطقی برای این وضعیت داشته باشد. نمی شود سهامداران خرد را که عمدتا اقشارعادی مردم هستند را تشویق به حضور در بورس کنند و بعد با بی توجهی ۳۰ درصد سرمایه آنان را پودر کرد. اگر بازار سرمایه ریسک دارد که قطعا دارد، این موضوع را از ابتدای سال باید به مردم بگویند که مردم سرمایه اشان را بی مهابا به بورس نیاورند نه امروز که بورس ریزش کرده بیایند به مردم بگویند خطر و ریسک در بازار سرمایه طبیعی است! مفهوم این حرف این است که اگر سرمایه اتان را در بورس از دست دادید طبیعی است، نگران نباشید!

نگرانی مردم از وضعیت کنونی به حدی است که پای نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی نیز به موضوع افت شاخص سهام در بازار سرمایه باز شده است. علیزاده ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت : روز یکشنبه جلسه فوق العاده شورای عالی بورس تشکیل می‌شود و احتمال تغییر در روند معاملات وجود دارد.

 مردم انتظار دلیل قانع کننده ای از سوی مسئولان برای علت سقوط بازار سهام دارند. برخی می‌گویند افت سنگین بازار بخاطر بازی حقوقی‌ها با بورس است بدون توجه به اینکه اعتماد مردم که بزرگترین سرمایه بازار است را از دست می‌دهند. این روزها اعتماد مردم به حرف‌ها و اظهار نظرهای مسئولان کم شده و اغلب سرمایه گذاران، چشم انتظار سفارش‌های خرید حمایتی دولتی‌ها هستند. اتفاقی که این روزها حتی در مقیاس اندک هم رخ نمی دهد و اکثر شرکت‌ها به‌دنبال منافع خود در بورس هستند و کاری به زیان مردم که به بورس اعتماد کرده بودند، حجم تقاضای خرید‌های حمایتی آنقدر پایین است که هیچ تاثیری روی جلوگیری از افت بورس در روزهای اخیر نداشته است. خبرهای خوش مسئولان نیز دیگر تاثیر خود را روی بازار از دست داده است. بنظر می‌رسد دولت باید تصمیم جدی ای در خصوص جلوگیری از ریزش شاخص اتخاذ کند وگرنه سرمایه‌های مردم از بورس فرار خواهد کرد و دولت بناچار باید متحمل ضربه دیگری در بخش مهمی از اقتصاد شود.

پاسخ دادن