بورس جای عجیبی است!|محسن عباسی|تلگرام

فیلم: بازار بورس چیست و چطور کار می‌کند؟

تقریبا برای هر تازه واردی در هر کجای دنیا، بورس یک سرزمین ناشناخته و پیچیده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ شهریور ۹۹

اگر دلیل سود کردنتان را ندانید به زودی ضرر خواهید کرد!

تقریبا برای هر تازه واردی در هر کجای دنیا، بورس یک سرزمین ناشناخته و پیچیده است. یک سری نمودار و اعداد و اقام و جداول پیچیده که ظاهرا کار کردن در آن بسیار پیچیده است.

بورس و بورس بازی دست کمی از خلبانی ندارد. یک اشتباه منجر به سقوط می‌شود. بورس مانند پزشکی است یک برشِ اشتباه از یک رگِ بیمار،منجر به مرگ او می‌شود!

اما سوال اینجاست که اگر بورس تا این حد پیچیده است چرا مردم اینقدر راحت وارد آن می‌شوند؟ و اگر اینقدر ساده است که همه وارد آن می‌شوند چرا دوام آوردن در آن اینقدر مشکل است؟

جواب مثل همیشه ساده است:
بورس در عین پیچیدگی یک بازار ساده است و در عین سادگی، پیچیده است.
بستگی دارد از کدام منظر به آن نگاه کنید.

اگر بدانید که برای چه کاری در بورس هستید، تا کی‌ میخواهید بمانید، چه زمانی به پول خود نیاز خواهید داشت و چه دانشی را باید بیاموزید در این صورت بورس برای شما ساده خواهد بود اما اگر آمده اید که از یک موج و نوسان، یک سود باد آورده بدست بیاورید قطعا بازار شما را زمین خواهد زد.

کمی روشن‌تر صحبت می‌کنم … پیچیدگی و سادگی در بورس به برخی چیزها بستگی دارد …
بستگی دارد شما که باشید؟چقدر پول وارد بورس کرده باشید؟ بلند مدتی باشید یا کوتاه مدتی؟ مستقیم سرمایه‌گذاری کرده اید یا غیر مستقیم؟
خلاصه‌تر اینکه “استراتژی شما در بورس” تعیین کننده‌ی میزان پیچیدگی بورس برای شماست.

بورس جای عجیبیست اگر:
برنامه‌ی بلند مدتی برای بورس نداشته باشید با مقداری ضرر و خاطره‌ی بد و کلی استرس بورس را بعد از چند ماه ترک خواهید کرد اما اگر با برنامه وارد بورس شوید احتمالا بعد از ۱۰ سال شاهد تغییرات شگرفی در زندگی خود خواهید بود. ۱۰ سال به نظرتان زیاد می‌آید؟ در این صورت برگردید به ۱۰ سال پیش ببینید تا به امروز چقدر از منظر مالی تغییر کرده اید؟ آیا برنامه ای داشته اید و به نتیجه رسیده است؟ با مرور ۱۰ سال پیش تا الان احتمالا این دوره کوتاه‌تر از آنچه در ابتدا فکر کردید گذشته است.

بلند مدتی بودن لزوما به معنای خریدن سهم و بلند مدت نگاه داشتن آن نیست. بلند مدتی بودن یک نگرش و استراتژی است. استراتژی خرید و فروش نیست، بلند مدتی بودن یعنی برای باقی‌ماندن در بازار در بلند مدت برنامه داشته باشید.

اگر به این فکر کنید که قرار است بلند مدت در بازار بمانید احتمالا خیلی از تصمیمات شما تغییر می‌کند. درست مانند سفر رفتن شما! اگر سفری طولانی در پیش داشته باشید قطعا برنامه ریزی دقیق تری می‌کنید، تجهیزات و ملزومات بیشتری با خود بر‌می‌دارید و قطعا از تجربیات سفرهای قبلی نهایت استفاده را می‌کنید.

بورس جای عجیبیست اگر:
دلیل سودکردنتان را ندانید به زودی ضرر خواهید کرد. و اگر نمی‌‌دانید چرا سود کرده اید یعنی سود شما اتفاقی به دست آمده و حاصل برنامه ریزی و استراتژی شما نبوده است. برنامه ریزی برای بورس یک امر کاملا شخصی است و برنامه‌ی فرد دیگر ممکن است اصلا مناسب شما نباشد.

به تعداد معامله گران بورسی، برنامه و استراتژی برای بورس وجود دارد بنابراین سعی کنید برنامه خودتان را بسازید. صفحات و کانال‌های فضای مجازی(حتی صفحه‌ی بنده) صرفا یک نگرش است، یک نظر و یک برش کوچک از فضای بزرگ بازار. من و یا هر کس دیگری بر اساس تجربه و دانش خودمان، تحلیل می‌کنیم و استراتژی خودمان را دنبال می‌کنیم. من ۱۴ سال است در این بازار فعالیت می‌کنم و برنامه‌ای برای خروج از این بازار ندارم بنابراین نوسانات بورس بر اساس تجربه‌ی قبلی و برنامه‌ی بلند مدت من، تاثیر کمی بر من می‌گذارد، اما برای فرد تازه واردی که به علت رکود در کسب و کارش به بورس آمده و شاید چند ماهی مهمان بورس باشد باید برنامه‌ی جداگانه ای در نظر گرفت. شاید فقط بخشی از تجربیات من مناسب این افراد باشد. شاید فردی وام و قرض دارد در این صورت برنامه معاملاتی او با من فرق خواهد کرد.

معامله‌گران کوتاه مدت از منظر تکنیکالی بسیار با دانش هستند، تابلوخوانی قوی دارند، مدام پشت سیستم معاملاتی هستند، کوچکترین تحرکات را رصد می‌کنند و معمولا حد ضرر کوچکی دارند. این یک سیستم معاملاتی کوتاه مدت است. در حالی که بلند مدتی‌ها پول اضافه را وارد بازار کرده اند نوسانات را گاهی ماهانه و حتی سالانه می‌بینند تکنیکال را بلدند اما در تایم فریم‌های بلند مدت بررسی می‌کنند دائما پشت سیستم نیستند و معمولا شغل اصلی خود را هم رها نمی‌کنند. در بین این دو طیف هم افراد با درجات ریسک پذیری مختلفی قرار می‌گیرند که برنامه های متفاوتی دارند و استراتژی های مختلفی را به کار می‌گیرند.

اگر استرس دارید دلیلش این است که برنامه ندارید، سعی کنید برنامه مشخصی برای خود تدوین کنید. نقطه‌ی شروعِ برنامه ریزی، تجربیات قبلی شماست.

✍️ محسن عباسی


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن