بورس فقط با دمیدن دو عامل جان تازه می گیرد

با افزایش نارضایتی سهامداران از عدم اتمام روند اصلاحی شاخص ضمن طرح انتقاداتی به دامنه نوسان با موضوع صف محوری برخی معتقدند اعمال و توجه به دو عامل، جان تازه ای به بازار خواهد داد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۷ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بورس پرس، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینامدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات سومین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: با وجود تمام وعده‌های اعلام شده و اقدامات صورت گرفته برای حمایت از بازار سرمایه همچون استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تزریق به بازار، ممنوعیت معاملات الگوریتمی، ممنوعیت خرید و فروش روزانه و غیره هیچ کدام نتوانسته به روند شاخص‌ کل کمک کند و آن را به مدار مثبت باز گرداند.

لذا شاهد افزایش نارضایتی سهامداران از عدم اتمام روند اصلاحی هستیم به ویژه آنکه بازارهای رقیب روند صعودی را ادامه می دهند. تحت این شرایط بسیاری از سرمایه گذاران با عدم قطعیت بیشتری دست به خرید یا فروش می‌زنند و ترس ریزش بیشتر باعث شده در هر بار بالا آمدن یک نماد، گروهی از سهامداران آن را فرصت خروج دانسته و سبدها را سبک‌تر کرده تا در ریزش‌های احتمالی بعدی با کاهش کمتر سرمایه‌ مواجه شوند.

در پایان معاملات امروز شاخص کل با کاهش ۵۴ هزار و ۹۵۵ واحدی به کانال یک میلیون و ۵۱۵ هزارتایی و شاخص هم وزن با کاهش ۵ هزار و ۳۸۴ واحدی به کانال ۴۰۲ هزار و ۲۶۷ واحد رسیدند. نماد‌های ” فارس، فولاد، فملی ” بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. ارزش معاملات بورس و فرابورس ۲٫۷ و ۲٫۶ هزار میلیارد تومان بود و بیشترین ارزش معاملات متعلق به نماد تازه وارد” وسپهر” با مبلغ ۷۷۶ میلیارد تومان بود.

امروز اکثر نمادها با صف فروش معاملات را آغاز کردند. در گروه بانکی نمادهای “وبملت ، تجارت ” با صف فروش به کار پایان دادند و نماد “وبصادر” به دلیل قیمت‌های نامتعارف و مداخله بازارگردان در جریان معاملات دیروز که منجر به ابطال کلیه معاملات شد، متوقف بود. در گروه فلزات، معاملات “فملی ، فولاد ” با صف فروش به پایان رسیدند. نمادهای گروه پالایشگاهی همچون ” شتران، شپنا ، شبریز” با صف فروش همراه شدند. در گروه خودرویی نیز نمادهای “خودرو ، خساپا” هر دو صف فروش سنگینی داشتند.

در این روزها که شاهد قفل شدن بسیاری از نمادها در صف فروش هستیم یکی از انتقادهایی که به دامنه نوسان وارد است موضوع صف محوری است. برخی از فعالان بازار سرمایه معتقدند با اجرای دامنه نوسان پویا اگر سهمی به دلیل گردش معاملات بالا نیاز به افزایش دامنه نوسان داشته باشد تا به قیمت واقعی برسد این اتفاق می‌افتد و عده ای نیز به اهمیت وجود بازارگردان ها اشاره دارند زیرا اشاعه بازارگردانی امکان نقدشوندگی را افزایش می‌دهد. برخی معامله گران نیز معتقدند استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تزریق به بازار و توجه به گزارشات جدید شرکت ها به ویژه کامودیتی محورها جان تازه ای به بازار خواهد داد.

وضعیت بازارهای جهانی و رقیب:

اولین روز هفته میلادی در بازارهای جهانی، کامودیتی‌ها نوسان مثبت اندکی داشتند. مس در محدوده ۶۵۵۷ دلار ، روی به ۲۴۰۳ دلار و هر انس طلا به ۱۸۵۴ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت در محدوده ۴۲ دلار معامله می‌شود و نفت خام WTI نیز به ۳۹٫۹ دلار در هر بشکه رسیده است.

بررسی بازارهای رقیب نیز نشان می دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان معامله می‌شود. قیمت سکه نیز حدود ۱۳ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان گزارش شده است.

بررسی چند رویداد:

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه از تنظیم پیش نویس قرارداد این صندوق با صندوق توسعه ملی خبر داد. امید می رود به زودی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در اختیار صندوق تثبیت قرار بگیرد.

محمود گودرزی معاون شرکت بورس تهران اعلام کرد: همه حقوقی ها و شرکت های سبدگردانی امکان معامله دارند و ممنوعیتی در معاملات اشخاص حقوقی در بورس و حتی فرابورس وجود ندارد.

علی صحرایی درباره علت ابطال معاملات دیروز بیش از ۳ میلیارد سهم به ارزش ۱٫۳۶ هزار میلیارد تومان بانک صادرات گفت: این تصمیم ناشی از قیمت های نامتعارف و مداخله بازارگردان و عدم طی روند طبیعی بود و اثر سنگینی بر روی سامانه معاملات گذاشت .

ایران خودرو تعداد تولید را از ابتدای سال تا هفته نخست مهر ماه به میزان ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داد.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پیش فروش نفت در شورای عالی هماهنگی نهایی شده و سال آینده اجرایی خواهد شد. قیمت هر بشکه نفت برای پیش فروش ۴۰ دلار و نرخ تسعیر آن نیمایی خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور اعلام کرد: مردم اطمینان داشته باشند دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با دلار ۴۲۰۰ تومانی تأمین خواهیم کرد.

قیمت پایه محصولات پتروشیمی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با افزایش بیش از ۱۲۶۳۶ ریالی به دلار ۲۲۵۸۲۸ ریالی اعلام شد.

پاسخ دادن